VDSL a ADSL modemy

Čo je ADSL a VDSL pripojenie?

DSL (Digital Subscriber Line) je technológia internetového pripojenia, ktorá sa spolieha na mohutnú infraštruktúru drôtovej telefónnej siete. Vďaka tej je pripojenie cez ADLS a VDSL modem dostupné pre veľkú časť domácností. Medzi oboma spôsobmi však existujú celkom zásadné rozdiely, ktoré majú významný vplyv na rýchlosť pripojenia.

ADSL

ADSL je skratka pre Asymmetric DSL. To znamená, že rýchlosť sťahovania dát bude vždy výrazne vyššia ako rýchlosť nahrávania. Súčasné maximum, ktorého je linka ADSL technologicky schopná, činí 28 Mbit/s pre download a 3,5 Mbit/s pre upload.

VDSL

Very High Speed DSL je modernejší spôsob DSL pripojenia. V porovnaní s ADSL vykazuje nielen vyššie rýchlosti, ale aj schopnosť fungovať ako symetrická linka. Samotná technológia je v súčasnosti schopná dosiahnuť prenosovú rýchlosť 100 Mbit/s pre download aj upload a reálne vyhliadky do budúcnosti hovoria o sťahovaní rýchlosťou až 300 Mbit/s.

Hoci sú rýchlostné limity technológií ADSL aj VDSL pomerne vysoké, zásadný vplyv má na nich aj vzdialenosť od ústredne, na ktorú musí telefónna linka signál prenášať. Optimálne rýchlosti VDSL možno dosiahnuť do 300 metrov, a do vzdialenosti 1,3 km má VDSL ešte stále výraznú rýchlostnú výhodu nad ADSL. Potom však už v použití VDSL výhoda nespočíva, teda na väčšie vzdialenosti sa využíva výhradne ADSL.

Čo robí ADSL a VDSL modem?

Telefónny signál nie je samozrejme priamo kompatibilný s koncovými zariadeniami, ako sú počítače. Na vstupe siete preto stojí práve ADSL alebo VDSL modem, ktorý prijíma a odosiela telefónny signál do vonkajšej siete, pričom poskytuje štandardné internetové pripojenie vo vnútornej sieti. VDSL a ADSL modem funguje aj ako WiFi router, takže sám vytvára domácu bezdrôtovú sieť, možnosť pripojenia počítačov pomocou ethernetových káblov však zvyčajne poskytuje tiež.

Konektory ADSL a VDSL modemov

  • LAN – ako LAN označujeme štandardné ethernetové káble všetkých štandardov. Za skratkou LAN však stojí výraz „local area network“, ktorý značí miestnu sieť. LAN konektory ADSL a VDSL modemov teda smerujú dovnútra domácej siete, do počítačov, tlačiarní a prípadne serverov.
  • WAN – do „wide area network“ konektorov sú zapájané všetky káble, ktoré mieria z ADSL alebo VDSL modemu smerom von. Všetky modemy disponujú konektorom RJ-11 na pripojenie telefónnej linky, niektoré ale aj RJ-45 s podporou WAN.
  • USB 2.0 – ADSL a VDSL modemy môžu disponovať aj USB konektorom, ktorého hlavným zmyslom nie je prenášanie internetového signálu k počítačom, ale pripojenie ďalších sieťových prvkov ako je printserver alebo 3G modul.

Pokročilé parametre ADSL a VDSL modemov

  • Dual-Band – Dual-Band ADSL a VDSL modemy dokážu pracovať s oboma súčasnými frekvenčnými WiFi pásmami, teda pomalším a ľahšie zahltiteľným 2,4 GHz aj rýchlejším 5 GHz.
  • Odnímateľná anténa – antény niektorých ADSL a VDSL modemov je možné odňať. Štandardom je konektor SMA, do ktorého môžete zapojiť napríklad silnejšiu alebo inak špecializovanú novú anténu.
  • Gigabit LAN – alebo aj Gigabit Ethernet je súhrn štandardov, ktorý umožňuje drôtové prenášanie dát až rýchlosťou 1 000 Mbit/s. V ADSL a VDSL modemoch je taktiež hojne rozšírený aj jeho predchodca – Fast Ethernet.
  • USB na 3G modul – tento USB port dokáže obsluhovať pripojený 3G modul, vďaka ktorému je možné využiť LAN funkcie ADSL alebo VDSL modemu a vytvoriť domácu sieť pripojenú k internetu cez SIM kartu a mobilný dátový program.
  • USB na printserver – niektoré ADSL a VDSL modemy umožňujú zdieľanie tlačiarní v sieti. Ak tlačiareň sieťovou funkciou nedisponuje sama, možno ju pripojiť k modemu pomocou konektora USB a ten už jej viditeľnosť v lokálnej sieti zaistí.
  • VPN – VPN je technológia na vzdialený prístup do miestnej siete. ADSL a VDSL modemy, ktoré ňou disponujú, vám umožnia pripojenie k vašej domácej tlačiarni alebo serveru odkiaľkoľvek, a zároveň budete na internete viditeľní pod svojou domácu IP adresou.