Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Čo znamenajú PEGI označenia?

  • Uverejnil: DigitalBase.sk
  • Zverejnené dňa: 01.10.2021 12:18:59
  • Prečítané: 2782

Vekové kategórie sú systémy, ktoré zaisťujú, že zábavný obsah (ako sú hry, filmy, televízne relácie alebo mobilné aplikácie) je na základe jeho obsahu jasne označený odporúčaním minimálneho veku. Tieto hodnotenia veku môžu slúžiť ako vodítko pre spotrebiteľov (najmä rodičov), ktoré im pomôžu rozhodnúť sa, či kúpiť dieťa pre konkrétny výrobok.

Videohry sa tešia veľmi rozmanitej skupine hráčov po celej Európe. Deti aj dospelí, muži aj ženy, pravidelne hrajú hry buď na špeciálnej hernej konzole, osobnom počítači alebo na mobilnom zariadení, ako je smartfón alebo tablet.

Zatiaľ čo väčšina hier je vhodná pre hráčov všetkých vekových kategórií, iné sú vhodné iba pre staršie deti a mladých teenagerov. Špecifická časť hier na trhu obsahuje obsah, ktorý je vhodný len pre dospelých.

Hodnotenie PEGI zohľadňuje vekovú vhodnosť hry, nie úroveň obtiažnosti. Hra PEGI 3 neobsahuje žiadny nevhodný obsah, ale niekedy môže byť príliš ťažká, aby ju zvládli mladšie deti. Naopak, existujú hry PEGI 18, ktoré sa hrajú veľmi ľahko, ale obsahujú prvky, pre ktoré sú nevhodné pre mladšie publikum.

PEGI sa používa a uznáva v celej Európe a má nadšenú podporu Európskej komisie. Považuje sa za model európskej harmonizácie v oblasti ochrany detí.

PEGI označenie

PEGI 3

PEGI označenia: PEGI 3

Obsah hier s hodnotením PEGI 3 sa považuje za vhodný pre všetky vekové skupiny. Hra by nemala obsahovať žiadne zvuky alebo obrázky, ktoré by mohli vystrašiť malé deti. Veľmi mierna forma násilia (v komickom kontexte alebo detskom prostredí) je prijateľná. Nemali by byť prítomné žiadne nadávky.

PEGI 7

PEGI označenia: PEGI 7

Do tejto kategórie spadá obsah hry so scénami alebo zvukmi, ktoré by mohli mladšie deti vystrašiť. Pri hre s hodnotením PEGI 7 sú prijateľné veľmi mierne formy násilia (implikované, nepresné alebo nerealistické násilie).

PEGI 12

PEGI označenia: PEGI 12

Do tejto vekovej kategórie spadajú videohry, ktoré ukazujú násilie trochu výraznejšej grafickej povahy voči fantazijným postavám alebo nerealistické násilie voči ľudským postavám. Môžu byť prítomné sexuálne narážky alebo sexuálne postoje, zatiaľ čo akékoľvek nadávky v tejto kategórii musia byť mierne. Môžu byť prítomné hazardné hry, ktoré sa bežne nachádzajú v reálnom živote v kasínach alebo v herniach (napríklad kartové hry, ktoré by sa v skutočnom živote hrali za peniaze).

PEGI 16

PEGI označenia: PEGI 16

Toto hodnotenie sa uplatňuje, keď sa zobrazenie násilia (alebo sexuálnej aktivity) dostáva do fázy, ktorá vyzerá rovnako, ako by sa očakávalo v skutočnom živote. Použitie nadávok v hrách s hodnotením PEGI 16 môže byť extrémnejšie, zatiaľ čo môžu byť prítomné aj hazardné hry a používanie tabaku, alkoholu alebo nelegálnych drog.

PEGI 18

Klasifikácia pre dospelých sa uplatňuje vtedy, keď úroveň násilia dosiahne štádium, v ktorom sa stáva zobrazením hrubého násilia, očividného úmyselného zabíjania alebo násilia voči bezbranným postavám. Do tejto vekovej kategórie by malo spadať idealizovanie používania nelegálnych drog a explicitná sexuálna aktivita. 

Popisy obsahu PEGI

Násilie

PEGI označenia: násilie

Hra obsahuje zobrazenia násilia. Pri hrách s hodnotením PEGI 7 to môže byť len nerealistické alebo nepresné násilie. Hry označené PEGI 12 môžu obsahovať násilie vo fantastickom prostredí alebo nerealistické násilie voči ľudským postavám, zatiaľ čo hry označené PEGI 16 alebo 18 obsahujú omnoho reálnejšie vyzerajúce násilie.

Nadávky

PEGI označenia: nadávky

Hra obsahuje nadávky. Tento popis sa nachádza na hrách s hodnotením PEGI 12 (mierne nadávanie), PEGI 16 (napr. sexuálne narážky alebo rúhanie) alebo PEGI 18 (napr. sexuálne narážky alebo rúhanie).

Strach

PEGI označenia: strach

Tento popis sa môže objaviť v hrách s hodnotením PEGI 7, ak obsahuje obrázky alebo zvuky, ktoré môžu byť pre malé deti hrozivé alebo desivé alebo v hrách s hodnotením PEGI 12 so strašidelnými zvukmi alebo hororovými efektmi (ale bez akéhokoľvek násilného obsahu.

Hazardné hry

PEGI označenia: hazardné hry

Hra obsahuje prvky, ktoré podporujú alebo učia hazardné hry. Tieto simulácie hazardných hier sa týkajú hazardných hier, ktoré sa bežne hrajú v kasínach alebo v herniach. Hry s týmto druhom obsahu sú PEGI 12, PEGI 16 alebo PEGI 18.

Sex

PEGI označenia: sex

Tento popis obsahu môže sprevádzať hodnotenie PEGI 12, ak hra obsahuje sexuálne pózovanie alebo narážky, hodnotenie PEGI 16, ak je prítomná erotická nahota alebo pohlavný styk bez viditeľných genitálií alebo PEGI 18, ak je v hre prítomná explicitná sexuálna aktivita. Ukážky nahoty v nesexuálnom obsahu nevyžadujú špecifické vekové hodnotenie a tento popis nemusí byť potrebný.

Drogy

PEGI označenia: drogy

Hra sa týka alebo zobrazuje používanie nelegálnych drog, alkoholu alebo tabaku. Hry s týmto popisom obsahu sú vždy PEGI 16 alebo PEGI 18.

Diskriminácia

PEGI označenia: diskriminácia

Hra obsahuje zobrazenia etnických, náboženských, nacionalistických alebo iných stereotypov, ktoré môžu podporovať nenávisť. Tento obsah je vždy obmedzený na hodnotenie PEGI 18 (a pravdepodobne porušuje vnútroštátne trestné zákony).

Späť na začiatok