Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Ako vybrať mobil?

  • Uverejnil: DigitalBase.sk
  • Zverejnené dňa: 09.01.2023 11:04:41
  • Prečítané: 2158

Mobilné telefóny sa líšia v mnohých ohľadoch a vybrať ten správny nemusí byť jednoduché. My vám poradíme, na čo sa zamerať, či už hľadáte výkonný pracovný telefón, lacný smartfón na bežné používanie, fotomobil alebo napríklad tlačidlový mobil pre babičku. Pozrieme sa tiež na jednotlivé typy mobilných telefónov, dôležité parametre a priblížime si pojmy, ako napríklad 5G alebo eSIM.

Ako vybrať mobil? Niekoľko tipov na výber

  • Rozhodnite sa, či chcete inteligentný telefón (smartfón) alebo klasický tlačidlový mobil
  • Na veľkej uhlopriečke si užijete multimédiá, hry a prehliadanie internetu, ale mobily s veľkým displejom sa horšie ovládajú jednou rukou
  • Smartfóny, s ktorými vyhotovíte krásne fotografie, vyberajte medzi fotomobilmi
  • Na ochranu mobilu za každého počasia zvoľte odolné modely
  • Mobily pre seniorov disponujú veľkými tlačidlami a dobre čitateľným displejom s veľkým písmom

Displej

Pri výbere telefónu je jedným z prvých krokov voľba veľkosti displeja, pričom ich veľkosť sa postupom času neustále zväčšuje. Ruka v ruke s tým rastú aj rozmery samotných telefónov, ale nie tak výrazne, ako by sa mohlo zdať. Výrobcovia totiž vydávajú mobilné telefóny s čoraz tenšími rámčekmi okolo displeja. Do rovnakého tela sa umiestni väčší displej, čo je praktické a zároveň to dobre vyzerá.

Dnes je bežný pomer strán obrazoviek 18:9 (alebo tiež 19:9, 20:9 a pod.), ktorý nahradil zastaralý 16:9. Takéto mobilné telefóny sú pretiahnutejšie, teda stále vyššie pri zachovaní rovnakej šírky. Na väčšie displeje sa zmestí viac obsahu, a zároveň telefóny sa lepšie dobre držia v ruke, pretože nie sú tak široké.

Bežným dizajnovým prvkom je vykrojenie displeja, ktoré sa tiež nazýva notch. U každého telefónu má iný tvar alebo aj umiestnenie. Z funkčného hľadiska je jedno, či je uprostred, alebo na strane. Vždy sú v nich schované selfie kamerky alebo senzory na odomykanie telefónu tvárou. Výrobcovia by sa ale najradšej notchu zbavili úplne, aby displej nič „nerušilo“ pri používania telefónu. Už teraz sa experimentujú s fotoaparátmi, ktoré sú s schované za zobrazovacou vrstvou displeja. Na ich zavedenie do bežného predaja si ale ešte musíme počkať.

Technológia displeja

OLED displeje sú momentálne to najlepšie na trhu. Delia sa do dvoch kategórií na základe použitej matice:

  • Amoled - obsahujú aktívnu matricu. Od ostatných zobrazovacích technológií sa odlišujú najmä veľmi verným zobrazením čiernej farby, vďaka ktorému dosahujú bezkonkurenčné kontrasty. To platí aj pre široké pozorovacie uhly, nízku spotrebu batérie a nízku odozvu.
  • P-OLED - displeje s pasívnou matricou. Sú jednoduchšie a lacnejšej konštrukcie. Sú využívané najmä v inteligentných hodinkách a malých displejoch.
  • Super Amoled - je patent spoločnosti Samsung. Senzory dotyku sú priamo na Amoled paneli, čím Samsung dokázal zúžiť Amoled displeje svojich telefónov na minimum.

LCD displeje majú všeobecne vyššiu spotrebu energie ako OLED displeje. Ich konštrukcia je ale oveľa lacnejšia, a preto sa s LCD displejmi stretávame práve pri lacnejších modeloch.

