Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Najlepšie hry roku 2022

 • Uverejnil: DigitalBase.sk
 • Zverejnené dňa: 28.01.2023 16:41:41
 • Prečítané: 1038

Rok 2022 sa nedá hodnotiť ako úspešný. nie je preto prekvapením, že mnoho z nás hľadalo útechu v svete hier. A musíme uznať, že herná ponuka bola bohatá. Bola plná hitov, nielen veľkorozpočtových, ale aj menších nezávislých projektov, ktoré často prekonali tie veľké. A keďže koniec roka sa neodmysliteľne spája s bilancovaním, opäť sme sa stretli v tradičnej predvianočnej diskusii, aby sme vytvorili rebríček najlepších hier roka 2022. Poďme sa teda pozrieť na herné skvosty, ktoré nám rok 2022 priniesol.

Najlepšie hry roku 2022

Ako sme vyberali najlepšie hry roku 2022

Predtým, ako sa dostanete k čítaniu nášho zoznamu najlepších hier roku 2022 („prečo tam nie je hra XY?!“, „ako ste mohli dať pred XY hru XZ?!“), by sme vám radi poskytli niekoľko informácií o tom, ako sme k výberu pristupovali.

Je dôležité zdôrazniť, že nasledujúca dvadsiatka hier je výsledkom subjektívneho výberu našich. Neprišli sme k výberu na základe rebríčkov popularity ani predajov. Jednoducho sa jedná o názor necelého desiatka ľudí, ktorí sa venujú hraniu hier celý rok a tieto dvadsať hier ich najviac zaujalo. Môžeme ich teda odporučiť s pokojným svedomím.

Tiež by sme radi zdôraznili, že tento rok vyšlo veľa kvalitných hier a náš zoznam nie je úplný. Určite nájdete množstvo titulov, ktoré by si svoje miesto v top 20 bez problémov obhájili. Vyberáme z hier vydaných v roku 2022 na platformách PC, PlayStation, Xbox a Switch.

Teraz už dosť rečí, toto je 20 najlepších hier roku 2022 podľa našej tímu.

 1. Pokémon Legends: Arceus
 2. Disney Dreamlight Valley
 3. The Quarry
 4. Splatoon 3
 5. Syberia: The World Before
 6. OlliOlli World
 7. Total War: Warhammer 3
 8. Immortality
 9. Return to Monkey Island
 10. PC porty PlayStation exkluzivit
 11. Tunic
 12. Cuphead: The Delicious Last Course
 13. The Last of Us Part I
 14. Neon White
 15. Pentiment
 16. Grounded
 17. A Plague Tale: Requiem
 18. Horizon Forbidden West
 19. God of War: Ragnarok
 20. Elden Ring

20. Pokémon Legends: Arceus

Japonské štúdio Game Freak malo rok 2022 pomerne nabitý. Stačilo totiž v rozmedzí len niekoľkých mesiacov uviesť na Nintendo Switch hneď dva tituly s pokémonmi v hlavnej úlohe – Pokémon Legends: Arceus a Pokémon Scarlet a Violet. Z oboch menovaných si ale miesto v našom rebríčku nakoniec vybojoval práve Arceus, pretože sa v rámci pokémonskej série vydal o poznanie odvážnejším smerom.

Zaviedol nás totiž do histórie, presnejšie povedané do nie príliš preskúmaného obdobia, kedy sa ľudia a pokémoni ešte len učili žiť po svojom boku. A vďaka solídnej porcii noviniek, inováciám zažitých herných mechanizmov a väčšiemu príklonu k open-world poňatiu hry sa Pokémon Legends Arceus stal nielen zábavným dobrodružstvom, ale aj veľmi priaznivým prísľubom do budúcnosti celej značky. Hra vyšla 28. januára 2022 na Nintendo Switch.

Pokémon Legends: Arceus v skratke

 • Žáner: RPG
 • Vývojár: Game Freak
 • Vydavateľ: Nintendo
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: 28. 1. 2022 na Switch

19. Disney Dreamlight Valley

A hneď po pokémonoch sa vyberieme za ďalšími animovanými postavičkami, tentokrát však za zvieratkami, princeznami a inými bytosťami z obľúbených snímok od štúdií Disney a Pixar. V life simulátore Disney Dreamlight Valley od štúdia Gameloft sa totiž dostanete do kúzelnej dedinky, ktorú musíte po katastrofickej udalosti dať zasa do poriadku a priviesť do nej čo najviac nových obyvateľov a kamarátov.

