Statívy pre digitálne fotoaparáty
Statív a jeho konštrukcia
Statívy možno všeobecne rozdeliť na tripody, monopody, mini statívy a stabilizátory. Každý statív na fotoaparát má svoje silné stránky a je využívaný na iné účely a s rôznym vybavením.
- tripody sú veľmi stabilné vďaka trom oporným bodom, u fotografov veľmi populárne. Niektoré typy je možné rozložiť aj tesne nad zemou, čo je vhodné pre makrofotografie. Ide o ideálny statív na zrkadlovku.
- monopody, rozšírené predovšetkým medzi reportérmi, poskytujú jeden oporný bod a ich výhodou je vertikálna stabilita. Monopod je skvelý ako cestovný statív do prostredí, kde nerozložíte tripod.
- mini statívy majú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť, zásluhou čoho ich môžete vziať takmer kamkoľvek, a to či už ako malý statív na foťák alebo praktický statív na mobil. Statív na mobilné telefóny sa dá ľahko premeniť na foto statív, pretože býva osadený rovnakým závitom.
- stabilizátory slúžia na úplnu elimináciu otrasov a rozostrenie obrazu počas vyhotovovania snímok a videí. Často sú využívané amatérskymi filmármi.
Ak hľadáte statív na projektor, zavítajte do sekcie držiaky na projektory a vyberte si ten správny.
Ako vybrať statív podľa použitý materiál
Ak budete vyberať statív na fotoaparát, dbajte na jeho hmotnosť. Príliš ľahký statív na zrkadlovku môže byť nestabilný a riskujete tým horšie výsledky alebo aj zničenie drahého zariadenia. Príliš ťažký statív na fotoaparát je naopak náročnejší na manipuláciu a prenášanie.
- ABS plast je formovateľný, odolný a pružný materiál. Flexibilný držiak na mobil z ABS plastu môžete modifikovať pre vaše kreatívne účely a váš mobilný telefón bude vždy pevne držať.
- dural je hliníková zliatina, z ktorej sa vyrába najväčšie množstvo statívov. Duralový statív na foťák je odolný a patrí medzi tie najťažšie, ale najlacnejšie.
- kompozitný materiál s uhlíkovými vláknami je materiál vyššej triedy.
- z titanu sú vyrábané veľmi ľahké, pevné a tuhé statívy tej najlepšej kvality.
Fotografi, ktorí často fotia vo vlhkom prostredí, určite ocenia statív na foťák z uhlíkových vlákien, ktorý na rozdiel od duralu nehrdzavie. Kameramani pre zmenu uprednostnia titanový statív, ktorý je dostatočne pevný a udrží ich ťažké vybavenie.
Akú minimálnu a maximálnu výšku by mal statív mať?
Ideálna výška statívu je taká, ktorá vám neumožní sa pri fotografovaní hrbiť. Ak sa venujete makrofotografii, bude vás zaujímať predovšetkým to, akú má statív na foťák minimálnu výšku. Tu je potrebné, aby statív na fotoaparát umožňoval fotenie čo najbližšie pri zemi. Niektoré statívy sa preto vyrábajú so stredovým stĺpikom, ktorý je možné prevrátiť tak, aby smeroval dole k zemi.
Statívové hlavy – alfa omega pri výbere
Statívová hlava je dôležitou súčasťou každého statívu. Pri výbere sa preto zamerajte na spôsob, akým sa k hlave fotoaparát pripevňuje. Majitelia viacerých fotoaparátov ocenia statívové hlavy, ktoré majú statívové doštičky, ktoré umožňujú rýchlu a pohodlnú výmenu fotoaparátu na statíve.
- guľové statívové hlavy sa vyznačujú malými rozmermi, jednoduchým a rýchlym ovládaním a nízkou hmotnosťou. Sú vhodné na fotenie v momentoch, keď nemáte veľa času na nastavenie hlavy. Niektoré navyše umožňujú fotenie panorám.
- trojcestné statívové hlavy majú tri osi, z ktorých každú môžete nastaviť zvlášť. Sú vhodné v prípadoch, kedy potrebujete fotoaparát nastaviť do presnej, mnohokrát naklonenej polohy. Na nastavenie budete potrebovať dostatok času.
- videohlavy sú vhodné na natáčanie videí vďaka rúčke, ktorá umožňuje plynulé horizontálne a vertikálne otáčanie fotoaparátu.
V čom sa líšia typy statívov podľa zariadenia?
Základné vlastnosti statívov sme si vysvetlili. Poďme sa teraz pozrieť na to, ako sa statívy líšia v závislosti na zariadení, pre ktoré sú určené.
- statív na mobil je špeciálne určený pre mobilné zariadenia, väčšinou v podobe ručných držiakov či gimbalov. Na upevnenie mobilu možno využiť aj statív na fotoaparát, no budete potrebovať špeciálny držiak na mobilný telefón, ktorý na statív následne pripevníte. Statív na mobil je možné využiť aj na upevnenie fotoaparátu, avšak vzhľadom na menšiu konštrukciu statívu sa odporúča nepripevňovať naň ťažké zrkadlovky alebo profesionálne fotoaparáty.
- video statív/statív na kameru sa používa na upevnenie kamery. Aby boli natočené zábery čo najbezchybnejšie a najplynulejšie, video statívy sú často robustnejšie, stabilnejšie a disponujú vyššou záťažou, ako statívy na fotoaparáty. Statív na kameru sa môže využívať aj na fotografovanie, je však ťažší a náročnejšie sa prenáša.
- statív na fotoaparát môžete použiť na upevnenie fotoaparátu i mobilu. Zatiaľ čo statív na mobil býva väčšinou menších rozmerov, statív na fotoaparát môže ponúknuť rôzne možnosti využitia. Rozlišujeme ľahšie a menšie cestovné fotostatívy, odolnejšie statívy na extrémne športy či statívy na fotoaparáty na bežné použitie.
- statív na ďalekohľad je väčšinou univerzálnejší a môže sa použiť ako s fotoaparátmi, tak kamerami. Zvyčajne však neponúka takú stabilitu, nosnosť a presnosť hlavy, ktorá by vám zaručila perfektné snímky a preto sa statív na ďalekohľad aj napriek svojej variabilite pre profi fotografov či kameramanov nehodí.