Základné dosky
Základná doska – vyberáme socket a formát
Pri výbere základnej dosky (anglicky motherboard) je dôležité venovať pozornosť najmä tomu, aký má základná doska typ socketu, formát a čipovú výbavu. Práve tieto parametre patria medzi najdôležitejšie a zaisťujú kompatibilitu dosky s procesorom, rozširujúcimi kartami aj ďalšími komponentmi.
Základná doska PC – socket alebo konektor procesora
Socket (pätica) je konektor, ktorým sa základné dosky počítača pripájajú k procesoru. Aby mohli matičné dosky s procesorom fungovať, musia zdieľať rovnaký typ socketu – PC základné dosky, ktoré rovnaký typ socketu s procesorom nezdieľajú, nie sú vzájomne kompatibilné.
Zvoľte najprv procesor a následne sa uistite, aby matičná doska podľa vášho výberu mala zodpovedajúci socket.
Základná doska – aký formát zvoliť?
Základné dosky sú k dispozícii v niekoľkých formátoch, ktoré určujú, akú veľkosť a výbavu materská doska má. Hľadáte kompaktnú mITX dosku pre kancelársky počítač, ATX pre herný stroj či raritnú EATX? Pozrite sa na rozdiely.
- EATX
- ATX
- mATX
- mITX
Základná doska PC formátu EATX – až štyri grafické karty
Základná doska počítača formátu EATX (Extended ATX) vyniká najmä možnosťou inštalácie trojice či štvorice grafických kariet pomocou technológie CrossFireX alebo SLI. Na uloženie EATX dosiek budete potrebovať naozaj rozmernú skriňu. Formátu EATX bude často matičná doska herná či určená pre najvýkonnejšie zostavy.
Štandardná matičná doska ATX
Základná doska formátu ATX sa hodí pre veľmi dobre vybavené počítače, herné stanice či pracovné stroje. Táto základná jednotka počítača ponúka širokú ponuku konektorov a možnosť zapojenia niekoľkých grafických kariet. Výhodou ATX dosiek je aj dostatok priestoru pre jednotlivé komponenty a chladiaci systém.
Základná doska PC formátu mATX je vhodná pre menej náročných používateľov
Základná doska PC formátu mATX (Micro ATX) umožňuje zvyčajne pripojenie jednej grafickej karty a len niekoľkých rozširujúcich kariet. Základné dosky mATX sú kompaktné, cenovo dostupné a skvele sa hodia do kancelárskych alebo multimediálnych počítačov.
Základná doska PC mITX – kompaktná v každom smere
Základná doska formátu mITX (Mini ITX) neponúka veľa miesta pre rozširujúce karty či chladenie, vystačiť si budete musieť s jednou grafickou kartou. Tieto základné dosky sa tak hodia najmä pre nenáročných používateľov, kancelárske desktopy alebo počítače určené na surfovanie po internete.
Zohľadnite, aký má matičná doska formát a veľkosť aj pri výbere PC skrine.
Čipová sada (čipset) – ako na konektivitu základnej dosky
Čipová sada, ktorou motherboard disponuje ovplyvňuje počet konektorov pre rozširujúce karty aj ďalšie periférie, ale aj samotný výkon dosky a možnosti taktovania. Čipové sady (čipsety) sa líšia podľa výrobcu, medzi najvýznamnejších patria Intel a AMD.
- čipsety Intel s označením H a B uspokoja menej náročných používateľov, výkonné sady Z alebo najvýkonnejší čipset X299 potom aj tých veľmi náročných. S týmito čipsetmi podporujú PC základné dosky Intel procesory.
- čipsety AMD s označením A patria medzi základné, sady B medzi výkonné. Socket X399 je súčasťou najvýkonnejších dosiek. S týmito čipovými sadami podporuje matičná doska AMD procesory.
Ak majú napríklad matičné dosky AM4 socket, vhodnou voľbou je procesor AMD Ryzen.