A aj keď to takto povedané môže znieť trochu gýčovito, ide o nečakane zábavnú záležitosť, kde si po boku Myšiaka Mickeyho, Káčera Donalda a ďalších postáv z klasických animovaných rozprávok zvelebujete svoju dedinku a prežívate nejedno dobrodružstvo. Vďaka veľkému množstvu obsahu a podarenej hrateľnosti si tak Disney Dreamlight Valley miesto v našom rebríčku bez väčších problémov obhájilo. Hra 6. septembra vstúpila do fázy predbežného prístupu a je dostupná na PC, PS5, PS4, Xbox Series X a S, Xbox One, Nintendo Switch a Game Pass.

Disney Dreamlight Valley v skratke

 • Žáner: Adventúra, simulátor
 • Vývojár: Gameloft
 • Vydavateľ: Gameloft
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: v predbežnom prístupe na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One a Switch, dostupné v Xbox/PC Game Passe

18. The Quarry

Bezstarostné bláznenie v snovom údolí v našom rebríčku strieda boj o holý život v hlbokých lesoch štátu New York. Práve tam nás tento rok pozvali vývojári zo Supermassive Games vo svojej hororovke The Quarry. Čelíte tu nielen krvilačnej hrozbe, ale aj náročným rozhodnutiam, ktoré môžu vyústiť do prežitia alebo naopak smrť všetkých deviatich hrateľných postáv.

The Quarry je tým najlepším, čo v dielni vývojárov zo Supermassive Games vzniklo od vydania ich prvotiny Until Dawn. Do pamäte sa vám vryje nielen podarenou grafikou, ale aj autentickými postavami a napínavým, náročnými rozhodnutiami pretkaným príbehom. Príjemným bonusom je možnosť vychutnať si tento nefalšovaný hororový zážitok s ďalšími hráčmi v rámci co-opu. The Quarry vyšlo 10. 6. na PC a konzoly PlayStation a Xbox.

The Quarry v skratke

 • Žáner: Survival horor
 • Vývojár: Supermassive Games
 • Vydavateľ: 2K Games
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One

17. Splatoon 3

Od hororu ale späť ku kreslenej grafike a humoru, aj keď tu vás žiadny princ Krasoň nezachráni, iba ak by si chcel ušpiniť zbroj od pestrofarebného slizu. Splatoon 3 je totiž akčná strieľačka, v ktorej namiesto projektilov a trieštivých granátov častujete protivníkov slizkou hmotou. Cieľom však nie je dať lepkavý headshot iba súperom, slizom vlastnej farby sa totiž pokúšate pokryť aj celú arénu, čo vám prináša ďalšie výhody.

Tretí diel na tomto osvedčenom recepte nič nemení, autori však pridali množstvo menších vylepšení a natlačili do neho toľko nového obsahu, že sa Splatoon 3 stal najlepšie predávanou Switch exkluzivitou tohto roku a bodoval ako v recenziách, tak aj u hráčov. Pokiaľ vám na Switchi chýba frenetická akčná zábava a radi si zahráte aj online, toto slizké dobrodružstvo by ste nemali minúť. Splatoon 3 vyšiel 9. 9. iba na Nintendo Switch.

Splatoon 3 v skratke

 • Žáner: TPS
 • Vývojár: Nintendo
 • Vydavateľ: Nintendo
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na Switch

16. Syberia: The World Before – Príbehová krasojazda

Šialenú zábavu s ulepeným slizom nechávame za chrbtom a so Syberia: The World Before sa presúvame do hlbín alternatívnej histórie, v ktorej budeme sledovať dve príbehové roviny a časové obdobia. Spolu s hrdinkou série, Kate Walker, sa vydáme po stopách tajomnej dievčiny z obrázku, ktorá sa Kate až neuveriteľne podobá, a skúsime zistiť, či ich nespája aj niečo ďalšie.

