Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Ako vybrať klávesnicu?

  • Uverejnil: DigitalBase.sk
  • Zverejnené dňa: 08.01.2023 14:58:29
  • Prečítané: 1938

Klávesnica je jednou z najpoužívanejších periférií nielen pri práci s počítačom. Nie je preto prekvapením, ak sa niekto rozhodne s jej výberom neunáhliť a vybrať si takú, ktorá mu bude najviac vyhovovať. V súčasnosti však výrobcovia ponúkajú na trhu nekonečné množstvo modelov, a preto sa v nich môže ťažko vyznať. Preto sme pre vás pripravili tento článok, aby ste si v tejto záplave dokázali urobiť prehľad a vybrať si ľahšie.

Načo nám klávesnica bude?

Môže sa vám to zdať ako zbytočná otázka, jednoducho klávesnica je klávesnica, čo môže byť na tom? Dnes však výrobcovia ponúkajú množstvo rôznych druhov klávesníc, ktoré sa líšia nielen svojím zameraním, ale aj výbavou.

Sú to napríklad:

  • podsvietené,
  • mechanické,
  • ergonomické,
  • bezdrôtové,
  • herné.

Správne odpovedať na otázku, ktorý typ klávesnice je pre vás najvhodnejší, je preto kľúčom k dobrému výberu.

Rozloženie znakov na klávesnici

Najbežnejší layout slovenských klávesníc sa označuje ako QWERTZ (podľa rady prvých šiestich písmen vedľa klávesu TAB). Medzinárodné klávesnice naopak používajú rozloženie QWERTY a existujú aj ďalšie modifikácie, ktoré sú prispôsobené jazykovým potrebám jednotlivých krajín. Ak si vyberáte bežnú slovenskú klávesnicu a nemáte žiadne špeciálne požiadavky na rozloženie klávesov, stačí vám vedieť, že QWERTZ je to pravé.

Klávesnice sa líšia aj veľkosťou klávesov. Enter, Shift a Backspace môžu byť rôznej veľkosti. Niektoré klávesnice majú úsporné rozloženie klávesov, pri ktorom sú napríklad smerové šípky minimalizované. Ak často používate smerové šípky, zamerajte sa na nich tiež pri výbere klávesnice.

Numerické klávesnice

Numerická klávesnica je známa takmer každému. V prípade štandardných klávesníc sa jedná o blok vpravo, ktorý obsahuje prehľadne usporiadané čísla a ďalšie znaky. V posledných rokoch sa trendom stáva vypúšťanie numerického bloku, napríklad v prípade herných klávesníc alebo menších notebookov, s cieľom úspory miesta a vytvorenia priestoru pre myš. Ak hranie počítačových hier tvorí prakticky jedinú činnosť, ktorú na počítači vykonávate, môže byť pre vás toto riešenie ideálne.

Bezdrôtové klávesnice

Bezdrôtové klávesnice sú skvelým spôsobom, ako sa zbaviť zbytočnej kabeláže, ktorá je dnes stále viac zbytočná. Takéto klávesnice sú oveľa mobilnejšie a údržba stola je s nimi oveľa jednoduchšia.

Bezdrôtové klávesnice sa k zariadeniam pripájajú na diaľku pomocou dvoch hlavných technológií: Bluetooth a bezdrôtovej siete v pásme 2,4 GHz. Nie všetky periférie disponujú možnosťou pripojenia cez Bluetooth, preto sa v prípade lacnejších modelov musíte spoľahnúť na USB prijímač, ktorý je veľký zhruba ako obyčajná záslepka USB portu. Drahšie klávesnice sú s Bluetooth spravidla kompatibilné, čo umožňuje ich pripojenie k celému radu zariadení vrátane mobilných telefónov a tabletov. Stolné počítače však spravidla Bluetooth nemajú, takže pre jeho použitie je potrebné kúpiť adaptér.

Podsvietené klávesnice

Podsvietenie klávesníc slúži nielen na to, aby sme mohli pohodlne písať v zatemnenom prostredí, ale je tiež zaujímavým dizajnovým prvkom. A hoci sa za ne musíte zvyčajne priplatiť, pre nočných písačov sú nedoceniteľné.

Väčšina podsvietených klávesníc má možnosť zapnúť alebo vypnúť podsvietenie. Tie lepšie umožňujú dokonca nastavovať úrovne jasu alebo farbu klávesníc. V prípade lacnejších modelov je možné navoliť medzi niekoľkými farebnými predvoľbami, drahšie ponúkajú RGB podsvietenie, vďaka ktorému môžete nastaviť podsvietenie klávesnice na takmer akúkoľvek farbu. Táto možnosť je obzvlášť výhodná pre herné klávesnice.

Späť na začiatok