Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Ako vybrať switch?

 • Uverejnil: DigitalBase.sk
 • Zverejnené dňa: 09.01.2023 13:14:31
 • Prečítané: 3785

Ak potrebujete pripojiť zariadenie na internet, switche umožnujú Vám pripojiť napr. notebook a stolný počítač na lokálný sieť. Preto sa nazývame túto zariadenie ako sieťový prepínač (switch). Viete podľa čoho sa vlastne vyberá switch? A čím sa jednotlivé modely switche od seba odlišujú?

Čo je to switch?

Switch je sieťový prvok, ktorý má za úlohu prepájať koncové zariadenia alebo časti siete. Práve switch je zariadenie, o ktorom môžeme vyhlásiť, že vytvára siete, pretože stojí v ich strede. Koordinuje sieťovú prevádzku tak, že prijaté dátové rámce odosiela výlučne k ich adresátovi, čím vyťažuje pripojené zariadenia individuálne.

V typickom domácom prostredí bol switch nahradený WiFi routerom, ktorý tvorí pomyselný mostík medzi prípojkou na internet a vašou lokálnou sieťou. Avšak v individuálnych prípadoch sa switch používa aj v domácnostiach. Napríklad v okamihu, keď vám štandardných 5 portov na WiFi routeri už nestačí na pripojenie všetkých zariadení. Drvivá väčšina používateľov si zvolí bezdrôtové pripojenie prostredníctvom siete WiFi, ale takú smart TV, stolný počítač, IP kameru, NAS server alebo tlačiareň je lepšie pripojiť káblom. V tú chvíľu sa k slovu dostáva spomínaný switch, ktorý možno zaobstarať s až 48 voľnými portami. Takýto switch potom skvele poslúži za účelom rozvetvenia siete, resp. kvôli pripojeniu viacerých zariadení prostredníctvom sieťového kábla namiesto bezdrôtovej technológie.

Výhody používania switchu

 • máte už WiFi router a potrebujete káblom pripojiť ďalšie zariadenia.
 • je potrebné cez jednu dátovú zásuvku pripojiť viac počítačov.
 • vo firemných sieťach prepája jednotlivé segmenty medzi sebou.
 • v základnom vyhotovení ide o cenovo dobre dostupný sieťový prvok.

Výhody používania WiFi routra?

 • ide o základný aktívny prvok, bez ktorého sa v domácom prostredí nepripojíte na internet.
 • typicky ponúkne maximálne 5 voľných zásuviek, čo nemusí v mnohých prípadoch stačiť.
 • často osadený USB portom z dôvodu ľahkého nazdieľania tlačiarne alebo externého disku do siete.

Ako vybrať switch?

Ak sa u vás nájde situácia, že je potrebné použiť switch, jeho výber nie je zložitý. V podstate si musíte položiť dve dôležité otázky:

 • koľko portov potrebujete, koľko zariadenie potrebujete?
 • aká bude potrebná prenosová rýchlosť routra?

Počet portov je veľmi dôležitá vlastnosť každého switchu a preto vám odporúčame, aby ste vždy vyberali model s viacerými voľnými portami, než aktuálne potrebujete. Nie je nič horšie, než musieť kvôli dvom káblom vyrobiť ďalší switch. Typicky sú k dispozícii 5-portové, 8-portové, 10-portové, 12-portové, 16-portové, 24-portové a 48-portové.

Keď ide o rýchlosť, dnešným štandardom je v domácnostiach aj v podnikoch 1 Gbit/s. Avšak mnoho základných dosiek už dnes ponúka integrované sieťové karty s podporou 2,5 Gbit/s. Zakúpením switcha s vyššou podporovanou rýchlosťou teda určite nič nezhoršíte, ale počítajte s vyššou počiatočnou investíciou. Dobrou správou je, že na túto rýchlosť stále postačujú ethernetové káble zodpovedajúce štandardu Cat 5e. V prípade ešte rýchlejších switchov na úrovni 5 Gbit/s a vyššie sú už potrebné kvalitnejšie káble Cat 6. Ale to sa skutočne hovorí o serverovniach alebo iných dátovo náročných priestoroch.

Nakoniec je tiež dobré zvážiť, či kupujete viac switchov alebo iba jeden. V oboch prípadoch však vrelo odporúčame používať sieťové prvky od jedného výrobcu. Napríklad ak do domáceho prostredia kupujete jeden switch, mali by ste ho brať od rovnakého výrobcu, ako máte WiFi router. Vo firmách je situácia určite zložitejšia, ale aj tam je dobré preferovať jednu značku. A samozrejme pri väčšej rozľahlosti siete je dobré staviť na osvedčených výrobcov s podporou centrálnej správy switchov a routerov z jedného miesta.

Späť na začiatok