Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2024

Ako vybrať grafickú kartu?

  • Uverejnil: DigitalBase.sk
  • Zverejnené dňa: 08.01.2023 14:49:48
  • Prečítané: 2893

Grafických kariet je dnes na trhu veľa a rovnako je to aj s ich výrobcami. Medzi najväčších hráčov na trhu patria MSI, ASUS, Sapphire, Gigabyte a ďalší. Väčšina grafických kariet však používa grafické čipy od spoločností NVIDIA a AMD. Pri výbere grafickej karty tak nie je tak dôležité, kto ju vyrába, ale skôr to, na čo sa hodí a ako výkonná je. Pri výbere teda zohľadnite aj prevádzkové vlastnosti a kompatibilitu. Radi vám s výberom grafickej karty pomôžeme.

Dôležité parametre pri výbere grafickej karty

Výkon graifckej karty

Nie vždy tá najdrahšia grafická karta je automaticky pre vás tá najlepšia. Pri výbere karty by ste mali zvážiť, na čo ju budete používať. Pokiaľ staviate kancelársky počítač, na ktorom budete pracovať pomocou balíkom Office alebo surfujete na internete, najvýkonnejšia karta za niekoľko stoviek eur nie je pre vás tá pravá. Jej výkon by bol drasticky premrhaný spolu s vašimi peniazmi.

Naopak, hráči hľadajú výkonnejšie grafické karty. Ak hráte len občas, môžete si vybrať lacnejšie grafické karty. Náročnejší hráči by mali zvážiť tie najvýkonnejšie grafické karty. Výkon má totiž veľký vplyv na počet FPS (snímok za sekundu). Ak teda chcete hrať nové hry, ale kúpite ekonomicky výhodnejšiu kartu, musíte sa pripraviť na nízke rozlíšenie a detaily. Na solídny výkon pri najnovších hrách vám postačí grafická karta v rozmedzí od 200 eur,  ak však chcete myslieť do budúcnosti, siahnite po drahšej karte.

Výkon hrá kľúčovú úlohu pri výbere, a tak by ste sa mali snažiť mu čo najviac porozumieť.

Využitie grafickej karty

Počítač používam na prehliadanie internetu

Ak nehráte hry a používate počítač len na prehliadanie internetu, sledovanie filmov, videí alebo počúvanie hudby, postačia vám kancelárske grafické karty zo segmentu low-end. Dedikovanú grafickú kartu vôbec nemusíte zvažovať. Väčšina procesorov totiž má integrovanú grafickú kartu, ktorá má síce nie príliš dobrý výkon, ale na jednoduché úlohy bohate postačí.

Počítač mám na prácu, ale občas si zahrám PC hry

Ak PC používate hlavne na prácu, ale občas si zahráte aj nejakú nenáročnú hru, môžete zvážiť drahšie zástupcov z low-end segmentu. Ak ste ochotní investovať viac, môžete sa pozrieť aj po lacnejších mainstream kartách. Ak kúpite kartu podľa obstarávacej ceny, nemusíte úplne zlyhať. Ale veľkým oblúkom sa vyhnite tým úplne najlacnejším.

Často hrám rôzne hry na PC

Ak je pre vás hranie počítačových hier koníčkom, ktorému sa venujete niekoľko hodín týždenne, vyššie cenové sféry mainstream segmentu sú pre vás ako stvorené. Kartu vyberajte podľa toho, čo vyhovuje vašim potrebám. Pokiaľ ste neistí, môžete si jednoducho vyhľadať na internete, na koľko FPS dokáže grafická karta zrýchliť vašu obľúbenú hru.

Hry hrám každý deň a očakávam najnovšie kúsky PC hry

Ak ste náročný hráč, ktorý s nadšením očakáva tie najnovšie tituly a užíva si vysoké grafické nastavenia, pre vás je high-end segment, alebo enthusiast. Aj v tejto kategórii by ste mali voliť podľa vašej finančnej situácie a hier, ktoré hráte. Pokiaľ ste náročný hráč, začína platiť pravidlo, že čím drahšiu kartu kúpite, tým plinule budete vedieť spustiť hru.

Hranie počítačových hier prevádzkujem na profesionálnej úrovni

Ak sa radíte medzi náročných hráčov alebo používate počítač na profesionálne grafické práce, rozhodne zabrúste do kategórie enthusiast. Výber tu závisí čisto od vašich potrieb a môžete si byť istí, že všetky grafické karty z tohto segmentu vám ponúknu skvelý herný alebo profesionálny pôžitok s najvyššími detajlami. To platí aj keď hráte na viacerých monitoroch. Každý monitor navyše totiž predstavuje pre grafickú kartu veľkú záťaž, a tak si v tomto smere nemôžete dovoliť príliš šetriť.

Ak však používate viaceré monitory len na jednoduché programy, ako je prehliadač, Microsoft Word atď., tieto nenáročné aplikácie zvláda grafická karta veľmi dobre, a tak sa nemusíte príliš obávať ani v prípade menej výkonných kariet. Ak však chcete využívať viac ako tri monitory naraz, odporúčame vybrať si z profesionálnych grafických kariet.

