Zľavový kupón kód uplatní kód: DIGITALBASE2023

Ako vybrať bezpečnostný systém?

  • Uverejnil: DigitalBase.sk
  • Zverejnené dňa: 08.04.2020 20:05:03
  • Prečítané: 68509

Zabezpečenie domácnosti by sa rozhodne nemala podceňovať. Ako sa môže zdať, že vám nič nehrozí, príde čas, kedy sa môžete prekvapiť. Pretože je lepšie predchádzať problémom ako riešiť požiare spätne, pripravili sme pre vás sprievodca svetom bezpečnostných systémov. Čo je k dispozícii na trhu a na čo sa pri výbere bezpečnostného systému zamerať?

Dôvody, pre ktoré je nevyhnutné nepodceňovať zabezpečenie

  • ochrana majetku - pred krádežou, požiarmi alebo vytopením
  • pokoj v duši pri odchode na dovolenku alebo do práce
  • psychologický efekt na zlodeja - bezpečnostné opatrenia ho môžu odradiť od krádeže
  • potenciálne zníženie ceny poistenia pre vašu domácnosť
  • väčšie plnenie zo strany poisťovne v prípade krádeže

Čo je dôležité pri výbere bezpečnostného systému

Inštalácia

Rozdeľujeme bezpečnostné systémy na tri typy v závislosti od spôsobu inštalácie: drôtové, bezdrôtové a hybridné, ktoré poskytujú rovnakú úroveň ochrany.

  • Drôtové bezpečnostné systémy - inštalácia drôtových bezpečnostných systémov je komplikovanejšia, pretože vyžadujú fyzické prepojenie medzi centrálou a jednotlivými snímačmi. Tieto systémy často vyžadujú pomoc odborníkov, aby boli správne nainštalované.
  • Bezdrôtové bezpečnostné systémy - používajú prenos informácií cez spoľahlivé rádiové spojenie. Nepotrebujete sa báť narušenia, pretože profesionálne systémy poskytujú pokročilé šifrovanie prenosu signálu. Inštalácia je veľmi jednoduchá a môžete ju vykonať pomocou mobilného telefónu. Pozor si dajte iba na lacné zabezpečenie, ktoré skôr pripomínajú hračky.
  • Hybridné bezpečnostné systémy - kombinujú prvky drôtových a bezdrôtových systémov podľa potreby.

Certifikácia bezpečnostného systému

Certifikácia je dôkazom kvality bezpečnostného systému. Získanie certifikácie si vyžaduje prejsť niekoľkými desiatkami náročných testov, ktoré potvrdia, že výrobok spĺňa dané štandardy. Certifikácia navyše umožňuje pripojiť váš bezpečnostný systém k Pultu centralizovanej ochrany, čím sa zvyšuje úroveň zabezpečenia. V prípade poplachu je na miesto vyslaná zásahová jednotka, ktorá preverí situáciu a prípadného narušiteľa identifikuje.

Poistenie objektu a zabezpečovací systém

Ak máte byt alebo iný objekt poistený, ale zabezpečenie je minimálne, poisťovňa to pri poistnom plnení zohľadní negatívne. Investícia do kvalitného zabezpečenia s certifikáciou v kombinácii s ďalšími prvkami (ako sú napríklad bezpečnostné dvere) sa v tomto prípade určite oplatí. V závislosti od uzatvoreného poistenia sa zvyšuje aj suma, ktorú vám poisťovňa vyplatí. Dôležité je však mať na pamäti, že niektoré poisťovne vyžadujú profesionálnu inštaláciu, takže svojpomocná inštalácia nemusí byť možná.

Na čo sa zamerať pri výbere zabezpečenia

Napájanie

Napájanie je kľúčovou vlastnosťou najmä pre bezdrôtové bezpečnostné systémy. Klasické systémy, kde snímač je prepojený s centrálnou jednotkou káblom, zaisťujú napájanie z centrálnej jednotky. Avšak, v prípade prerušenia napájania by mal snímač mať vlastnú záložnú batériu, ktorá ho udrží v chode do obnovenia napájania. Pri batériách v snímačoch je dôležitá ich výdrž, ktorá pri profesionálnych systémoch môže dosahovať niekoľko rokov.

Komunikačné kanály

Snímače musia komunikovať s centrálnou jednotkou, ktorá musí mať pripojenie na používateľa, alebo na Pult centralizovanej ochrany. Čím viac spôsobov komunikácie systém ponúka, tým lepšie. Ak jeden komunikačný kanál nie je dostupný, systém môže posielať signál prostredníctvom iného kanálu. Preto je vhodné, aby aj klasické drôtové systémy využívali bezdrôtové metódy pre komunikáciu. Najčastejšie komunikačné kanály sú:

  • Ethernet – tzv. pevný internet, pripojenie pomocou LAN kábla, náchylné na narušenie.
  • WiFi – bezdrôtové pripojenie na modem, náchylné na narušenie v prípade vyradenia domácej siete z prevádzky.
  • GSM – tzv. mobilný internet, pomocou SIM karty.

Komunikačný protokol

Najväčším rizikom pre narušenie bezpečnostného systému je porucha komunikácie medzi snímačom a centrálnou jednotkou. Niektoré systémy sú postavené na open-source riešeniach, ktoré sú však rizikové a potenciálne ľahko napadnuté. Špičkové bezpečnostné systémy využívajú vlastné riešenia, ktoré sa nepoužívajú inde. Tie tiež prechádzajú testovaním a dostávajú pravidelné bezpečnostné aktualizácie.

