Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Ako vybrať TV?

  • Uverejnil: DigitalBase.sk
  • Zverejnené dňa: 06.01.2023 11:53:53
  • Prečítané: 3027

Televízory dnes dokážu oveľa viac, ako len premietať televízne vysielanie. Veľké uhlopriečky, vysoké rozlíšenie, kvalitné obrazové panely a reproduktory vám priblížia zážitok z kinosály. Inteligentné funkcie potom spájajú televízor so svetom internetu, smartfónmi aj s ostatnými zariadeniami v domácnosti. Výber produktov je široký a parametrov veľa. Pozrime sa teda, ako vybrať televízor v roku 2023.

Tipy, ako vybrať televízor

  • Ako prvé sa musíte rozhodnúť, akú veľkú uhlopriečku chcete. To záleží najmä na vašich preferenciách a finančných možnostiach, ale mali by ste tiež zvážiť odporúčané pozorovacie vzdialenosti.
  • Zoznámte sa s výhodami zobrazovacích technológií, pretože to, či si vyberiete OLED, QLED alebo LED televízor, výrazne ovplyvní vaše celkové skúsenosti.
  • Zvážte aj ostatné vlastnosti a parametre televízora. Chcete televízor, ktorý dokáže kvalitne zobrazovať HDR obraz? Ktorý operačný systém Smart TV by ste preferovali? Vyžadujete vysokú obnovovaciu frekvenciu pre hranie hier?
  • Nezabudnite si nechať poradiť. V tejto príručke vám vysvetlíme, podľa čoho vyberať televízor. S znalosťou základných parametrov a funkcií si ho totiž jednoducho vyberiete aj sami.

Ako vybrať veľkosť televízora?

Ak sa rozhodujete, aký TV vybrať, rozhodne by ste mali počítať s tým, že uhlopriečka je základný a najdôležitejší parameter. Je totiž úzko spojená s priestorom, v ktorom bude televízor umiestnený. Nielenže sa doň musí zmestiť fyzicky, ale tiež by mala jeho veľkosť brať do úvahy odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť.

V súčasnej ponuke inteligentných televízorov nájdete aj modely s miniatúrnou uhlopriečkou, ak ale chcete televízor do obývačky, nemali by ste sa pozerať po ničom menšom než je 40" (100 cm). Na opačnom konci ponuky, teda medzi najdrahšími televízormi, nájdeme modely s uhlopriečkou, 86", 88" alebo dokonca 100" (254 cm).

Akú uhlopriečku TV zvoliť? Najobľúbenejšie a najpredávanejšie sú uhlopriečky 50" (125 cm), 55" (139 cm), 60" (152 cm) a 65" (164 cm). Ak si ale chcete dopriať luxus naozaj veľkej obrazovky, môžete vyberať aj z uhlopriečok väčších ako 70" (177 cm), ponuka týchto modelov je veľmi široká.

Rozlíšenie televízora

Rozlíšenie udáva, koľko má televízor pixelov (obrazových bodov). Zapisuje sa vo formáte počet stĺpcov (šírka) x počet riadkov (výška). Vyššie množstvo pixelov znamená ostrejší obraz. Ak chcete čo najostrejší, a teda najkvalitnejší obraz, mali by ste chcieť čo najvyššie rozlíšenie.

Pri súčasných televízoroch nájdete predovšetkým tieto tri rozlíšenia:

Full HD sa stále skvelo hodí ako rozlíšenie notebookových displejov, v prípade televízorov ale jednoznačne vládne 4K Ultra HD. A nižšie rozlíšenie dnes už ani nemožno odporučiť. 4K televízory sú dostupné aj za veľmi príjemné ceny, takže si jeden môžu dovoliť aj tí, ktorí majú veľmi obmedzený rozpočet. Naopak 8K rozlíšenie je stále skôr hudbou budúcnosti, takže 8K televízory, ktoré sa predávajú dnes, sú určené predovšetkým zákazníkom, ktorí si za to najlepšie neváhajú priplatiť.

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť, teda vzdialenosť, z ktorej by ste sa mali na televízor ideálne pozerať, vychádza zo vzťahu medzi uhlopriečkou a rozlíšením. Ide o takú vzdialenosť, ktorá:

  • je dostatočne veľká na to, aby nebolo možné rozpoznať mriežku pixelov a aby nebolo nutné pri sledovaní televízora otáčať hlavou,
  • je zároveň dostatočne krátka na to, aby televízor zaberal veľké percento vášho zorného poľa. Vďaka tomu bude na televízore všetko ľahko rozoznateľné a zážitok zo sledovania bude lepší.