Posledný diel Syberie patrí medzi adventúry, ktoré dokážu odrozprávať strhujúce príbehy s mnohými témami na zamyslenie, to všetko navyše v originálnom steampunkovom svete z dielne belgického výtvarníka Benoîta Sokala. Hra vyšla 18. marca na PC, neskôr aj na konzoly PlayStation, Xbox a Switch.

Syberia: The World Before v skratke

 • Žáner: Adventúra
 • Vývojar: Microids
 • Vydavateľ: Microids
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, na PS5 a Xbox Series X/S, 2023 na PS4, Xbox One a Switch

15. OlliOlli World

Po silnom príbehovom zážitku sa pustíme do rýdzej arkády so skateboardom pod nohami. V nezávislom titule OlliOlli World sa totiž vtelíte do jazdca, ktorý sa pomocou predvádzania všemožných trikov snaží dosiahnuť božstvo, tu nazvané Gnarvana. Okrem zábavného deja, v ktorom nájdete nejeden popkultúrny odkaz, sa autori zo štúdia Roll7 zamerali na odladenú plošinovkovú hrateľnosť, s ktorou zabodovali na plnej čiare.

Stavili totiž na známu formulu „easy to learn, hard to master“, takže v OlliOlli World môže skákať na rampách a brúsiť zábradlie takmer každý bez ohľadu na predchádzajúce skateboardové skúsenosti, ale až trpezlivosťou a tréningom vypilujete svoje zručnosti k dokonalosti. OlliOlli World vyšiel 7. februára na PC a konzolách PlayStation, Xbox a Switch.

OlliOlli World v skratke

 • Žáner: 2D platformovka
 • Vývojár: Roll7
 • Vydavateľ: Private Division
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One, Switch

14. Total War: Warhammer 3

Po parádnom skateboardingu môžete zavítať na chladný sever do Starého sveta, kde sa stretnete s bohmi Chaosu. Total War: Warhammer 3 opäť rozšíril už tak poriadne dlhý zoznam národov a slávnych hrdinov, predstavil novú kampaň a poslal nás bojovať s démonmi na warhammerskú Sibír, teda do Kisleva.

Total War: Warhammer 3 zavŕšilo svoj strategický epos vo veľkom štýle – momentálne jednoducho neexistuje lepšia a prepracovanejšia videohra, ktorá by lepšie prezentovala surové (a nemilosrdné) univerzum fantasy Warhammera. Pokiaľ aspoň trochu holdujete stratégiám a vždy ste si priali, aby tvorcovia z Creative Assembly skúsili okrem historických predlôh aj niečo iné, séria Total War: Warhammer je presne pre vás. Total War: Warhammer 3 vyšlo 17. februára 2022 iba na PC.

Total War: Warhammer 3 v skratke

 • Žáner: Stratégia
 • Vývojár: Creative Assembly
 • Vydavateľ: Sega
 • Čeština, česká lokalizácia: áno
 • Dátum vydania a platformy: na PC

13. Immortality

Z krutého univerza Warhammera sa teraz vydáme do predsa len pokojnejšieho, ale nemenej fascinujúceho sveta kinematografie, a to práve vďaka Immortality. V tomto najnovšom interaktívnom filme talentovaného vývojára Sama Barlowa starostlivo skúmate útržky z troch snímok a postupne z nich skladáte mozaiku príbehu mladej herečky. Čo sa stalo s nádejnou umelkyňou Marissou Marcel a prečo ani jedna z jej snímok neuzrela svetlo sveta? Odpovede na tieto otázky sa skrývajú v spletitom klbku filmových pások.

Immortality je vrcholom Barlowovej tvorby a celý žáner interaktívneho filmu posúva o poriadny kus ďalej. Minimalistický, ale návykový gameplay vás ženie pri objavovaní ďalších stratených roliek filmu a špičkové výkony hercov na čele so skvelou Manon Gage povyšujú už tak nápaditý príbeh. Immortality vyšlo 30. 8. 2022 na PC, konzoly Xbox a mobilné zariadenia. Nájdete ho aj v službe Game Pass.

