Ako vybrať smart hodinky?
- Uverejnil: DigitalBase.sk
- Zverejnené dňa: 08.01.2023 12:44:24
- Prečítané: 3800
Neviete ktoré inteligentné hodinky sú pre vás tie najvhodnejšie? Pokusíme vám zodpovedať na túto otázku a tiež vás návod oboznámi s najdôležitejšími parametrami, jednotlivými operačnými systémami inteligentných hodiniek. Získate tak všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete poznať pred kúpou smart hodinky.
Rady pre výber inteligentných hodiniek
- na aký účel budete smart hodinky najčastejšie používať.
- pred kúpou skontrolujte nielen kompatibilitu s telefónom, ale aj podporu bezkontaktného párovania smart hodinky s telefónom.
- prečítajte si recenzie a testy ostatných zákazníkov a zistite skúsenosti s výrobkom.
Základné parametre pre výber smart hodiniek
Pred kúpou treba s poznať parametre a vlastnosti smart hodinky. Iba tak budete schopní samostatne posúdiť každý model a vybrať také hodinky, ktoré zodpovedajú vašim potrebám a želaniam. Okrem toho môžete väčšinu získaných informácií použiť aj pri výbere ďalších hodiniek a tým pádom sa vám vynaložené úsilie vráti niekoľkokrát. Nasledujúci prehľad parametrov vám poskytne všetky potrebné informácie pre správny výber.
Rozmery a dizajn
Smart hodinky sa vyskytujú v rôznych tvarmi, veľkostiach a tvaroch. Z geometrického hľadiska sú v ponuke najčastejšie modely s okrúhlym displejom, ktoré sa vyznačujú nadčasovým dizajnom. Naopak, hranaté varianty sa spoliehajú na prehľadnejšie zobrazenie, ľahšie ovládanie a často aj menšiu hrúbku.
Zatiaľ čo niektoré smart hodinky majú masívnu konštrukciu, iné využívajú drobnejší rozmer, ktorý zhruba zodpovedá bežným ručičkovým hodinkám. Rad modelov sa pritom vyrába hneď v niekoľkých veľkostiach, takže si zákazník môže vybrať rozmer, ktorý mu sadne najlepšie. Menšie varianty však môžu disponovať kratšou výdržou batérie či absenciou niektorých pokročilých funkcií (napr. možnosťou Bluetooth volania). Na prípadné rozdiely spravidla upozorňuje daný výrobca.
Materiál, odolnosť a vodotesnosť
Na výrobu smart hodiniek sa používa široké spektrum materiálov a ich rôznych kombinácií. Okrem prémiového titánu, ktorý je mimoriadne ľahký a mimoriadne pevný, sa často používa hliník, rôzne typy kvalitného polyméru (plastu) alebo nehrdzavejúca oceľ, ktorá je známa svojou celkovou odolnosťou.
Rôznorodosť materiálu nájdeme aj v prípade remienkov. Najčastejšie sa stretneme so silikónom, ktorý je lacný, pohodlný, a vďaka nemožnosti sať vodu či pot zároveň perfektnou voľbou pre plávanie a šport. Nie sú však výnimkou ani kovové, kožené alebo iné remienky, ktoré vynikajú najmä dizajnom. Čím ďalej bežnejším sa stáva aj systém jednoduchej a rýchlej výmeny, ktorý umožňuje výber remienka podľa aktuálnej príležitosti alebo nálady. Hoci väčšina výrobcov používa systém Quick Release na pripevnenie remienka, niektoré značky môžu používať aj iný systém. Treba tiež zvážiť šírku remienka u daných smart hodiniek, ktorá sa pohybuje okolo 18 - 22 mm.