Prevádzkové vlastnosti

Medzi prevádzkové vlastnosti grafickej karty patria teplota, hlučnosť a spotreba. Aj keď môže byť grafická karta výkonná, ak vám zahrieva počítač alebo zvyšuje váš mesačný účet za elektrinu, pravdepodobne si ju nevyberiete. Väčšinou platí, že čím je karta výkonnejšia, tým vyšší je tepelný výkon (TDP). To pre vás znamená, že karta musí byť lepšie chladená.

Ako zistíte, či je grafická karta dobre chladená? Veľa toho sa dá zistiť už na prvý pohľad. Niektoré karty napríklad používajú pasívne chladenie, teda sú chladené iba okolitým vzduchom. Toto rozhodne nie je vhodné pre akúkoľvek grafickú kartu. Z týchto radov teda vyberajte iba ak máte iný systém chladenia, inak na vlastné nebezpečenstvo. Kvalitné chladenie na prvý pohľad spoznáte podľa veľkých ventilátorov. Ďalšie informácie sa dozviete prevažne až v bližšom popise. Kvalita závisí napríklad od počtu chladiacich trubíc, prídavného chladenia, priemeru lopatiek atď.

Vlastností je naozaj veľa a ak nechcete zachádzať do príliš podrobných detailov, najlepším riešením je prečítať si rôzne recenzie, v ktorých nájdete, či daná karta za kúpu naozaj stojí.

Kompatibilita

Pri výbere grafickej karty musíte dať pozor hneď na niekoľko faktorov, ktoré priamo ovplyvňujú, či kartu vôbec môžete použiť.

Rozmery grafickej karty

Rozmery grafickej karty sú pravdepodobne v súčasnosti jedným z najväčších rizík pri výbere. Neexistuje žiadny štandardný rozmer grafickej karty, a tak sa môže stať, že nájdete karty s radikálne odlišnými veľkosťami. Problém môže nastať, ak sa vám grafická karta nezmestí do skrine počítača. Širšie grafické karty tiež môžu zaberať viac slotov, a tak môžete značne obmedziť funkčnosť počítača. Pred nákupom si preto skontrolujte, či nebudú s rozmermi nejaké ťažkosti.

PCI-Express sloty

Grafická karta sa pripája do tzv. PCI-e slotov. Nemusíte sa trápiť s verziou tohto rozhrania. Väčšina najnovších kariet a základných dosiek podporuje verziu 3.0. PCI-e rozhranie je však zároveň spätne kompatibilné, takže môžete zapojiť novú kartu do staršej základnej dosky. Prenosová rýchlosť však bude značne nižšia a tým sa zhorší výkon. Tieto sloty tiež slúžia na napájanie do 75 W.

Prídavné konektory napájania

Ak je príkon grafickej karty vyšší ako 75 W, treba pripojiť prídavné napájacie káble. K dispozícii sú konektory 1x 6 pinov (75 W) a 1x 8 pinov (150 W). Mali by ste teda mať k dispozícii práve toľko káblov a slotov pre nich, koľko potrebujete na bezproblémové napájanie grafické karty.

Napájací zdroj

Dávajte pozor na výkon vášho zdroja. Nielen príkon vašej grafickej karty, ale aj všetkých ostatných komponentov, ktoré máte v počítači, sa počíta do celkového výkonu. Ak si neviete rady, ako si vybrať výkonný zdroj, môžete sa obrátiť na odborníka alebo použiť odporúčaný zdroj podľa popisu grafickej karty. Tiež sa môžete pozrieť na požiadavky jednotlivých komponentov, pridať rezervu (asi 100 W) a podľa toho zakúpiť zdroj podľa vlastného uváženia.

Konektivita

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete k grafickej karte a počítaču pripojiť monitor, televízor, projektor alebo iné zariadenie. Na grafických kartách sa najčastejšie vyskytujú porty HDMI, DisplayPort a DVI.

  • HDMI - je najpoužívanejší konektor, ktorý dokáže prenášať obraz aj zvuk, vrátane vysokého rozlíšenia. S klasickým HDMI káblom môžete prepojiť takmer akékoľvek zobrazovacie zariadenie.
  • DisplayPort (DP) - je typ rozhrania, ktoré čerpá z HDMI, a poskytuje veľmi kvalitný obraz. Ak plánujete zapojiť do počítača len monitor, je to dobrá voľba. Pri ostatných zariadeniach si však dajte pozor, pretože televízory s podporou tohto rozhrania sú zriedkavé.
  • DVI - toto rozhranie sa dnes pridáva k grafickým kartám skôr kvôli kompatibilite so staršími monitormi. V porovnaní s rozhraním HDMI a DP je v súčasnosti nedostatočné. Ak máte možnosť pripojiť sa pomocou novšieho rozhrania, určite ho využite. - toto rozhranie sa na karty pridáva prakticky iba kvôli kompatibilite so staršími monitormi. V porovnaní s rozhraním HDMI a DP je v dnešnej dobe skrátka nedostatočné. Ak teda máte možnosť pripojenia pomocou novšieho rozhrania, určite ho využite.
Späť na začiatok