  • Super LCD - Vynikajú svojím zobrazením svetlých farieb a nízkou spotrebou. Veľkou výhodou je minimálna vzdialenosť medzi samotným displejom a krycím sklom.
  • IPS - Veľmi verné zobrazenie širokej škály farieb s najlepšími pozorovacími uhlami. Ide o najrozšírenejšiu technológiu medzi mobilmi a nájdeme ju pri väčšine modelov strednej triedy.
  • TFT - hoci nejde o novú technológiu, najmä modely z nižšej strednej triedy sa k nej v poslednej dobe vracajú. Kvalitou síce nedosahuje úroveň IPS panelov, má však rýchlejšiu odozvu, čo niektorí používatelia preferujú.
  • TN - staršia LCD technológia, často využívaná najmä pri monitoroch stolových počítačov. Sú veľmi lacné na výrobu a majú vysoký jas a o niečo menšiu náročnosť na výdrž batérie. Nevýhodou sú naopak zlé pozorovacie uhly. Nájdeme ich najmä pri starších a lacnejších mobiloch a tabletoch.

Pomer strán displeja

Pomerov strán displeja je niekoľko. V podstate ani neexistujú žiadne obmedzenia a výrobcovia sa často púšťajú do experimentov. Vo väčšine prípadov však narazíte na:

  • 18:9 - moderný pomer strán, ktorý sa objavuje pri veľkej väčšine dnešných smartfónov.
  • 19:9 - častý pomer, ktorý bežne prerastá aj na 19,5:9 alebo 20:9. Čím väčší pomer, tým je displej pretiahnutejší.
  • 16:9 - teraz už zastaralý pomer, ktorý sa už v prípade nových telefónov neobjavuje.

Najrozšírenejšie rozlíšenia

Pri rozlíšenie displeja sa dá povedať, že čím väčší displej tým je obraz ostrejší. HD rozlíšenie majú najlacnejšie telefóny s malými uhlopriečkami. Full HD je štandardom pre strednú triedu, jemnejšie rozlíšenie potom pre telefóny vyššej strednej triedy a top modely. 4K rozlíšenie je skôr iba experiment zo strane výrobcov.

Jemnosť displeja

Rozlíšenie displeja nie je všetko. Smartfón s rozlíšením 4K môže stále vyzerať viac rozmazane než iný inteligentný telefón, ktorý má len rozlíšenie Full HD. Rozdiel tu totiž bude v jemnosti displeja - tá sa odvíja okrem rozlíšenia aj od veľkosti obrazovky, vybranej technológie a spracovania každého jednotlivého displeja. Udáva sa v jednotkách ppi (pixely na palec) a spravidla platí, že čím vyššia hodnota, tým ostrejší je aj obraz. Pri telefónoch sa priemerne táto hodnota pohybuje okolo 350-400 ppi.

Frekvencia displeja

Aj medzi smartfóny môžeme pozorovať v posledných mesiacoch trendy ako zvýšená obnovovacia frekvencia. Obnovovacia frekvencia je hodnota, ktorá udáva, koľkokrát za sekundu je displej schopný zobraziť nové informácie. Až donedávna sa využívali klasické 60 Hz panely (preto sú videá väčšinou v 60 fps, displeje viac nemohli zobraziť).

Dnes sa stretávame s oveľa vyššími hodnotami obnovovacej frekvencie. 90 Hz panely sú bežné u telefónov strednej triedy, vrcholné modely môžu mať až 120 Hz alebo dokonca 144 Hz. Zvýšená obnovovacia frekvencia sa prejaví všade od bežného prechádzania rozhraním až po hranie hier alebo surfovanie na internete. Kedysi bol problémom zvýšená spotreba, dnes však výrobcovia využívajú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu. Tá sa môže podľa situácie meniť od 1 Hz až na maximálnu hodnotu, čím sa šetrí energia.