Jednou špecifickou vlastnosťou je odolnosť voči vode. Zatiaľ čo niektoré hodinky nemajú žiadnu ochranu proti vode, iné odolajú náhodným kvapkám vody (napríklad počas dažďa alebo umývania rúk) a ďalšie dokážu zvládnuť aj ponorenie do vody alebo dokonca potápanie. Mieru vodotesnosti sa typicky udáva v hodnotách ATM, ktoré obvykle zaručujú plávanie bez potápania sa do hĺbky pri hodnote 5 ATM alebo vyššej. Niektoré spoločnosti však výnimočne uvádzajú možnosť ponorenia do vody aj pri hodnote 3 ATM, takže je na zákazníkovi, či dôveruje danému výrobcovi alebo medzinárodne uznávaným štandardom. Môžeme sa tiež stretnúť s údajom v metroch (napríklad vodotesnosť do 50 metrov), táto informácia však nie je doslovná a spomínaných 50 metrov v skutočnosti umožňuje len plávanie pri hladine.
Mnohí výrobcovia radšej udávajú stupeň krytia (IP), ktorý má spravidla dve číslice (napríklad IP68). Zjednodušene možno povedať, že prvé číslo značí úroveň odolnosti voči prachu, zatiaľ čo druhá hodnota znamená mieru ochrany pred kvapalinami (ide teda o ekvivalent ATM). Vysvetlenie významu jednotlivých číslic nájdete v rozbaľovacej záložke nižšie.
Na tie najnáročnejšie podmienky sa vyrábajú smart hodinky spĺňajúce špecifické normy. Najčastejšie sa stretneme s armádnym štandardom MIL-STD-810G, ktorý často zaručuje odolnosť voči nízkym aj vysokým teplotám, slnečnému žiareniu, vlhkosti, slanému prostrediu aj teplotným a tlakovým výkyvom.
Displej a ovládanie
Smart hodinky používajú rôzne typy displejov, ktoré sa významne líšia svojimi vlastnosťami. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, takže je potrebné zvážiť, ktoré prednosti sú pre vás najdôležitejšie. Pozrime sa na najčastejšie typy dispelj.
- Amoled – je čoraz rozšírenejším typom zobrazovacieho panelu, ktorý väčšinou poskytuje najkrajší obraz zo všetkých technológií. Vyniká živými farbami, vernou čiernou (ktorá nie je len tmavo sivá), vysokým kontrastom a výbornými pozorovacími uhlami. Amoled displej je typicky vypnutý a zapne sa až pri stlačení tlačidla, zdvihnutí zápästia alebo poklepaní na displej. Z tohto dôvodu sa vyvinula funkcia Always-on, ktorá nepretržite zobrazuje základné informácie na displeji a zároveň spotrebúva menej energie, ako keby bola obrazovka zapnutá na 100%. Nevýhodou Amoled je naopak podpriemerná čitateľnosť na slnku, ktorá závisí aj od maximálnej svietivosti displeja – čím viac displej svieti, tým je čitateľnejší.
- Transflektívny displej – využíva okolité svetlo, ktoré naň dopadá, na zlepšenie celkovej čitateľnosti. Je teda jednoduché čítať akékoľvek informácie aj na priamom slnku a transflektívny displej je preto ideálnou voľbou pre športovcov, ktorí sa venujú vonkajším aktivitám, najmä v lete. Tento displej je nepretržite spustený a nie je potrebné ho rozsvecovať žiadnou interakciou. Naopak, v tme je nečitateľný a je potrebné zapnúť podsvietenie.
- LCD – je na trhu síce menej časté, ale niektorí výrobcovia ho stále radšej uprednostňujú pre jeho nízku cenu, čo sa odráža aj v nižšej cene hodiniek. Oproti Amoled má LCD tiež vyššiu životnosť a skvelú čitateľnosť na slnku.
Rozlíšenie displeja je ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorá sa udáva v pixeloch (napríklad 300 x 300 px) a čím vyššia hodnota, tým je obraz jemnejší. S rozlíšením je úzko spojená aj veľkosť obrazovky, pretože čím je obrazovka väčšia pri rovnakom rozlíšení, tým horšie obraz vyzerá (napríklad 300 x 300 px vyzerá horšie na 1,4-palcovom displeji než na 1,2-palcovom). Veľkosť displeja sa obvykle udáva pomocou uhlopriečky v milimetroch alebo palcoch, pričom 1 palec má 25,4 mm.
