Základné dosky micro ATX

Micro ATX základná doska – základná špecifikácia

Micro ATX základná doska má rovnaký rozmer na výšku i šírku, teda 244 mm, vďaka čomu je veľkostná úspora oproti štandardnej ATX doske až 25 %. MATX disponuje 4 slotmi pre RAM alebo PCIe. Výber značiek je široký a základnú dosku osadíte procesorom Intel alebo AMD.

mATX vs. ATX alebo veľkosť nie je jediným rozdielom

Čo je zásadným rozdielom medzi klasickou doskou ATX a mATX? Veľkosť, nižšia cena a počet PCle slotov slúžiacich pre zapojenie grafickej a zvukovej karty, ale aj iných komponentov. Klasická ATX doska je stvorená pre maximálny výkon a ocenia ju hráči s vysokými nárokmi. Pre hráčov, ktorých latka na výkon nie je tak vysoko, alebo pre bežných používateľov sa skvele hodí mATX.

Pri výbere základnej dosky dávajte pozor, akým procesorom sa dá ATX aj mATX osadiť. Niektoré dosky podporujú iba CPU Intel, zatiaľ čo iné AMD. Na pamäti majte aj procesorovú architektúru x86 a x86 – 64, teda 32-bit vs. 64-bit.

Mini ITX vs. micro ATX – keď využitie ustupuje rozmerom

Rozmery mini ITX základnej dosky sú ešte menšie, než je tomu u micro ATX, čo prináša okrem väčšej úspory miesta tiež obmedzenie – má iba dva RAM sloty a jediný PCle slot. Mini ITX doska sa tak viac hodí do počítačov pre kancelársku prácu.

Micro ATX skriňa šetrí miesto

Micro ATX skriňa je prispôsobená veľkosti menšej micro ATX doske, hoci použitým štandardom zapojenie pasuje aj do klasickej a väčšej ATX skrine. Hlavná výhoda je teda v úspore využitého miesta. Počítačová skriňa micro ATX navyše umožňuje otočenie o 90 stupňov, a vytvoriť tak viac priestoru.