Ohýbný displej

Stále viac sa hovorí o ohybných displejoch, ktoré sa začínajú dostávať do portfólia rôznych výrobcov. Každý však pristupuje k tejto technológii inak.

Operačná pamäť RAM

Operačná pamäť ovplyvňuje celkový výkon telefónu a je to jeden z jeho dôležitých parametrov. Čím väčšie množstvo operačnej pamäte, tým svižnejšie mobil beží a zvláda viac operácií naraz.

Koľko GB operačnej pamäte potrebujem?

  • 1 - 2 GB - toľko nájdeme pri najlacnejších a starších smartfónoch. Na dnešné aplikácie to ale už nestačí a aj pri bežnom používaní sa používateľ stretne so zasekávaním a oneskorenými reakciami.
  • 3 - 4 GB - je štandardom nižšej triedy. 3 až 4 GB pamäte stačí na nenáročné prehliadanie webu, počúvanie pesničiek a hranie mobilných hier.
  • 6 - 8 GB - normálna hodnota smartfónov strednej triedy, ale aj niektorých vlajkových lodí. Je jedným z podmienok rýchlych reakcií aj počas náročnejšieho používania telefónu.
  • 12 GB a viac - kapacita, ktorú nájdete len pri niektorých vlajkových lodiach a ďalej pri popredných herných telefónoch. Spoľahlivo zaženie všetky nočné mory o sekaní telefónu, a to napríklad aj pri vykonávaní náročnejších úkonov alebo hraní najnáročnejších hier.

Procesor

Jadrá procesora

Najdôležitejšia časť procesora, ktorá je zodpovedná za všetky výpočtové operácie. Pri inteligentných telefónoch sa počet jadier väčšinou pohybuje od 4 do 8 a dá sa povedať, že čím viac jadier, tým lepšie. Viac jadier medzi sebou lepšie rozdelí prácu, a tým sa skráti čas jej spracovania.

Frekvencia procesora

Frekvencia označuje počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. Uvádza sa v GHz. S vyššou frekvenciou rastie pracovná výkonnosť procesora. Normálne hodnoty základných frekvencií sa pohybujú od 1,8 GHz do 2,8 GHz. V súčasnej dobe je tiež bežné urobiť jedno jadro výkonnejšie (Prime) a doplniť ho menej výkonnými. Výrobcovia tak dosahujú solídny výkon aj na jedno jadro, čo býva v prípade osemjadrových procesorov ťažkosť.

Modelové označenie procesora

V podstate jediný údaj, podľa ktorého môžete po vyhľadaní recenzií a benchmarkov predpovedať výkon mobilu. Napríklad moderný štvorjadrový čip môže byť pokojne výkonnejší, než zastaraný osemjadrový.

Umelá inteligencia

Prevažne pri novších telefónoch vyššej triedy sa čím ďalej častejšie stretávame s umelou inteligenciou. O čo vlastne ide? V procesore telefónu je obsiahnutá procesorová jednotka či kúsok kódu navyše, ktorý napríklad uľahčuje fotenie či šetrí batériu. S umelou inteligenciou sa môžete stretnúť aj pri virtuálnych asistentoch, ako Google Asistent (Google), Alexa (Amazon), Siri (Apple), Bixby (Samsung) a pod..

Batéria

Výdrž batérie sa udáva v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyššie číslo, tým väčšia kapacita. Štandardná kapacita batérie, ktorá zaistí jednodňovú výdrž, je približne 4 500 mAh. Hodnoty okolo 5 000 mAh a viac možno považovať za nadpriemerne veľkú batériu, a je predpoklad, že s ňou bude mobilný telefón vykazovať dobrú výdrž na jedno nabitie.

Pri výbere telefónu je ale nutné zohľadniť aj ďalšie aspekty, ktoré môžu mať na rýchlosť vybíjania vplyv, najmä veľkosť displeja, výkon procesora a použitie dátových funkcií. Aby bolo porovnanie výdrže batérie medzi jednotlivými telefónmi čo najobjektívnejšie, uvádza sa tzv. pohotovostný čas. Ten sa testuje laboratórne a nejde o reálnu výdrž. Je to maximálny možný čas, ktorý telefón vydrží v zapnutom stave na jedno nabitie.

