Subwoofery

Čo je subwoofer a na čo slúži?

Subwoofer sa špecializuje na reprodukciu nízkych frekvencií (väčšinou od 20 Hz), ktoré bežné reproduktory nedokážu. Okrem domáceho počúvania hudby preň nájdete využitie aj pri sledovaní filmov, počúvaní hudby v automobiloch alebo profesionálne ozvučenie. Pre domáce použitie postačí obvykle iba jeden jediný subwoofer.

Subwoofer – ako rozlišujeme jednotlivé typy?

Subwoofery môžeme deliť do dvoch skupín: aktívne a pasívne. Poradíme, v čom sa líšia.

Aktívny subwoofer

Aktívne subwoofery majú zabudovaný v ozvučnici spolu s basovým meničom tiež zosilňovač. Zosilňovač je často vybavený aktívnou výhybkou, ktorá umožňuje meniť horný kmitočet frekvencie. Lepšie typy obsahujú tiež zložitejšie obvody pre ochranu a maximálne využitie reproduktorov. Ideálnym miestom pre aktívny subwoofer je auto.

  • Nepotrebuje externé komponenty.
  • Zaručená ochrana reproduktora.
  • Vyššia cena.

Pasívny subwoofer

Pasívny subwoofer je reprosústava, v ktorej je basový menič osadený v ozvučnici. Tá obsahuje pasívnu reprovýhybku, ktorá oddeľuje frekvenčný kmitočet. Aby pasívne subwoofery fungovali, musia byť pripojené na zosilňovač, ktorý je parametrami vhodný pre menič v subwooferi.

  • Nízka cena.
  • Možnosť využitia rôznych externých komponentov.
  • Nutnosť externých komponentov, napríklad zosilňovača.
  • Pri nerešpektovaní parametrov spájaných komponentov hrozí zničenie subwoofera.

Skladáte svoju prvú poriadnu audio zostavu a neviete si s niečím rady? Mrknite sa do článku Ako vytvoriť Hi-Fi zostavu, v ktorom vám poradíme, v čom sa jednotlivé komponenty líšia a na čo si pri výbere dať pozor.

Vyberáme subwoofer (reproduktor basový) – na čo sa zamerať?

Pri výbere subwoofera odporúčame brať do úvahy nasledovné parametre.

Veľkosť subwoofera

Pre hlboké basy je potrebné vysoké množstvo rozkmitaného vzduchu. Preto je vhodné začať s membránou s veľkosťou aspoň 10", pričom najčastejšie volenou veľkosťou je 18". Napriek tomu nie je vždy nutné kupovať ten najväčší možný subwoofer, pretože v byte jeho potenciál asi naplno nevyužívate.

Výkon subwoofera

Celkový výkon je definovaný ako množstvo energie za jednotku času a udáva sa vo wattoch. Hodnota RMS potom predstavuje maximálny trvalý výkon reprosústavy bez jej poškodenia. Výkon sa pohybuje medzi 70 až 1 600 W a subwoofery s vyšším výkonom docielia hlasnejšiu reprodukciu hudby.

Zvážte, či výkon úplne využijete. 1 000 W subwoofer aktívny (a výkonnejší) u domáceho kina v byte či pri PC pravdepodobne nevyužijete. Naopak pre ozvučenie väčších miestností alebo napríklad skúšobní príde vhod aj subwoofer s výkonom až 2 000 W.

Frekvenčný rozsah subwoofera

Subwoofery sa líšia aj rozsahom, ktorý sa udáva v hertzoch (Hz). Minimálny rozsah sa pohybuje od 20 do 40 Hz, zatiaľ čo maximálny rozsah môže byť medzi 70 – 300 Hz. Subwoofer s nízkym minimálnym rozsahom (20 Hz) zaistí tie najhlbšie basy, pre maximálne hodnoty postačí 120 Hz. Príliš vysoká hodnota môže narušiť kvalitu nízkych basov.

Odpor subwoofera

Pri výbere pasívneho subwoofera k zosilňovaču je dôležité dbať aj na odpor čiže impedanciu označovanú v ohmoch (Ω). Konkrétne by sa tieto hodnoty mali zhodovať so zodpovedajúcou charakteristikou zostávajúcich reproduktorov. Pripojenie subwoofera k zosilňovaču alebo reproduktoru s nižším odporom môže viesť k poškodeniu komponentov.