Immortality v skratke

 • Žáner: Interaktívny film
 • Vývojár: Sam Barlow
 • Vydavateľ: Half Mermaid Productions
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC a Xbox Series X/S, iOS, Android, dostupné na Xbox/PC Game Passe

12. Return to Monkey Island

Z úplne iného súdka je point and click adventúra Return to Monkey Island, ktorá sa stala veľmi príjemným prekvapením. Po prvé preto, že vôbec vyšla – od posledného plnohodnotného dielu tejto kultovej série už je to viac ako desať rokov. A po druhé pre svoje kvality: starý známy „pirát“ Guybrush Threepwood sa ocitá zasa o krok bližšie k odhaleniu záhady opičieho ostrova, ktorej zasvätil celý život.

Na scéne fiktívnych karibských ostrovov sa objavia aj ďalšie známe postavy, ako Guybrushova žena Elaine alebo jeho Nemesis, zombie pirát LeChuck, ktorý si na tajomstvo robí nárok. Return to Monkey Island je prešpikované milým humorom, skvelým výtvarným spracovaním a vtipnými puzzle. Užiť si ho môžete od 19. septembra, kedy postupne vyšiel na PC a konzoly PlayStation a Xbox. V súčasnosti si ho môžete zahrať aj na Game Passe.

Return to Monkey Island v skratke

 • Žáner: Point and click adventúra
 • Vývojár: Terrible Toybox
 • Vydavateľ: Devolver Digital
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC a Switch, na PS5 a Xbox Series X/S

11. PC porty PlayStation exkluzivit

Sony svoje exkluzivity roky držalo na uzde a len zriedka kedy umožnilo majiteľom ostatných platforiem ochutnať niečo zo svojej kuchyne. Tento rok sa však herné stavidlá otvorili a počítače zaliali cunami hneď štyroch skvelých akčných adventúr. Začiatkom roka dorazil zabijak bohov a otec Kratos v God of War, nasledovala Uncharted: Legacy of Thieves Collection obsahujúca posledné dva diely série a priskákal aj Spider-Man, a to ako v koži Petera Parkera, tak o pár mesiacov neskôr aj v úlohe jeho parťáka Milesa Moralesa.

Vo všetkých prípadoch sa môžete spoľahnúť na dve veci: vždy ide o vizuálne najlepšiu verziu hry, ktorá je navyše sprevádzaná všemožnými špeciálnymi PC funkciami, ako sú technológia DLSS, DLAA, podpora širokouhlých monitorov a v niektorých prípadoch aj ray-tracing. Zo zoznamu spomínaných titulov bohužiaľ v negatívnom slova zmysle trošku vyčnieva Uncharted: Legacy of Thieves Collection, ktoré sa predsa len nepodarilo portovať úplne bezchybne. Tak ako tak ide ale o jedinečnú príležitosť pre majiteľov PC zahrať si jedny z najlepšie hodnotených konzolových hier, ktoré navyše všetky vyšli s českými titulkami.

God of War v skratke

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Santa Monica Studio, Jetpack Interactive – PC port
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: áno
 • Dátum vydania a platformy: na PS4, na PC

10. Tunic

Izometrická akčná adventúra Tunic s roztomilým lišiakom v hlavnej úlohe je neskutočne chytľavou indie lahôdkou. RPG mechaniky, souls-like prvky obťažnosti, rozmanité prostredia a jednoduchý, farebný vizuál namiešali jeden z najzaujímavejších titulov tohto roka. Napriek tomu, že sa Tunic na prvý pohľad tvári ako esencia roztomilosti a pohody, nenechajte sa zmiasť, miestni bossovia vám rázne vysvetlia, že k jeho dohraniu nevedie ľahká cesta.

Čarokrásny, ale nebezpečný svet ukrýva najrôznejšie tajné zákutia a skryté priechody, ktoré treba preskúmať a nájsť útržky denníka s mapou, príbehom a radami k boju. Rovnako tak treba objaviť a získať ďalšie zbrane pre školenie čoraz ťažších súperov. Tunic vyšiel pod hlavičkou štúdia Finji 16. marca 2022, a to na PC a konzoly Xbox, neskôr aj na Playstation a Nintendo Switch. Je tiež súčasťou Game Passu.

