Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Ako vybrať myš?

  • Uverejnil: DigitalBase.sk
  • Zverejnené dňa: 08.01.2023 15:23:46
  • Prečítané: 2381

Počítačová myš je s klávesnicou jednou z najčastejších periférií. Líšia sa použitou technológiou snímača, spôsobom pripojenia k počítaču, veľkosťou a ďalšími parametrami. Pri výbere myši sa však najprv rozhodnite, na čo ju budete najčastejšie používať. Hranie hier, kancelárska práca alebo ju budete s notebookom často prenášať? To sú faktory, na ktoré by ste mali pri výbere myši myslieť.

Ako vybrať hernú myš

Herný myš má tie výhody:

  • Výrazný, niekedy až agresívny dizajn
  • Programovateľné tlačidlá
  • Vyššia hodnota DPI

Herné myši sa od ostatných líšia v mnohých ohľadoch. Majú výraznejší dizajn, vylepšenú ergonómiu a niektoré dokonca farebne svietia. Môžete si nastaviť jednotlivé tlačidlá umiestnené priamo na myši a vykonávať tak úkony v hre jednoduchým stlačením. Pogumovaný povrch zabezpečí lepšie uchopenie pri rýchlych pohyboch a vďaka vymeniteľným závažiam si môžete upraviť aj hmotnosť myši. To môže zlepšiť vašu výkonnosť a výsledky v hre. Medzi hernými myšami existujú aj rozdiely medzi tými určenými pre akčné alebo strategické hry. Pri výbere si preto dávajte pozor na tieto rozdiely a zvážte, akú myš potrebujete pre svoje potreby.

Pripojenie

Drôtové myši

Oproti bezdrôtovým myšiam majú spoľahlivejšie spojenie a nemusia sa nabíjať alebo do nich vkladať batérie. Sú tiež o niečo lacnejšie. Občas však môže vadiť kábel. Prekáža, najmä ak máte na stole veľa papierov alebo hrnček s kávou, ktorý kábel môže ľahko prevrátiť. Zapájajú sa do voľného USB konektora počítača.

Bezdrôtové myši

Bezdrôtová myš vám na stole poskytne úplnú voľnosť a zaistí krajšie pracovné miesto bez nevzhľadného kábla. Nehrozí, že si prevrhnete horúci nápoj alebo bude zavalený pod stohmi papiera. Vyžadujú však občasnú výmenu batérií (raz za niekoľko mesiacov) alebo dobitie akumulátora. S počítačom komunikujú cez Bluetooth a vyrábajú sa vo verziách s USB prijímačom alebo s priamym spojením pomocou tejto bezdrôtovej technológie.

Technológia snímača

Optické myši

Lacnejšie a na bežnú kancelársku prácu dostatočne kvalitné. Charakteristické sú svojím červeným LED svetlom. Ich nevýhodou je, že horšie pracujú na skle a ďalších lesklých povrchoch. V tom prípade je lepšie použiť podložku pod myš.

Laserové myši

Tie, naopak, spoľahlivo fungujú aj na skle, a to aj bez podložky. Znesú aj veľmi rýchle pohyby, sú však drahšie ako optické myši. Odporúčame ich náročnejším používateľom vyžadujúcim vysokospoľahlivé fungovanie.

DPI

Hodnota DPI (dots per inch) nám hovorí, ako je myš citlivá. Čím vyššie DPI, tým väčšiu vzdialenosť urazí kurzor na obrazovke pri malom pohybe myši. Na tento údaj sa zamerajte, ak máte veľký monitor a chcete sa rýchlo pohybovať kurzorom. Dostatočnou hodnotou je do 2 000 DPI, náročnejším používateľom odporúčame laserovú myš s DPI 2 500 a viac.

Koliesko

Praktickejšie sú myši s kolieskami, ktoré možno naklápať do strán, takže môžete obraz posúvať aj do strán. Prácu s dlhými dokumentmi veľmi zjednoduší funkcia voľného otáčanie kolieska HyperScroll, ktorú nájdeme v prípade myší Logitech. Niektoré myši majú miesto kolieska dotykové plôšky, napríklad myši Apple.

Späť na začiatok