S displejom úzko súvisí tiež ovládanie. Väčšina smart hodiniek je ovládaná pomocou dotykovej obrazovky v kombinácii s jedným alebo niekoľkými tlačidlami. Rad modelov však dotykovú obrazovku vôbec nemá.
Výkon a výdrž batérie
Rovnako ako u počítačov a telefónov, aj pri smart hodinkách nájdeme základné parametre, ktoré určujú ich výkon. Prvým z nich je použitý procesor. Niektorí výrobcovia udávajú počet jadier a ich frekvenciu a samozrejme, čím viac, tým lepšie. Výkon tiež ovplyvňuje operačná pamäť RAM, ktorá môže dosahovať kapacitu až 1 GB. Väčšina výrobcov však hardvérové parametre neuvádza, čo nie je transparentné, ale zabraňuje nesprávnemu výkladu zákazníkov. Výkon smart hodiniek závisí aj od použitého operačného systému a ďalších parametrov, takže výkonovo slabšie hodinky môžu fungovať rýchlejšie a plynulejšie ako konkurencia.
Výdrž batérie je dôležitou témou, zatiaľ čo niektorí výrobcovia ponúkajú jednodňovú výdrž s tým, že používateľ hodinky jednoducho a rýchlo dobije. Kapacita batérie nám však veľa nehovorí o reálnej výdrži. Vybíjanie batérie totiž ovplyvňuje množstvo faktorov, ako sú napríklad využívanie rôznych funkcií, senzorov, technológií (najmä GPS), typ displeja alebo konkrétny operačný systém. Niektoré smart hodinky dokonca disponujú zriedkavými technológiami ako dobíjanie z tepla ľudského tela alebo pomocou vstavaného solárneho panelu. Výrobcovia zvyčajne udávajú skutočné údaje o výdrži batérie. Niektoré smart hodinky ponúkajú aj úsporné režimy, ktoré výdrž batérie predlžujú, ale neumožňujú využitie všetkých inteligentných funkcií.
Konektivita a platby
Smart hodinky sú neoddeliteľne spojené s možnosťou pripojenia k smartfónu, bezdrôtovým slúchadlám a rôznemu príslušenstvu. Medzi jednotlivými modelmi však môžeme nájsť rozdiely v prítomnosti jednotlivých technológií a ich verziách, a teda aj vlastnostiach.
Smart hodinky sú často vybavené technológiou Bluetooth, ktorá slúži na bezdrôtové pripojenie k iným zariadeniam, ako sú smartfóny, bezdrôtové slúchadlá, reproduktory alebo senzory.
Menej často sa vyskytuje, ale stále je často používaná aj technológia Wi-Fi, ktorá sa hodí na priame pripojenie na internet. Dáta alebo aplikácie môžeme tak stiahnuť nezávisle od mobilného telefónu rýchlejšie ako pomocou Bluetooth. Bežne sa stretávame s podporou pásma 2.4 GHz, ale modernejšie hodinky môžu podporovať aj rýchlejšie pásmo 5 GHz.
Ďalšou technológiou, ktorú nájdeme v smart hodinkách je ANT+, ktorý je komunikačný protokol používaný na pripojenie k športovým doplnkom. Je to rýchly a spoľahlivý spôsob spojenia s dosahom až 10 metrov a navyše sa vyznačuje nízkou spotrebou energie v prípade smart hodiniek aj samotného senzora.
Veľmi žiadanou technológiou je aj NFC, ktorá sa najčastejšie používa pri bezkontaktných platbách. Smart hodinky sa dajú jednoducho priložiť k terminálu (podobne ako bezkontaktnú kartu) a zaplatiť prostredníctvom šifrovaného prenosu za pár sekúnd. Rôzni výrobcovia vytvorili svoje vlastné platformy pre tieto platby, medzi ktoré patria napríklad Apple Pay, Garmin Pay, Google Pay, Samsung Pay alebo Fitbit Pay. Ak je pre vás táto funkcia dôležitá, odporúčame overiť, či táto služba funguje v SR a či ju podporuje aj vaša banka.