Tunic v skratke

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Andrew Shouldice
 • Vydavateľ: Finji
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, Xbox Series X/S a Xbox One, na PS4, PS5 a Switch

9. Cuphead: The Delicious Last Course

Pôvodný Cuphead z roku 2017 od štúdia MDHR bol vynikajúcou shoot 'em up záležitosťou s jedinečným audiovizuálnym spracovaním a zábavnou, hoci nemilosrdne náročnou hrateľnosťou. Hráči si každopádne príbeh dvoch bratov s hrnčekmi namiesto hlavy zamilovali a netrpezlivo očakávali oznámené DLC, ktorého sme sa tento rok konečne dočkali. A treba podotknúť, že dlhé čakanie sa vyplatilo.

Cuphead: The Delicious Last Course je totiž priam ukážkovým rozšírením skvelej hry. Samozrejme si zachovalo unikátnu ručne kreslenú grafiku a skvelú orchestrálnu hudbu pôvodného titulu, navrch ale prihodilo novú hrateľnú postavu, nové úrovne a slušný rad výborne navrhnutých, ale o to náročnejších bossov na pokorenie. Skrátka vynikajúci posledný chod videohernej hostiny menom Cuphead. DLC The Delicious Last Course vyšlo 30. júna 2022 na PC, PS4, Xbox One a Nintendo Switch.

Cuphead: The Delicious Last Course v skratke

 • Žáner: Plošinovka, shoot 'em up
 • Vývojár: Studio MDHR
 • Vydavateľ: Studio MDHR
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, PS4, Xbox One a Switch

8. The Last of Us Part I

Dva roky po vydaní kontroverzného a cenami ovenčeného The Last of Us Part II sa štúdio Naughty Dog vrátilo späť k prvému dielu série, ktorý v roku 2022 vyšiel na PS5 vo forme remaku The Last of Us Part I. Kým príbehovo v tejto verzii nenájdete nič nové, po vizuálnej stránke sa, ako už býva u Naughty Dog zvykom, vývojári naozaj vytiahli. Nejde však len o krajšie textúry alebo chýbajúce loadingové obrazovky, ktoré nahradili nové predelové animácie.

Vývojári využili výkon PlayStation 5 a rad lokácií postavili úplne znova, mnohokrát tak, ako si pôvodne priali, ale obmedzený výkon PS3 im to kedysi neumožňoval. Hrateľnosť potom vylepšuje aj výrazne múdrejšia umelá inteligencia prevzatá práve z druhého dielu. The Last of Us Part I je skrátka vynikajúci remake, ktorý vám umožní znovu prežiť dych vyrážajúci príbeh starnúceho pašeráka Joela a mladučkého dievčaťa Ellie zasadeného do postapokalyptickej Ameriky. Ideálny čas na opáčko pred HBO seriálom The Last of Us, čo poviete? The Last of Us Part I vyšlo 2. 9. 2022 na PS5 s českými titulkami.

The Last of Us Part I v skratke

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Naughty Dog
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: áno
 • Dátum vydania a platformy: na PS5, na PC

7. Neon White

Po apokalypse z The Last of Us Part I zamierime v indie projekte Neon White smer nebo, kde sa organizujú netradičné preteky, ktorých hlavnou odmenou je večná spása. Éterické bytosti z najvyšších sfér usporiadali turnaj, v ktorom sa zosnulí pozemskí zabijaci predháňajú v likvidovaní démonov, aby im bol zmazaný ich hriešny register. Originalitou vývojári titulu Neon White nešetria a servírujú tak bláznivý príbeh v kombinácii so speedrunovou strieľačkou.

Predovšetkým prekonávanie lokácií s pomocou zbraní a ich sekundárnych efektov by si zaslúžilo varovanie o návykovosti, pretože sa od nich nebude chcieť odtrhnúť. Túžba zlepšiť svoj čas a nájsť nové skratky vás priková k obrazovke a z podarenej strieľačky sa razom stávajú bleskurýchle puzzle. Neon White skrátka prekvapuje na každom rohu, čo si môžete vyskúšať od 16. júna na PC a Switch, neskôr hra vyšla aj na konzoly PlayStation.