Rad telefónov podporuje funkciu rýchlonabíjania, čo neznamená nič iné, než že sa mobilný telefón nabíja rýchlo. Za rýchlonabíjanie môžeme považovať hodnotu 15 W a viac, niektoré mobily ale ponúkajú aj 65 W nabíjanie. To dokáže nabiť batériu počas niekoľkých desiatok minút.

Pri dražších telefónoch môžete naraziť na funkciu bezdrôtového nabíjania. To príde vhod, ak sa vám nechce neustále hľadať a zapájať káble. Ďalšou výhodou je, že spolu s telefónom si na jednom tzv. docku môžete nabiť napríklad aj smart hodinky. V bezdrôtovom vyhotovení sa v poslednom čase začínajú vyrábať tiež power banky.

Ďalšou vychytávkou, ktorá sa v poslednom čase objavuje, je reverzné nabíjanie. Ide o funkciu, ktorú nájdeme pri niektorých top modeloch s podporou klasického bezdrôtového nabíjania. Reverzné nabíjanie potom robí bezdrôtovú nabíjačku priamo z vášho telefónu. Môžete dobiť batériu kamarátovi na cestách, alebo priebežne dobíjať smart doplnky.

Fotoaparát

Dôležitým faktorom pri výbere mobilného zariadenia je aj fotoaparát. Tie najlepšie napríklad podporujú vysoký dynamický rozsah, dobre fotí aj v tme a vie opticky priblížiť zobrazenie vzdialených objektov.

Zadný/predný fotoaparát

Takmer každý mobil, či už smartfón, alebo bežný tlačidlový, je dnes vybavený zadným fotoaparátom, či už štandardným, duálnym alebo trojitým. Zadný fotoaparát má takmer vždy väčšie rozlíšenie, svetelnosť aj širší objektív na fotografie prírody a okolia. Na selfie fotky slúži predná kamera, ktorá je často tiež duálna.

Extra fotoaparát

V súčasnosti už každý moderný smartfón má viac ako jeden fotoaparát. Okrem hlavného sú obvyklé aj tieto:

  • Ultraširokouhlý objektív - používajú sa na zachytenie väčších oblastí. Často fotí zorný uhol väčší ako 120°.
  • Teleobjektívy - svoje využitie nachádzajú pri fotení vzdialených objektov. Keďže pri približovaní širokouhlým alebo ultraširokouhlým objektívom dochádza k rozmazaniu, nájdete práve na teleobjektív oi. aj optický zoom.
  • Makro kamery - hodia sa naopak na zachytenie veľmi blízkych a drobných objektov. Často sa využívajú na fotenie kvetov alebo hmyzu.
  • Hĺbková kamera/ToF senzor - hĺbková kamera, prípadne jej pokročilý 3D variant ToF (Time of Flight), sa používa na rozoznanie rôznych hĺbkových vrstiev vo fotografii. Tie potom možno jednoducho oddeliť a rôzne sa s nimi vyhrať. Príkladom je napríklad populárny bokeh efekt.

Rozlíšenie fotoaparátu

Počet pixelov, ktorý bude výsledná fotografia obsahovať. Nie je to jediný faktor, podľa ktorého sa určuje kvalita fotoaparátu. Tá sa odvíja predovšetkým od veľkosti snímacieho čipu a navyše medzi 14 - 28 Mpx nie je takmer žiadny rozdiel.

Na tlač veľkoformátových fotografií je ideálne vyššie rozlíšenie, avšak tu bude rovnako skôr limitujúca veľkosť snímača a teda oproti zrkadlovkám nižšia kvalita fotografií.

