Počítačové hry

Hry na PC – žánre

Hry na PC (zahŕňajú aj hry na notebook) majú rôzne žánre a práve tie sú základom pri ich výbere. Hľadáte poriadnu akciu, niečo pokojnejšie, či pre zmenu logické?

Akčné hry na PC

Akčné hry na PC sú vhodné pre tých, ktorí túžia po nekončiacom dobrodružstve plnom adrenalínu. Úlohou býva prežitie, eliminácia nepriateľov a plnenie misií. Akčné počítačové hry majú niekoľko podžánrov, z ktorých najobľúbenejšie sú:

 • Strieľačky umožňujú vyskúšať si zaobchádzanie so strelnými zbraňami proti rôznym oponentom (vojaci, zombie).
 • Bojové hry PC ponúknu desiatky postáv s rôznymi bojovými štýlmi s cieľom zneškodniť protivníka.

Medzi najväčšie a najpopulárnejšie žánre patrí battle royale. Vyhráva posledný preživší, pričom všetci hráči začínajú s rovnakým vybavením, ktoré sa postupne snažia vylepšovať.

Strategické hry na PC

Strategické počítačové hry sa zameriavajú na dômyselné, taktické myslenie a plánovanie dopredu. Víťazstvo je málokedy ovplyvnené šťastím alebo náhodou. Medzi PC hry stratégie zaraďujeme:

 • Realtime stratégie sa odohrávajú v reálnom čase a vyžadujú pohotové reakcie.
 • Ťahové stratégie sú podobné realtime stratégiám, ale hráči sa striedajú po každom ťahu.
 • Budovacie stratégie vás nechajú stavať a riadiť mestá, zábavné parky, nemocnice a ďalšie.

Športové hry na PC

Športové počítačové hry ponúknu možnosť prevziať do rúk hráča alebo tímy a dostať ich k víťazstvu. Na výber máte z niekoľkých športov – medzi tie najobľúbenejšie patria futbal, ľadový hokej, basketbal, americký futbal alebo golf. Niektoré športové hry na počítač umožňujú tiež spravovať celý tím.

Simulátory na PC

Simulátory na PC sa pokúšajú čo najviac napodobniť reálny svet, niektoré môžu mať do istej miery aj vzdelávacie využitie. Výber býva veľmi široký a rozmanitý, medzi tieto hry na PC patria simulátory ľudského života, farmárčenia, šoférovania nákladných automobilov či pretekárskych žihadiel (napríklad v Need for Speed sérii) rybárčenia a ďalšie.

RPG hry na PC

RPG hry na PC čiže hry na hrdinov umožňujú sa plne vžiť do postavy a rozhodovať za ňu v otvorenom dynamickom svete. Pre RPG počítačové hry je typický rozsiahly, rozvetvený príbeh, vývoj postavy a veľké množstvo hlavných aj sekundárnych úloh.

Pretekárske hry na PC

Pretekárske počítačové hry vás posadia do tých najrýchlejších vozidiel a otestujú vaše manévrovacie schopnosti aj reakcie. Vyskúšať môžete šoférovanie automobilov, motoriek, lodí, lietadiel alebo sci-fi vznášadiel. Pretekárske hry do PC môžeme rozdeliť do niekoľkých podžánrov.

 • Arkádové pretekárske hry na PC uprednostňujú zábavu a slobodnú, odpúšťajúcu fyziku.
 • Simulačné pretekárske počítačové hry sa snažia čo najviac napodobniť skutočné preteky s realistickou fyzikou.

Detské hry na PC

Detské počítačové hry sú vďaka absencii nedostupného obsahu vhodné pre deti mnohých vekových kategórií. Obsahujú väčšinou logické hádanky podporujúce myslenie a hľadanie riešení. Nejedna hra na počítač obsahuje obľúbené postavy z detských knižiek, filmov alebo seriálov.

Ak je na vašom zozname hra na počítač pre mladistvých odporúčame vopred použiť parametrický filter PEGI hodnotenia, a vyhnúť sa tak hrám vhodným pre staršie vekové kategórie alebo škodlivému obsahu (napr. násilie, vulgarizmy, užívanie návykových látok a ďalšie).

Herné licencie alebo ako nainštalovať hry na PC?

Hry na PC si môžete zakúpiť na fyzickom disku, alebo ako digitálnu licenciu.

Krabicová licencie

Krabicová licencia je dnes už menej používaný druh hernej distribúcie. Počítačová hra vám príde poštou a vám stačí vložiť inštalačný disk do počítača a hru nainštalovať. Niektoré krabicové licencie obsahujú aj kód na zaregistrovanie PC hry k digitálnemu účtu.

Digitálne licencie na stiahnutie

Po zakúpení digitálnej licencie získate kód na aktiváciu pre jeden z herných obchodov. Zvyčajne musíte založiť účet a nainštalovať aplikáciu daného obchodu, cez ktorú následne stiahnutie hry PC prebieha – všetko jednoducho cez internet. Pred kúpou si však dajte pozor, pre aký virtuálny obchod je herný kód určený, keďže nie sú navzájom kompatibilné.

Neviete si rady s aktiváciou herného kódu? Návod na aktiváciu herných licencií vám pomôže.

Herné dodatky a edície hry na PC

Niektoré hry na PC ponúkajú herné dodatky alebo viac rôznych edícií, ktoré sa líšia obsahom.

 • Základná edícia obsahuje len hlavný obsah PC hry.
 • Deluxe edícia poskytne základné obsah a bonusový obsah navyše.
 • DLC je prídavok do základnej hry, obohatený o nové dobrodružstvá, zbrane a pod.
 • Season pass zahŕňa všetky DLC, základné počítačové hry sú vyžadované pre funkčnosť.
 • GOTY (Game of the Year) edícia zahŕňa základný obsah a všetky dodatky.