Videokamery

Dôležité parametre pri výbere digitálnej videokamery

Maximálne rozlíšenie

Rozlíšenie udáva, z koľkých bodov vo vodorovnom a zvislom smere je obraz tvorený. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie je rozlíšenie, tým je obraz detailnejší, a teda kvalitnejší.

  • Full HD rozlíšenie 1920 x 1080 obrazových bodov, dnes je považované za štandard.
  • Ultra HD rozlíšenie 3840 x 2160, dnešný trend, postupne nahrádzajúci Full HD. V porovnaní s ním obsahuje štvornásobok obrazových bodov, čo sa odrazí na objeme výsledného súboru - je väčší, do pamäte sa teda zmestí kratšia stopáž.
  • 4K používané je aj rozlíšenie 4096 x 2160, oficiálne označované ako 4K. Hoci obsahuje viac pixelov ako Ultra HD, nemá pomer strán 16 : 9, a preto nevyužije celú plochu širokouhlej televíznej obrazovky - nad a pod obrazom zostanú tenké čierne pruhy.

Ultra HD a 4K rozlíšenie oceníte najmä vtedy, ak vlastníte Ultra HD televízor. Ten zobrazí video v jeho plnej kvalite - každý jeho pixel. Vyššie rozlíšenie tiež príde vhod pri práci s videom v postprodukčných programoch - môžete urobiť výrez časti scény do Full HD. Jeho spracovanie je však hardvérovo náročnejšie.

Zoom

Zoom určuje, koľkokrát možno snímanú scénu priblížiť. Rozlišujeme dva typy zoomu.

  • digitálny zoom približovanie je riešené softvérovo, výrezom snímanej scény. To so sebou nesie určitú stratu kvality a ostrosti.
  • optický zoom približuje preskupovaním šošoviek objektívu a zmenou ohniskovej vzdialenosti, nedochádza tak k zníženiu rozlíšenia. Niektoré modely dokážu aj viac ako 50x.

Typ a veľkosť snímača

Videokamery používajú väčšinou snímače MOS a CMOS je takmer rovnaká technológia. Čím väčšie má snímač rozmery, teda čím väčší priestor je na ňom poskytnutý každému jednotlivému pixelu, tým kvalitnejšiu informáciu získa čip na ďalšie spracovanie, a tým lepšie výsledky spravidla podá pri slabom osvetlení. BSI CMOS je na svetlo najcitlivejší. Udáva sa tiež rozlíšenie snímača, teda rozlíšenie statických snímok. Pohybuje sa od 1 do 32 Mpx.

Pri výbere digitálnej videokamery pozerajte aj na jej hmotnosť. Čím menej bude kamera vážiť, tým ľahšie pre vás bude držať ju a natáčať niekoľko minút v kuse. Niektoré modely vážia len o trochu viac ako 200 g - sú teda len o trochu ťažšie, ako väčšina smartfónov.

Výdrž batérie

Pohybuje sa medzi 1 a 3,5 hodinami. Batériu býva možné vymeniť, dokúpením ďalšieho kusu získate záložný zdroj energie.

Pamäť/záznamové médium

Čím väčší je úložný priestor, tým viac videa môžete v kamere uchovať bez nutnosti importu do počítača. Niektoré videokamery majú internú pamäť, často až 16 GB. Tá postačí na základné využitie. Väčšina kamier potom umožňuje vložiť pamäťovú kartu (najčastejšie typu Micro SDXC alebo SDXC), ktorá môže úložný priestor rozšíriť až o 512 GB.

Rozhranie a výstupy

Prenos dát do počítača prebieha najčastejšie cez USB. Priamy výstup videa a audia do televízora je v réžii HDMI alebo A/V konektora.

Ďalšie užitočné vlastnosti videokamier

  • optická stabilizácia obrazu postará sa o hladké video bez otrasov.
  • dotykový displej jednoduché a intuitívne ovládanie.
  • detekcia tvárí zaručí, že tváre všetkých osôb v zábere budú vždy zaostrené.
  • GPS - pridá k videu súradnice a vy si môžete pripomenúť, kde presne ste video nasnímali.
  • priestorový mikrofón pokročilé snímanie zvuku do viacerých kanálov, ocenia ho najmä majitelia domácich kín.
  • farebné filtre a efekty čiernobiela, sépia, solarizácia a pod. Ozvláštni zábery priamo pri natáčaní, bez nutnosti ďalších úprav.
  • základné úpravy videa priamo v kamere jednoduchá editácia a strih bez nutnosti sťahovať videá do počítača.
  • WiFi a NFC rýchle pripojenie k smartfónu alebo tabletu, ktorými možno kameru ovládať a použiť ju na streamovanie videa na internet.