Svetelnosť a clona fotoaparátu

Dôležitým parametrom fotoaparátu je aj svetelnosť. Tá sa označuje písmenom „f“. Číslo za ním potom udáva stratu svetla pri prechode objektívom. Čím nižšie číslo je, tým lepšie sa prístroj vyrovná s nedostatkom svetla, čo je potrebné na dosiahnutie kvalitných snímok v tme a za šera. Ideálna veľkosť clony pri smartfóne sa pohybuje okolo f/1,8 až f/2,4. Tie najlepšie prístroje udávajú svetelnosť f/1,5.

Nahrávania videa

Mobilné fotoaparáty samozrejme dokážu aj natáčať videá vo vysokom rozlíšení, často s funkciami ako slow-motion alebo ako časozberné video. Všetky telefóny dokážu natáčať vo Full HD rozlíšení, tie vybavenejšie aj v 4K a absolútna špička zvláda už aj 8K.

U videa je okrem iného dôležitým parametrom počet snímok na sekundu (fps). Obvyklé hodnoty sú 30 alebo 60 snímok. Ak mobilný telefón zvláda Full HD video s 60 snímkami za sekundu, video bude plynulejšie ako Full HD s 30 snímkami za sekundu. Špeciálnym prípadom sú režimy slow-motion. Tie sú schopné zachytávať video vo veľmi vysokých snímkach (napr. aj 240 fps).

HDR a scénické režimy

Vzhľadom na to, že mobilné fotoaparáty fungujú skôr automaticky než manuálne, obsahujú veľa režimov na rôzne príležitosti.

  • HDR je funkcia, ktorá sa vo fotografovaní využíva odjakživa a teraz nachádza svoje miesto aj v digitálnej fotografii. Ide o kombináciu snímok s rôznou expozíciou za účelom vzniku vysoko kontrastného obrazu.
  • Panoramatický režim umožňuje snímať veľmi široké fotografie, napr. celý výhľad z rozhľadne.
  • Režim portrétov je určený pre fotografiu ľudí. Využíva najmenšie clony a rozmazáva pozadie.
  • Makro režim sa používa pri fotení malých objektov, napríklad pri fotení kvetov alebo hmyzu.

Stabilizácia fotoaparátu

Pretože pri fotení mobilom málokedy využijete statív, neoddeliteľnou súčasťou každého fotoaparátu je obrazová stabilizácia. Tá sa delí do dvoch kategórií - elektronickej (EIS) a optickej (OIS). Lacnejšie modely majú elektronickú stabilizáciu, ktorá iba zvyšuje citlivosť ISO s cieľom dosiahnutia kratšieho expozičného času. Výsledná kvalita fotky môže byť teoreticky aj horšia, než bez aplikovania softvérovej stabilizácie. OIS na druhú stranu produkuje oveľa lepšie výsledky, je totiž zabudovaná priamo vo fotoaparáte. Niektoré telefóny využívajú obe technológie spoločne, čím vzniká hybridná stabilizácia.

Autofocus fotoaparátu

Akýkoľvek slušnejší fotoaparát by mal podporovať automatické ostrenie (autofocus). Lepšie mobily urýchľujú ostrenie na krátku vzdialenosť pomocou laseru a na ľubovoľnú vzdialenosť pomocou detekcie fázového posuvu (PDAF), najlepšie prístroje využívajú kombináciu oboch metód. Pri iPhone sa variácia PDAF nazýva Focus Pixels.

Technológia fotoaparátu - ToF

Technológia ToF (Time-of-Flight), respektíve snímače na nej založené, sú v prípade najnovších telefónov veľmi bežné. Ide o pokročilé senzory hĺbky, ktoré pomocou svetelných lúčov alebo ultrazvuku merajú vzdialenosť medzi sebou a predmetmi v jeho zornom poli. Pracujú s maximálnou chybovosťou iba 1%, pričom bežné duálny kamery majú chybovosť až 10%. ToF snímač tak výrazne spresňuje tvorbu efektu bokeh alebo ostrenie.

