Základné dosky ATX

Základná doska ATX od firmy INTEL

Základná doska Intel formátu ATX má najčastejšie procesorové sockety Intel 1151, Intel 1151 Coffee Lake a 2066. Takmer vždy sú súčasťou už kompletnej dosky, v ktorej sú zapojené ostatné komponenty. Základná doska ATX na platforme Intel musí využívať procesor značky Intel, s „cudzím“ jednoducho fungovať nebude.

Socket, prípadne tiež pätica alebo slot, je označenie pre konektor, ktorým sa k základnej doske – v tomto prípade ATX – pripája procesor.

Základná doska ATX od firmy AMD

Základná doska AMD formátu ATX býva tiež súčasťou už hotového celku, ktorý obsahuje komponenty aj ďalších výrobcov. Základné dosky spoločnosti AMD nájdeme najčastejšie so socketmi AM4, TR4 či AM3+. Aj tu platí pravidlo, že musí fungovať s procesorom značky AMD, iné nie sú kompatibilné.

Rozdiel medzi ATX doskami Intel a AMD je v tom, že akceptujú procesor jedného konkrétneho výrobcu. Doska s formátom AMD nebude fungovať s CPU od Intelu a naopak.

Zoznámte sa s ďalšími formátmi základných dosiek

Pre náročných používateľov je micro ATX základná doska

Základná doska micro ATX, známa tiež ako μATX alebo mATX, je svojimi rozmermi 244 × 244 mm o 25 % menšia ako štandardná doska ATX. Používateľovi ponúka až 4 RAM a 4 PCle sloty. Vďaka svojej cene je formát mATX často vyhľadávaný.

Mini ITX základná doska, najmenšia zo všetkých

Základná doska mini ITX je označenie pre najmenší zo všetkých formátov, ktorý má rozmery 170 mm × 170 mm. Na rozdiel od ATX bola vyvinutá firmou VIA Technologies. Najčastejšie je využívaná v počítačoch malých rozmerov. Niekedy je mylne zamieňaná s mini ATX.

Základná doska ATX – bez čoho sa nezaobíde

Počítačová skriňa ATX

Štandardy ATX sa premietajú tiež do počítačových skríň, poťažmo do rozvrhnutia a zapojenia jednotlivých komponentov. Najčastejšie ide o tower case („bedňa na stojato“), v ktorom je doska otočená o 90 stupňov, čo umožňuje pripojovanie komponentov po celej jej dĺžke.

Štandardy ATX tiež definujú vlastnosti zdrojov, káblov či konektorov. Nie príliš rozšíreným nástupcom je štandard BTX, ktorý bol navrhnutý tak, aby lepšie pracoval s modernými technológiami, ktoré vyžadujú väčší odber elektriny a produkujú viac tepla.

ATX zdroj prináša nové možnosti

Elektrický zdroj ATX dáva používateľovi možnosť počítač zapnúť aj pomocou využitia softvéru. Ide napríklad o prebudenie PC stlačením klávesnice alebo myši. Väčšina ATX zdrojov má fyzický vypínač, ktorý ho vypne úplne, a aktivácia pomocou softvéru tak nie je možná. Rovnakú funkciu má micro ATX zdroj, ten však patrí k micro ATX doske.

K čomu je ATX konektor a ATX kábel

ATX konektor je podľa nových štandardov možné umiestniť priamo na základnú dosku. Spravidla ide o konektor pre hlavný (main power) ATX kábel, ktorého prácou je napájanie základnej dosky a všetkých jej komponentov. ATX konektor najčastejšie predstavuje port sériový a paralelný, USB, klávesnicový, VGA či PS/2 pre myš.

Zaujíma vás o formáte ATX, jeho špecifikách z pohľadu napájacieho zdroja alebo konektorovej výbavy viac? Aby sme si nemuseli požičiavať cudzí obsah, pretože to nie je naša parketa, pozrite sa na článok o ATX na Wikipédii.