Programy na úpravu videa
Program na strihanie videa do domácnosti, kancelárie aj do školy
Program na strihanie videa si môžete zaobstarať do domácnosti na súkromné účely, ale existuje aj program na strih videa, ktorý využijú skôr veľké firmy. Program tohto typu by mal byť viac rozšírený a mať viac funkcií. V ponuke však nájdete aj programy špecializované do škôl, poprípade štátnej správy.
Ak si vyberiete, kde editor videa chcete využívať, zamerajte sa aj na to, aký softvér by mal obsahovať. Niektoré programy na strihanie videí obsahujú kancelárske aplikácie, možnosť upravovať grafiku alebo audio, alebo dokonca umožňujú napaľovať videá.
Čím sa môže editor videa odlíšiť od konkurencie?
Každý moderný počítačový editor videa je vybavený časovou osou, jednoduchým vkladaním snímok pretiahnutím súboru alebo preddefinovanými strihmi a efektmi. Jednotlivý softvér sa líši predovšetkým vo svojej ponuke pokročilých funkcií, používateľskom prostredí alebo schopnosti využiť výkon vášho počítača na maximum.
Nemusíte sa báť zložitého prostredia programu na strih videa. Na internete nájdete množstvo návodov aj trikov, ktoré z vás urobia majstra video editácie.
Ďalšie funkcie, ktoré by program na strihanie videa mal mať
Ak vyberáte program na strihanie videa, skontrolujte si, aké funkcie ponúka. Medzi ne môže patriť napríklad podpora 4K rozlíšenia, obraz v obraze, vyrovnávanie roztrasených záberov, odstránenie hmly zo zeme alebo editácia videa z viacerých kamier súčasne. Program na úpravu videa by mal ďalej podporovať širokú škálu audio a video formátov, veľké množstvo efektov na prelínanie záberov, schopnosť vytvárania titulkov alebo využitie niekoľkých súbežných zvukových stôp.
Ak si nechcete zbytočne lámať hlavu s prekladom, potom si dajte pozor, aby bol program na strihanie videa v češtine alebo slovenčine. Najčastejším jazykom totiž býva práve angličtina.
Na aký program na strihanie videa môžete naraziť?
Program na strihanie videa a jeho nadstavby závisia od vývojára a môžu sa líšiť viacerými funkciami. Adobe Premiere alebo Adobe After Effects podporujú VR, ich cloudové úložisko vám navyše poskytne prístup k videám nech ste kdekoľvek. Za profesionálny program na strih videa s maximálnou používateľskou nastaviteľnosťou sa môže právom označovať Sony Vegas. Ďalší skvelý program na úpravu videa je Cyberlink PowerDirector umožňujúci vytvárať aj 360° filmy.
- Pinnacle Studio ponúka široké spektrum efektov a zvukov. Umožní editáciu viacerých kamier alebo nahrávať obrazovku.
- Adobe Premiere využijú začiatočníci aj pokročilí používatelia. Používa sa dokonca na úpravu celovečerných filmov.
- Adobe After Effects je využívaný na tvorbu špeciálnych efektov alebo pohyblivej grafiky a hodí sa pre pokročilých.
- Cyberlink PowerDirector umožňuje editovať 4K videá alebo vytvoriť 360° filmy. Je vhodný aj pre začiatočníkov.
Ak vás zaujíma úprava fotiek a videa, potom hľadajte softvér s funkciou tvorby koláží.
Editor videa pre začiatočníkov je veľmi jednoduchý
Editor videa pre začiatočníkov by mal mať jednoduché a prehľadné pracovné prostredie. Presne do tejto kategórie patrí softvér Adobe Premiere Elements. Napriek tomu, že neposkytuje také množstvo funkcií, vystačí aj pokročilým používateľom, ktorí na strihacie programy nekladú také náročné požiadavky.
Profesionálny program na strihanie videa pre náročnejších používateľov
Profesionálny program na strihanie videa sa vyznačuje väčším množstvom funkcií a zložitejším používateľským prostredím. Často má vyššiu cenu a prívlastok „Pro“. Patrí sem napr. Adobe Premiere Pro alebo Sony Vegas Pro.
Chcete si pred nákupom program na strihanie videa zdarma vyskúšať? Mnohí vydavatelia na svojom webe ponúkajú nespoplatnenú časovo obmedzenú skúšobnú verziu.
Editor videa v telefóne pre rýchly strih
Editor videa v telefóne síce pracuje výrazne pomalšie a má menšie množstvo funkcií, avšak dokáže vytvoriť kvalitné krátke videá napríklad pre sociálne siete. Príkladom môže byť softvér Adobe Premiere Rush.
Jednoduchý strih videa online pre nenáročných používateľov
Existuje program na strih videa zadarmo? Online webová aplikácia je jedinou možnosťou. Slúži ale naozaj iba na základné úpravy. Navyše môže byť ťažké nájsť program na strihanie videa online bez vodoznaku.
Ako nainštalovať strihacie programy? Download je jednoduchý, akonáhle vlastníte elektronickú licenciu. Pozrite sa na náš stručný článok návod na uplatnenie elektronických licencií.
Program na strihanie videa je možné spustiť pomocou licenčného kľúča
Program na strihanie videa potrebuje na jeho spustenie licenčný kľúč, ktorý je k dispozícii vo fyzickej alebo elektronickej podobe. Na elektronickú licenciu nemusíte čakať, bude vám zaslaná ihneď po zakúpení produktu. Na vás bude už len si vybrať, či ju budete chcieť zaslať na e-mail, alebo si ju stiahnete z Alza knižnice. Fyzická licencia je potom súčasťou balenia programu na strih videa a bude vám zaslaná na príslušnú adresu.
Licencia na editor videa môže byť trvalá alebo predplatená
Niektoré licencie na editor videa vám budú platiť celý život, niektoré si však treba predplácať. To príde vhod v prípade, že si nie ste istí, ako dlho budete program využívať. Predplácať je možné po mesiaci alebo po roku. Zamerajte sa tiež na to, či je licencia prenosná. To znamená, že po kúpe nového počítača ju môžete znova uplatniť.
Program na strihanie videa – Windows 10 aj macOS
Vami vybraný program na strihanie videa by mal byť kompatibilný s vaším operačným systémom. Takmer každý editor bude fungovať na Windows 10. Ak máte starší Windows, kompatibilitu si radšej skontrolujte. Pre macOS už toľko programov na strih videa prispôsobených nie je, vopred si ich preto skontrolujte.
Zamerajte sa aj na to, akým spôsobom je editor videí inštalovaný. Najčastejšie ho nájdete na stiahnutie, zaobstarať však možno aj na CD alebo DVD.
Editor videa môže mať vysoké hardvérové požiadavky
Editor videa patrí medzi vôbec najnáročnejšie aplikácie a každý môže byť optimalizovaný pre určitý PC hardvér – to znamená, že na rovnakom počítači môže program na úpravu videa pracovať s inou rýchlosťou. Program na strihanie videí potrápi celý stroj, najdôležitejší je výkonný procesor s minimálnou frekvenciou 3 GHz a optimálne s 6 alebo viac jadrami. Ďalej potrebujete dedikovanú grafickú kartu s aspoň 4 GB pamäťou a najlepšie 16 GB RAM.