Konektivita a senzory

Konektivita

  • LTE/4G - v dnešnej dobe by žiadnemu smartfónu nemala chýbať podpora vysokorýchlostného LTE internetu. Pozor na niektoré prístroje, ktoré síce LTE podporujú, nerozumejú si so slovenskými frekvenciami. Väčšina tuzemských LTE sietí je postavená na frekvencii 800 MHz. V našich technických parametroch spravidla nájdete, či daný prístroj LTE podporuje alebo nie.
  • 5G - výstavba sietí postavených na technológii 5G postupne pokračuje aj na Slovensku a na trhu sa objavuje čoraz viac telefónov s podporou rýchlych sietí 5G. V horizonte niekoľkých rokov by sa 5G už mohlo stať štandardom zaisťujúcim vysoké prenosové rýchlosti v mestách, na dedinách aj v zapadlejších častiach republiky. Ak ich chcete využívať v budúcnosti aj vy, vyberte si mobilný telefón, ktorý 5G podporuje. Ide predovšetkým o top modely a telefóny strednej triedy.
  • GPS - pripojenie ku Globálnemu navigačnému systému umožňuje sledovanie svojej pozície na mapách kdekoľvek na Zemi s presnosťou niekoľkých metrov.
  • WiFi - možnosť pripojenia na internet prostredníctvom bezdrôtovej technológie WiFi.
  • Bluetooth - je bezdrôtová komunikácia mobilu s ďalšími zariadeniami, najmä bezdrôtovými reproduktormi a slúchadlami. Čím novšia generácia Bluetooth, tým väčšia rýchlosť pripojenia a nižšia spotreba energie.
  • NFC - je spôsob komunikácie dvoch elektronických zariadení. Slúži na obojstranný prenos dát a informácií. Najčastejšie sa používa pri platbách mobilom. U nás ich využívajú napr. platobné systémy Google Pay, Apple Pay a ďalšie. Mobilný telefón pri platbe stačí len priložiť rovnako ako pri platení bezkontaktnou kartou.
  • Infraport - slúži na prenos dát pomocou infračerveného žiarenia. Dnes sa už príliš nevyužíva a je nahradená službami Bluetooth a NFC. Využitie však stále nájde na diaľkové ovládanie najrôznejšej elektroniky, ako sú televízory, klimatizácia, domáce hudobné prehrávače a iné.
  • USB-C/Lightning/Micro USB - zdierky určené na pripojenie dátového kábla. Ten slúži na nabíjanie alebo prepojenie telefónu s počítačom.
  • USB-C - moderná verzia USB, pri väčšine nových smartfónov
  • Lightning - konektor exkluzívne pre iPhony.
  • Micro USB - pri lacných Android telefónoch stále často využívaný druh konektoru. Ide ale už o zastaralý konektor, ktorý je pomalý a nesymetrický.
  • USB OTG - umožní konektivitu telefónu ďalej rozšíriť. Pomocou špeciálnej redukcie z USB-C/micro USB na klasické „veľké“ USB pripojíte k mobilnému telefónu externé flash disky, pevné disky (tie však možno budú potrebovať prídavné napájanie napríklad z USB hubu) alebo napríklad čítačky SD kariet. V určitých situáciách môže prísť vhod tiež Ethernetový port alebo drôtová klávesnica či myš.

Senzory

  • Barometer - senzor na meranie atmosférického tlaku.
  • Svetelný senzor - ak vás nebaví stále nastavovať jas obrazovky, svetelný senzor to urobí za vás. Podľa aktuálnych svetelných podmienok jej jas upraví sám.
  • Pohybový senzor (akcelerometer) a gyroskop - sledujú pohyb a pozíciu mobilu. Nachádzajú svoje uplatnenie najmä v hernom priemysle, ale môžu byť tiež užitočnými pomocníkmi v každodennom živote - napríklad ako mobilná vodováha.
  • Magnetický kompas - využíva sa na určenie svetových strán pomocou magnetického poľa Zeme.
  • Senzor priblíženia (proximity senzor) - veľmi dôležitý senzor pre každý inteligentný telefón. Pri priblížení mobilu k uchu počas hovoru zhasne obrazovku, aby nedošlo k nechceným dotykom a vypnutiu hovoru.