Citlivosť subwoofera

Citlivosť subwoofera súvisí s jeho výkonom. Udáva sa v decibeloch (dB) a vyjadruje rozdiel medzi najvyššou a najslabšou zložkou signálu. Vysoká citlivosť poskytuje vyššiu hlasitosti zvuku, ale môže ho tiež zhoršiť počúvaním stratových formátov, napríklad MP3. Pre subwoofery s vyššou citlivosťou odporúčame formáty typu FLAC či ALAC.

Aktívny subwoofer k domácemu kinu by mal dosahovať minimálne 100 dB. Naopak aktívny subwoofer do auta si vystačí s 90 dB.

Pripájame subwoofer

Zvuk môžete do subwoofera prenášať drôtovo alebo bezdrôtovo.

Drôtové pripojenie subwoofera

Subwoofery s drôtovým pripojením zaistia vysoko kvalitný zvuk, ale môžu v miestnosti urobiť neporiadok.

  • 3,5 a 6,5 mm jack je klasické audio pripojenie rozšírené naprieč takmer všetkými zariadeniami.
  • XLR pripojenie je využívané predovšetkým audio profesionálmi v štúdiách alebo na koncertoch.
  • RCA/Cinch je najrozšírenejším konektorom, ktorý poskytuje kvalitné pripojenie s väčšinou audio/video zariadení.

Bezdrôtové pripojenie subwoofera

Subwoofery s bezdrôtovým pripojením môžete umiestniť kdekoľvek v miestnosti, ale zvuk závisí od pripojenia.

  • Bluetooth na rozdiel od WiFi na párovanie a pripojenie nepotrebuje internetové pripojenie.
  • WiFi umožní párovanie s reproduktormi alebo hlavnou jednotkou pomocou domácej internetovej siete.
  • Multiroom subwoofer je vhodný pre inteligentné, domáce zvukové systémy, ktoré môžete ovládať telefónom.

Subwoofery do auta môžu svojimi hlbokými basmi obohatiť aj zvuk z autorádia. Väčšinou narazíte na pasívny typ, ale audiofilovia si určite obľúbia aktívny subwoofer do auta pod sedadlo.

Konštrukcia subwooferov

Okrem typu a parametrov vyberajte subwoofer aj podľa konštrukcie, ktorá má vplyv na ďalšie dôležité faktory.

Subwoofer s uzavretou ozvučnicou

Uzavretá ozvučnica je najjednoduchším typom. Basové reproduktory s uzavretou ozvučnicou sú v podstate hermeticky uzavreté boxy s daným objemom. Práve vysoká náročnosť na objem je jednou z nevýhod konštrukcie, ďalšia je potom zníženie citlivosti meniča subwoofera, a teda nutnosť využiť výkonnejší zosilňovač.

Subwoofer s bassreflexovou ozvučnicou

Bassreflexová ozvučnica je najrozšírenejšia. Na jednej strane subwoofera je rezonátor v podobe bassreflexového nátrubku. Naladenie nátrubku a meniča na spoločnú rezonanciu má za následok chvenie masy vzduchu vnútri subwoofera v rovnakej fáze, čo spôsobuje väčšiu účinnosť a lepšiu hĺbku basov.

Subwoofer s ozvučnicou typu band-pass

Ozvučnica typu band-pass je tiež hojne používanou konštrukciou. Subwoofer sa skladá z dvoch a viacerých komôr, pričom minimálne jedna je opatrená reflexovým nátrubkom. Kombináciou viacerých komôr dochádza k odfiltrovaniu takého spektra, ktoré nemožno získať ani uzavretou, ani basreflexovou ozvučnicou.

Aké funkcie ponúkne subwoofer?

Subwoofer môže disponovať mnohými funkciami, ktoré umožnia ďalšie upravovanie zvuku.

  • Gain sa hodí na optimalizáciu hlasitosti subwoofera ku zvyšku súpravy.
  • Low-pass filter určuje, aké frekvencie bude subwoofer reprodukovať.
  • Automatický vypínač zapína aj vypína subwoofer so zvyškom súpravy za vás.
  • Prepínač fází dokáže zladiť čas zvuku subwoofera so zvukom hlavných reproduktorov.