Čím je rozlíšenie televízora vyššie, tým môže byť nižšia jej najmenšia odporúčaná pozorovacia vzdialenosť (hranica signatúry pixelov). Čím má naopak televízor väčšiu uhlopriečku, tým väčšie sú aj odporúčané pozorovacie vzdialenosti.

Čo môžu Smart televízory ponúknuť?

  • predinštalované aj používateľsky inštalovateľné aplikácie
  • možnosť prehliadania internetu ako na počítači
  • priamy prístup k archívom TV staníc, streamovacím službám (napr. Netflix, HBO GO) a ďalším videám (YouTube, Twitch a pod.)
  • jednoduché pripojenie k internetu aj k rôznym zariadeniam (počítač, telefón a pod.)
  • inteligentní hlasoví asistenti (Google Assistant, Amazon Alexa a pod.)
  • možnosť hrania hier priamo na televízore

Inteligentné televízory sú vybavené operačným systémom podobne ako váš počítač alebo inteligentný telefón. Vďaka tomu môžete pozerať filmy a seriály bez toho, aby ste museli pripájať žiadne ďalšie zariadenie a nemusíte sa spoliehať len na televízne vysielanie. Stačí si nájsť film alebo seriál vo vašej obľúbenej internetovej videotéke a pustiť ho priamo na televízore.

Zobraziť ponuku Smart TV

Čo môže ponúknuť 4K / 8K televízory?

  • vysoké rozlíšenie 3 840 x 2 160 px (4K) alebo až 7 680 x 4 320 px (8K)
  • vysoké rozlíšenie je výrazne vyššie, než aké má displej bežného počítača alebo notebooku
  • vysoká hustota pixelov a perfektne ostrý obraz aj pri obrovských rozmeroch
  • modely s frekvenciou 100 Hz / 120 Hz zvládnu zobrazovať oveľa plynulejší obraz než bežné TV
  • funkcia Upscaling zvyšuje obrazovú kvalitu obsahu v nižšom rozlíšení, aby vyzeral dobre aj na 4K / 8K televízore. Niekedy na to využíva umelú inteligenciu

Takmer všetky súčasné Smart televízory majú aspoň 4K rozlíšenie. Naozaj ostrý obraz je preto dnes dostupnejší než kedykoľvek predtým. Najlacnejšie 4K televízory ale nemusia byť najlepšou voľbou. Drahšie modely ponúknu lepšie zobrazovacie technológie a väčšie uhlopriečky.

Tí, ktorí chcú úplne to najlepšie, si môžu priplatiť za 8K rozlíšenie, ktoré ponúkne štyrikrát viac pixelov a teda ešte výrazne lepší obraz než 4K. Nie je potrebné sa báť nedostatku obsahu v 4K alebo 8K rozlíšení. 4K videí a filmov je k dispozícii nepreberné množstvo a 8K obsah tiež existuje.

Zobraziť ponuku 4K TV Zobraziť ponuku 8K TV

Čo môžu OLED, QLED a LED TV ponúknuť?

  • lepšie farby a vyšší kontrast
  • OLED využíva organické diódy ako pixely a dokáže individuálne regulovať alebo vypnúť ktorýkoľvek z nich. Zvládne preto zobraziť absolútnu čiernu aj bohaté farby
  • QLED je LED technológia s vrstvou kvantových bodiek, ktorá výrazne zlepšuje podanie farieb televízora
  • LED je technológia podsvietenia s mnohozónovým lokálnym stmievaním, ktorá umožňuje zobrazovať veľmi hlbokú čiernu a veľmi jasnú bielu v rôznych miestach
  • QLED (Quantum dot) a Mini LED sa často kombinujú na dosiahnutie podobných výsledkov ako OLED

Všetky špičkové televízory používajú buď OLED technológiu alebo LED technológiu s mnohozónovým lokálnym stmievaním. Bežné LED televízory používajú rovnaký jas podsvietenia pre celú plochu obrazovky, či už pre svetlé alebo tmavé miesta. V takom prípade má na starosti vykresľovanie jasu LCD vrstva, ktorá má obmedzenia.

Vďaka tomu sú tieto televízory schopné zobrazovať vyšší kontrast, ktorý má zásadný vplyv nielen na kvalitu farieb, ale aj na celkovú "úchvatnosť" obrazu. Televízor má vysoký maximálny jas a zároveň dokáže zobraziť veľmi tmavú čiernu, má jeho obraz vizuálnu hĺbku, ktorú nie je možné opísať slovami. Práve preto patria tieto TV medzi špičku v zobrazovaní HDR.

Zobraziť ponuku QLED TV Zobraziť ponuku OLED TV Zobraziť ponuku LED TV

Späť na začiatok