Vnútorné úložisko a pamäťové karty

Obzvlášť pri mobiloch bez slotu na pamäťovú kartu radšej vyberajte o niečo väčší pamäťový variant. Pri výbere tiež berte do úvahy, že do veľkosti používateľskej pamäte mobilu nie je zahrnutý jeho operačný systém. Pokiaľ si kúpite prístroj so 16 GB pamäťou, počítajte s tým, že priemerný operačný systém zaberá približne 4 - 5 GB voľného miesta, teda vám zostane 11 - 12 GB pre dáta. Pri mobiloch s OS Android sa navyše môže disponibilné úložisko líšiť medzi jednotlivými modelmi a výrobcami, keďže každý z nich do mobilu dopredu inštaluje odlišné aplikácie a používa svoje vlastné grafické nadstavby.

Na trhu sú zastúpené nasledujúce pamäťové varianty:

  • do 16 GB - pre nenáročných používateľov, kapacita pojme niekoľko aplikácií.
  • 32 GB - niekoľko desiatok aplikácií a bežné použitie.
  • 64 GB - pojmú desiatky aplikácií, hier alebo hudobných albumov, niekoľko filmov. Veľkej časti bežných používateľov stačí.
  • 128 GB - na uloženie stoviek aplikácií, hier a desiatok filmov. Vhodné aj na intenzívne použitie.
  • 256 GB - pojme desiatky filmov, hier a aplikácií a uspokojí aj najnáročnejších používateľov.
  • 512 GB až 1 TB - tieto kapacity sú vhodné pre tých, ktorí veľa fotia, natáčajú 4K videá alebo využívajú stovky veľkých aplikácií.

Materiály

Materiál využitý na výrobu vášho telefónu hrá dôležitú úlohu v jeho vzhľade, životnosti a cene.

  • Plast - celoplastové telefóny sú pomerne krehké a spravidla ide o lacnejšie modely. Plast ale využívajú aj niektoré telefóny vyššej strednej triedy. Ak je spracovanie kvalitné, nie je plastová konštrukcia veľkou nevýhodou.
  • Hliník - drahšie a prémiové telefóny sú konštruované predovšetkým z hliníkových zliatin. Pri mobilných telefónoch strednej triedy sa možno stretnúť s kombináciou hliníka a plastov či polykarbonátu s opracovaným povrchom.
  • Sklo - materiál používaný najmä pri drahších telefónoch na konštrukciu zadného krytu.
  • Nerez oceľ - materiál niekedy využívaný pre obvodný rámček.

Užitočné funkcie

Čítačka odtlačkov a odomykanie tvárou

Pokiaľ sa bojíte o informácie a súbory vo svojom mobile, tieto funkcie zaistia pomerne dobrú mieru zabezpečenia vášho telefónu. Štandardné umiestnenie čítačky odtlačkov prstov je buď priamo v displeji, na boku zariadenia alebo na jeho zadnej strane.

AI Asistent

Funkcia zabudovaná v každom operačnom systéme. Dokáže za vás vyhľadať najbližšiu reštauráciu, či vytočiť vami určený kontakt. AI asistent sa v iOS nazýva Siri, Google svojho pomocníka pomenoval Google Assistant.

Notifikačná dióda

Rozsvieti sa v ľubovoľnej farbe pri príležitosti, ktorú nastavíte. Ide o užitočný prvok smartfónu.

FM rádio

Niektoré telefóny dokážu vaše slúchadlá využívať ako prijímač rádiového signálu. Nalaďte svoju obľúbenú stanicu kdekoľvek sa nachádzate bez nutnosti pripojenia na internet.