Základná doska a konektivita – dôležité porty, sloty a konektory
Zvolili ste si aký socket, formát aj čipset bude vaša budúca základná doska PC mať? Teraz je na rade konektivita. Pri výbere je dobré myslieť aj na možnú budúcu obmenu komponentov a zvoliť motherboard s dostatočným počtom portov a konektorov pre grafické karty, pevné či SSD disky aj ďalšie periférie. Pozrite sa na dôležité porty a konektory, ktorými má matičná doska PC disponovať.
PC základné dosky – interné sloty
- PCI a PCI-Express slúžia na osadenie grafických, zvukových a ďalších kariet. Rozlišujú sa rýchlosťou prenosu dát.
- Serial ATA (SATA), M.2 a U.2 sú sloty na pripojenie pevných diskov a vysokorýchlostných SSD diskov.
- DIMM sloty slúžia na zapojenie modulov RAM. Moderná matičná doska počítača má zvyčajne aspoň štyri sloty.
Na osadenie grafických kariet sa najčastejšie používa slot s najvyššou priepustnosťou (rýchlosťou prenosu dát) PCI-E 16 x. Pre sieťové karty či diskové radiče sa hodia sloty PCI-E 8 x / 4 x.
Externé konektory základnej dosky
Externé I/O konektory základnej dosky sú spravidla umiestnené na zadnom paneli skrine a slúžia na obojsmernú komunikáciu periférií so základnou doskou. Počet a typ konektorov závisí na možnostiach základnej dosky.
Ako zvoliť správnu operačnú pamäť?
Pri výbere operačnej pamäte pre vašu základnú dosku dbajte na zvýšenú pozornosť špecifikáciám pamäte a kompatibilite so základnou doskou. Dôležité parametre sú najmä typ pamäte, napätie, ale aj kapacita modulu.
- typ pamäte (DDR3, DDR4) označuje maximálnu prenosovú rýchlosť a energetickú náročnosť pamäte RAM. Špecifikácie pamäte a základnej dosky sa musia zhodovať.
- kapacita pamäte sa volí podľa maximálnej podporovanej veľkosti, ktorou materská doska disponuje.
Matičná doska – ako na chladenie počítača?
Matičná doska s väčším počtom konektorov pre ventilátory vám umožní efektívne chladiť aj výkonné počítače. Vysokovýkonná či herná základná doska často ponúka niekoľko konektorov pre ventilátory procesora, rad dodatočných ventilátorov do skrine a navyše aj softvér na reguláciu otáčok a ďalšie nastavenia.
Niektoré základné dosky (motherboards) podporujú aj vodné chladenie či vysokorýchlostné ventilátory. Pomocou senzorov a viacpinových konektorov potom umožňujú aj automatickú správu výkonu chladiacej sústavy.
Čo ďalšie základná doska ponúka?
Základná doska má okrem radu rozhodujúcich parametrov aj veľa možností voliteľnej výbavy. Pozrite sa na tie najdôležitejšie a najzaujímavejšie.
- bluetooth zaisťuje bezdrôtové pripojenie klávesníc, myší, telefónov a ďalších zariadení s Bluetooth.
- základná doska s WiFi umožňuje bezdrôtové pripojenie k domácej či firemnej sieti.
- HW tlačidlá spravidla slúžia na reset alebo načítanie posledného funkčného nastavenia BIOSu.
- PC základné dosky s taktovacím softvérom umožňujú bezpečné automatické pretaktovanie.
- NVIDIA SLi a AMD CrossFire sú technológie umožňujúce zapojenie viacerých grafických kariet.
- matičná doska PC so stavovým displejom zobrazuje chyby a zodpovedajúce chybové kódy.
- radič RAID ponúka možnosť zapojiť niekoľko diskov do diskového poľa pre zvýšenie rýchlosti či spoľahlivosti.
Na bezdrôtové pripojenie možno využiť aj Bluetooth alebo WiFi USB adaptéry.