Dosah (pri bezdrôtových modeloch)

Dosah udáva maximálnu vzdialenosť, na ktorú sa centrálna jednotka môže pripojiť k jednotlivým snímačom. Výrobcovia často uvádzajú túto hodnotu v otvorenom priestore, čo znamená, že v skutočnosti (v zástavbe, byte, naprieč poschodiami) je táto vzdialenosť kratšia. Čím väčší dosah, tým lepšie, profesionálne zabezpečovacie systémy ponúkajú dosah okolo 2000 metrov v otvorenom priestore.

Aplikácia

Moderné bezdrôtové bezpečnostné systémy sú často dodávané s vlastnou mobilnou aplikáciou. Tá umožňuje vzdialenú správu celého systému (ako napríklad aktiváciu, deaktiváciu, nastavenie, pridanie ďalších snímačov, úpravu práv pre ostatných používateľov) a tiež poskytuje notifikácie pri narušení systému. Systémy, ktoré využívajú bezpečnostné kamery, navyše umožňujú priamy monitoring a napríklad diaľkové otváranie dverí.

Pult centralizovanej ochrany

Pri výbere zabezpečovacieho systému sa uistite, že je certifikovaný. Certifikácia je nevyhnutná pre pripojenie k Pultu centralizovanej ochrany (PCO). To je miesto so stálou službou, ktoré zhromažďuje údaje zo všetkých pripojených zabezpečených objektov. V prípade varovania je na miesto narušenia vyslaná zásahová jednotka. Rozsah poskytovaných služieb je stanovený dohodou s poskytovateľom PCO.

Nočný režim

Bezpečnostný systém by ste rozhodne nemali vypínať, keď ste doma, napríklad v noci. K tomu tu je tzv. nočný režim, ktorý stráži okná, vstupné dvere alebo pohyb po záhrade, zatiaľ čo vy spíte v spálni. Potenciálne sa tak môžete vyhnúť nepeknému nočnému stretnutiu so zlodejom.

Bezpečnostné kamery

Bezpečnostné kamery sú voliteľnou súčasťou bezpečnostných systémov. Nie vždy sú vhodné, najlepšie sa hodia pre zabezpečenie väčších priemyselných alebo obchodných objektov. Kamery, ktoré bývajú súčasťou niektorých pohybových snímačov, poskytujú veľkú výhodu vizuálneho overovania poplachu. Ak potrebujete bezpečnostné kamery, vyberajte celý systém - nie každý ich totiž podporuje.

Vonkajšia ochrana

Nabezpečenie vášho domu by nemalo končiť len na obvodových múroch. Použitie bezpečnostných kamier a snímačov pohybu je dôležité pre zabezpečenie vašej nehnuteľnosti. Pri výbere týchto zariadení by ste mali zvážiť ich schopnosť filtrovať pohyb zvierat na vašom pozemku, pretože napríklad pohyb vtákov môže spôsobovať množstvo poplachov. Týmto spôsobom budete varovaní skôr, ako sa narušiteľ dostane k vašim dverám.

Zabezpečenie okien

  • pre zlodejov najľahší spôsob vniknutia do objektu
  • ideálne je kombinovať viacero spôsobov zabezpečenia
  • úlohou zabezpečenia je zlodeja spomaliť a vyvolať poplach

Pre zlodejov sú okná ľahkým spôsobom, ako sa dostať do objektu. Je preto dôležité, najmä u okien na prízemí, použiť viac vrstiev ochrany. Najefektívnejšia je kombinácia mechanických prvkov, ako sú mreže, žalúzie, bezpečnostné sklo, bezpečnostné kľučky, a elektronických prvkov, ako sú rôzne detektory. Tieto detektory by mali v prípade narušenia vyvolávať poplach. Tieto snímače môžu detegovať otvorenie okien magneticky alebo reagovať na zvuk úderu do skla alebo jeho trieštenie.

Zabezpečenie dverí

  • dôležité najmä v bytových domoch a na poschodí
  • vhodná je kombinácia viacerých prístupov
  • úlohou je zlodejovi čo najviac skomplikovať snahu dostať sa do dverí

Je dôležité chrániť dvere do bytu na viacerých úrovniach, najmä v prípade bytov vyšších poschodiach alebo v bytových dome, kde sa zlodej nemôže dostať cez okno, čo býva často jednoduchšie. Aby ste sa chránili proti vypáčeniu a rozbitiu dverí, odporúča sa použiť rôzne bezpečnostné kovania, odolné zámky a špeciálne bezpečnostné dvere. Elektronické snímače fungujú na princípe magnetizmu a reagujú na otvorenie dverí, v dôsledku čoho sa spustí poplach. Týmto spôsobom sa chráni pred nenásilným vniknutím cez otvorený nezabezpečený zámok.

Zabezpečenie priestoru

  • stráženie chodieb, výrobných priestorov, záhrad a pod.
  • odhalí nevyžiadaný pohyb vo vymedzenom perimetri
  • vhodné kombinovať s bezpečnostnými kamerami

Samotné zabezpečenie priestoru je ďalším dôležitým krokom pre ochranu vášho majetku. Základom by mali byť bezpečnostné kamery a detektory pohybu, ktoré sú vhodné len tam, kde by sa v danom časovom úseku nemal pohybovať nikto, napríklad v továrenskej hale. Bezpečnostné kamery vám umožnia potvrdiť poplach. Moderné pohybové snímače sú schopné eliminovať falošné poplachy spôsobené napríklad pohybom domácich miláčikov alebo závesmi vejúcimi vo vetre. Najčastejšie sa pohybové snímače fungujú na princípe mikrovĺn, ktorými zachytávajú teplo z ľudského tela a porovnávajú ho s teplotou pozadia.

Späť na začiatok