Dual SIM

Mobily s možnosťou používať dve SIM karty naraz sa nazývajú Dual SIM. Na jednej karte môžete mať hlasový tarif a na druhej dátový, prípadne môžete využívať služby dvoch operátorov zároveň. Veľké množstvo mobilov umožňuje využívanie dátových služieb len v jednom zo SIM slotov. Dual SIM mobily sa vyrábajú v tlačidlovom aj dotykovom variante.

eSIM

Vďaka podpore eSIM odpadá nutnosť vlastniť fyzickú SIM kartu a tú vkladať do telefónu. Nemusíte tak riešiť vhodnú veľkosť v podobe SIM/micro SIM/nano SIM. Vstavaný čip v telefóne, ktorý nahrádza klasickú SIM kartu, umožňuje nahranie akéhokoľvek telefónneho čísla jednoduchým prehraním eSIM profilu cez dátovú sieť daného operátora. V prípade viacerých eSIM profilov možno však (zatiaľ) v jednej chvíli používať iba jeden z nich.

Zvýšená odolnosť

Mobily so zvýšenou odolnosťou môžete do istej miery vystaviť vlhku či prachu bez toho, aby im to uškodilo. Stupeň odolnosti sa väčšinou udáva stupňom krytia, napr. IP67 alebo IP68. Prvé číslo (6) znamená odolnosť voči preniknutiu prachu, druhé (v našom prípade 7 alebo 8) proti vode. Mobil s odolnosťou IP67 môžeme napríklad ponoriť na pol hodiny do vody s maximálnou hĺbkou jedného metra a ani dážď mu neublíži. Odolnosť voči pádom žiadanú pre outdoor a šport najlepšie odhadnete podľa gumových nárazníkov telefónu.

Desktopový režim

Ak pracujete s mobilným telefónom často na cestách a máte k dispozícii monitormôžete využiť tzv. desktopový režim. Vybrané telefóny, predovšetkým z vyšších radov s dostatočným výkonom, disponujú možnosťou telefón pripojiť k monitoru, klávesnici, myši a ďalším perifériám pomocou špeciálneho hubu. Do istej miery tým získate praktický a užitočný desktopový počítač využívajúci výkon mobilného telefónu.

Inteligentné telefóny (smartfóny)

  • pripojenie na internet
  • veľký dotykový displej
  • fotoaparát, hudobný prehrávač
  • operačný systém
  • množstvo aplikácií a pokročilých funkcií

Smartfóny sú vybavené širokouhlou dotykovou obrazovkou, ktorá je vhodná na sledovanie videí, hranie hier, čítanie kníh, prezeranie e-mailov a surfovanie na internete. Bežnou súčasťou moderných smartfónov je tiež fotoaparát, ktorý u najlepších modelov dosahuje kvality bežných kompaktných fotoaparátov.

Výhody a nevýhody

  • veľký displej
  • dotykové ovládanie
  • množstvo funkcií
  • kvalitný fotoaparát
  • väčšie rozmery
  • kratšia výdrž na batériu
  • menšia mechanická odolnosť

Klasické (tlačidlové) mobily

  • fyzická tlačidlová klávesnica
  • ideálne na volanie a SMS
  • veľmi dlhá výdrž na batériu
  • iba základné funkcie

Bežné tlačidlové mobily sú spoľahlivé v každej situácii a sú ideálne, ak od svojho mobilu požadujete dlhú výdrž batérie. Sú primárne určené na volanie a písanie SMS, čo zvládajú perfektne aj vďaka vstavanému fyzickému klávesnici. Môžu mať tiež integrovaný fotoaparát, ale s výrazne nižšou kvalitou ako smartfóny. Vďaka nízkym nákladom na zakúpenie a dlhej výdrži sa tiež používajú ako záložné a cestovné mobily.

Výhody a nevýhody

  • prispôsobené pre volania a SMS
  • fyzická tlačidlová klávesnica
  • dlhá výdrž na batériu
  • nízka cena
  • slabý (alebo žiadny) fotoaparát
  • malý displej
  • chýbajú pokročilé funkcie smartfónov
Späť na začiatok