Neon White v skratke

 • Žáner: FPS skákačka
 • Vývojár: Angel Matrix
 • Vydavateľ: Annapurna Interactive
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC a Switch, na PS5 a PS4

6. Pentiment

Zbesilú strieľačku teraz vystrieda pozvoľna plynúce detektívne RPG Pentiment, v ktorom sledujete životné osudy knižného iluminátora Andreasa Malera. Ten sa zhodou okolností pripletie k niekoľkým vraždám, ktoré musí chtiac nechtiac vyriešiť. Na to používa zdravý úsudok, dialógy so zástupom živých postáv a tiež zbieranie dôkazov. Za odvážnym a netradičným projektom stojí slávne štúdio Obsidian, takže neprekvapí, že rozhovory a ich vplyv zásadne ovplyvňujú ďalšie dianie v príbehu.

Popri podarenej hrateľnosti si Pentiment užijú predovšetkým fanúšikovia rannonovovekých reálií, pretože sa pokochajú úžasným audiovizuálom inšpirovaným estetikou kroník a inkunábul, prípadne ich odpáli dôraz na historickú presnosť. Jediným atramentovým fliačikom na kráse je chýbajúca česká lokalizácia, ktorá by sa pri takto ukecanej hre viac ako hodila. Pentiment vyšiel 15. novembra na PC a konzoly Xbox, zároveň je tiež súčasťou ponuky predplatného Game Pass.

Pentiment v skratke

 • Žáner: RPG
 • Vývojár: Obsidian Entertainment
 • Vydavateľ: Xbox Game Studios
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, Xbox Series X/S, Xbox One, dostupné na Xbox/PC Game Passe

5. Grounded

Od iluminovaných obrázkov sa presunieme rovno na nie celkom bežný záhradný dvor, kam štúdio Obsidian umiestnilo svoj survival s príznačným názvom Grounded. V úlohe jedného zo štyroch miniatúrnych tínedžerov bude vašou úlohou prežiť nástrahy záhradného mikrokozmu so všetkými jeho špecialitami, čo znamená predovšetkým dravý hmyz, nebezpečné pavúky a množstvo ďalšej nepriateľskej hávede. Okrem toho musíte vystavať bezpečné útočisko, ktoré vás ochráni pred občasnými nájazdmi hmyzákov a celkovo sa zariadiť, ako najlepšie to ide.

Okrem potĺkania sa po záhrade ale samozrejme musíte prísť na to, čo stojí za vaším podivným zmenšením a ako sa dostať späť domov… v normálnej veľkosti, pochopiteľne. Najlepší survival tohto roku opustil predbežný prístup 27. septembra 2022 na PC a konzolách Xbox, dostupný je aj v službe Game Pass.

Grounded v skratke

 • Žáner: Survival
 • Vývojár: Obsidian Entertainment
 • Vydavateľ: Xbox Game Studios
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, Xbox One a Xbox Series X/S, dostupné na Xbox/PC Game Passe

4. A Plague Tale: Requiem

Náročné prežívanie len tak neopustíme, len sa zo záhradnej džungle presunieme do stredovekého Francúzska. V ňom sa totiž odohráva pokračovanie úspešnej akčnej adventúry A Plague Tale: Requiem, ktorej hlavná hrdinka Amicie de Rune nadväzuje na svoje ťaženie proti morovej nákaze, hordám potkanov a mýtickému prekliatiu, ktoré sužuje jej brata Huga. Druhý diel vyšperkováva hrateľnosť podareného predchodcu, len sa prikláňa k akčnejšiemu poňatiu, takže máte v rukách viac možností, ako sa popasovať s nepriateľmi.

Okrem dojímavého príbehu, sympatických postáv a možnosti kombinovať zakrádanie sa s otvorenou akciou sa autori zo štúdia Asobo vytiahli s úžasným audiovizuálnym spracovaním, ktoré vás totálne vtiahne do diania na obrazovke. A Plague Tale: Requiem vyšlo s českými titulkami na PC a konzoly PlayStation a Xbox, hra je dostupná aj prostredníctvom cloudu na Nintendo Switch a nájdete ju aj v predplatnom Game Pass.

A Plague Tale: Requiem v skratke

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Asobo Studio
 • Vydavateľ: Focus Interactive
 • Čeština, česká lokalizácia: áno
 • Dátum vydania a platformy: na PC, PS5, Xbox Series X/S a Switch (cloud), dostupné na Xbox/PC Game Passe

3. Horizon Forbidden West

Zatiaľ čo v roku 2017 bola Aloy outsider medzi PlayStation hrami, tento rok sebavedome vyrazila tryskom na chrbte robodinosaura medzi najväčšie lahôdky roka, aby zahanbila nielen množstvo konkurentov v žánri akčných RPG, ale najmä svoj prvý diel. Horizon Forbidden West totiž prekonáva jednotku snáď vo všetkých ohľadoch – má originálny a napínavý príbeh plný zvratov, skvele navrhnutých nepriateľov, bohatý otvorený svet a predovšetkým do posledného detailu vyladenú hrateľnosť.

Mechanizovaní dinosaury totiž patria k tomu úplne najlepšiemu, s čím ste si mohli v roku 2022 zmerať sily. Štúdio Guerrilla Games navyše svoj postapokalyptický svet budúcnosti, ktorý sa ale na prvý pohľad tvári ako doby minulé, rozšírilo o ďalšie pútavé príbehové linky nielen o skone ľudskej civilizácie. To všetko robí z Horizon Forbidden West vydanom 18. februára 2022 na PS5 a PS4 titul, ktorý by vám rozhodne nemal uniknúť, a to aj kvôli kvalitnému českému prekladu.

Horizon Forbidden West v skratke

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: Guerrilla Games
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: áno
 • Dátum vydania a platformy: na PS5 a PS4

2. God of War: Ragnarok

nie je asi prekvapením, že náš rebríček najlepších hier roku 2022 uzatvárajú dve skvelé PlayStation exkluzivity (a zároveň už asi tušíte, kto si siahol na titul najvyšší). Vybrať medzi nimi nebolo vôbec ľahké, oba tituly sa totiž chvália skvelou hrateľnosťou. Epický a súčasne dojemný príbeh Krata a jeho syna Atrea ale v našej redakcii predsa len rezonoval o niečo viac. Komornú cestu gréckeho boha vojny a jeho potomka, ktorý sa musí popasovať s nástrahami dospievania aj svojou božskou podstatou, totiž Ragnarok zakončuje epickým finále.

nie je to ale len príbeh, kde God of War: Ragnarok exceluje. Pokračovanie rebootu série z roku 2018 opäť predvádza podarenú akčnú hrateľnosť okorenenú originálnym prepojením Krata a Atrea v súbojoch a novým zbraňovým arzenálom. God of War: Ragnarok vyšiel 9. novembra 2022 na PS5 a PS4 s českými titulkami a je jednou z čerešničiek na tohtoročnej videohernej torte... teraz už sa ale poďme pozrieť, kto všetkých predchádzajúcich 19 titulov nakoniec porazil.

God of War: Ragnarok v skratke

 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Santa Monica Studio
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: áno
 • Dátum vydania a platformy: na PS5 a PS4

1. Elden Ring

Kratos a Atreus sa síce veľmi snažili, vavríny víťazstva si ale nakoniec na hlavu nasadzuje monumentálne akčné RPG Elden Ring. Japonské štúdio FromSoftware totiž hráčom opäť ukázalo, že žáner soulsborne tu jednoducho nikto lepšie nerobí. Elden Ring si berie to najlepšie z hrateľnosti Dark Souls, Bloodborne aj Sekira a umne tieto prvky zasadzuje do obrieho otvoreného sveta, ktorého mytológiu pomohol stvoriť samotný autor Hry o tróny – spisovateľ George R. R. Martin.

A práve prekrásne spracovaný otvorený svet je to, čo robí Elden Ring takým výnimočným zážitkom. nielen, že je priamo napchatý zaujímavými miestami, postavami, príbehmi a tuhými bossmi, ale hráči majú v jeho objavovaní absolútnu slobodu. S tým sa samozrejme spája riziko, že z času na čas zavítate niekam, kde dostanete pekne po soulsovsky strašne, ale strašne po papuli. Vďaka skvelému súbojovému systému sú ale aj tieto momenty neuveriteľne zábavné. Z preskúmavania virtuálneho sveta už sme každopádne dlho necítili takú úprimnú radosť. Elden Ring je od 25. februára dostupné na PC a konzolách PlayStation a Xbox.

Elden Ring v skratke

 • Žáner: Akčné RPG
 • Vývojár: FromSoftware
 • Vydavateľ: Bandai Namco Entertainment
 • Čeština, česká lokalizácia: nie
 • Dátum vydania a platformy: na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One
Späť na začiatok