Slúchadlá s mikrofónom

Slúchadlá s mikrofónom vyberajte podľa účelu, na ktorý ich budete používať najviac

Slúchadlá s mikrofónom využijete v práci, pri hraní hier, ale aj na bežné telefonovanie. Záleží na konštrukcii, bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom majú väčšinou integrovaný mikrofón, zatiaľ čo tie káblové cez hlavu sklápací.

Káblové slúchadlá s mikrofónom k stolnému počítaču alebo notebooku

K počítaču alebo notebooku sa hodia najmä slúchadlá cez hlavu. V porovnaní s podobne drahými kôstkami a štupľami sú pohodlnejšie a lepšie hrajú. Ďalej sa pozrite na konkrétnejšie rozdelenie slúchadiel k počítaču:

 • Herné slúchadlá s mikrofónom sú špecifické uzavretou konštrukciou, zosilnenými basmi pre čo najlepší zážitok a sklápacím mechanizmom mikrofónu. Tento headset s mikrofónom je kompatibilný ako s PC, tak aj so všetkými hernými platformami.
 • Slúchadlá do kancelárie obvykle bývajú ľahšie a menšie. Sú skvelé pre operátorov aj domácnosti, ktoré často volajú cez internet. Monofónne slúchadlo s mikrofónom na jedno ucho umožňuje komunikáciu zároveň s okolím.

Slúchadlá s mikrofónom k telefónu, na von a na cesty

Do MHD, vlaku alebo na iné cesty sa hodia bežné slúchadlá s mikrofónom k telefónu, ktorý je väčšinou integrovaný. Nezaisťujú taký dobrý prenos ako herné či kancelárske slúchadlá, ale zato sú veľmi skladné a ľahké. Veľkou skupinou slúžiacou na tieto účely sú slúchadlá do uší s mikrofónom. Vyberať môžete kôstkové alebo štupľové.

S HandsFree budete neustále zastihnuteľní

HandsFree je skvelé zariadenie pre vodičov a ľudí, ktorí musia byť neustále dostupní a zároveň sa venovať aj iným činnostiam. Pozrite sa na špeciálne druhy – drôtové aj bezdrôtové. Medzi najčastejšie patrí HandsFree slúchadlo s mikrofónom do auta, na motorku alebo do ucha na každú príležitosť.

Športové slúchadlá s mikrofónom vás neprerušia

Športové slúchadlá s mikrofónom sú schopné vybaviť hovor jednoduchým stlačením tlačidla bez toho, aby ste museli prerušiť svoju aktivitu. Dobre držia v ušiach, tlmia okolitý hluk a takmer sa s nimi nepotí okolie uší. Disponujú aj ochranou proti vode. Medzi obľúbené patria bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom za uši, ktoré poskytujú voľnosť pohybu.

Bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom vás nebudú obmedzovať

Bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom zahŕňajú všetky vami preferované konštrukcie – cez hlavu, do uší a pod. Sú vhodné najmä k telefónu a tabletu, ale existujú aj herné a kancelárske modely k PC. Všeobecne poskytujú väčšiu voľnosť pohybu a integrovaný mikrofón. Hovor jednoducho prijmete stlačením slúchadla či operáciou na zariadení.

Vyberáte kvalitné slúchadlá s mikrofónom? Zamerajte sa na jeho typ

Kvalitné slúchadlá s mikrofónom by mali zvládnuť nadštandardný prenos zvuku, ale aj komfortný hovor bez zbytočného šumu a ruchu. Takmer všetky slúchadlá disponujú mikrofónom, preto si dajte na výbere záležať.

Smerová charakteristika mikrofónu je kľúčová

Smerová charakteristika mikrofónu vám napovie, či slúchadlá zaistia hovor podľa vašich predstáv. Pokiaľ slúchadlá s mikrofónom využívate prevažne na tento účel, určite dbajte na to, aby mali smerový mikrofón.

 • Smerový mikrofón – sníma zvuk iba z jedného smeru, vďaka čomu dokáže významne redukovať okolitý hluk. Stretnete sa s ním pri drahých a kvalitných herných a kancelárskych slúchadlách cez hlavu.
 • Všesmerový mikrofón – sníma zvuk zo všetkých smerov. Oproti smerovému mikrofónu nedokáže tak dobre odbúrať okolitý hluk. Stretnete sa s ním pri slúchadlách do uší a lacnejších slúchadlách cez hlavu.

Slúchadlá s integrovaným či sklápacím mikrofónom?

Sklápacie a vysúvacie mikrofóny nájdete prevažne pri herných a kancelárskych modeloch. Možno ich jednoducho sklopiť či zasunúť, aby neprekážali. Mikrofón na kábli vlastnia najmä kôstkové a štupľové slúchadlá, prenos zvuku však väčšinou vyžaduje zdvihnutie kábla k ústam. Integrovaným mikrofónom potom disponujú bezdrôtové slúchadlá.

Pokiaľ vlastníte iPhone, pozrite sa na bezdrôtové kôstky či štuple Apple AirPods. Sú inteligentné a vždy spoznajú, kedy hovoríte a či ich máte práve na ušiach.

Slúchadlá s mikrofónom je možné pripojiť káblom aj bezdrôtovo

Káblové slúchadlá s mikrofónom sú všeobecne spoľahlivejšie, pretože pri prenose signálu nedochádza k strate kvality ani k vybitiu. Bezdrôtové slúchadlá vás však nebudú obmedzovať pri každodenných činnostiach a pri športe.

 • Káblové slúchadlá s mikrofónom (3,5 mm Jack, USB-C, USB-A) – v porovnaní s podobne drahými bezdrôtovými slúchadlami lepšie hrajú aj prenášajú zvuk, ale neposkytujú veľkú voľnosť pohybu.
 • Bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom (Bluetooth, rádiofrekvenčné) – vďaka absencii kábla poskytujú väčšiu slobodu pohybu (Bluetooth aj rádiofrekvenčné slúchadlá majú dosah cca 10 metrov od prehrávacieho zariadenia).

Slúchadlá s mikrofónom – konštrukcia

Uzavreté slúchadlá s mikrofónom tlmia okolitý hluk a neprepúšťajú zvuk von zo slúchadiel, teda váš hovor prebehne v súkromí. Otvorené slúchadlá menej skresľujú, avšak prepúšťajú zvuk a netlmia okolité ruchy. Kompromisom sú potom polouzavreté sluchátka s mikrofónom.

Užitočné vlastnosti, funkcie a technológie slúchadiel

Ďalej sa pozrite na sluchátka s mikrofónom a ich praktické vlastnosti.

 • Skladacia konštrukcia uľahčí kompaktné prenášanie slúchadiel.
 • Ovládanie hlasitosti umiestnené na slúchadlách alebo ich kábli.
 • Otočné mušle umožnia pohodlne počúvať hudbu či hovor iba jedným uchom.
 • Aktívne potlačenie hluku spôsobí, že k vám nepreniknú nežiaduce ruchy z okolia.
 • Ambient sound naopak pomáha lepšie vnímať okolité zvuky, najmä osobám s miernou stratou sluchu.
 • Prijímanie hovoru je možné jednoducho vykonať pomocou slúchadiel, či už dotykovo, alebo hlasom pomocou asistenta.
 • Funkcia priestorového zvuku 7.1 – budete počuť, odkiaľ konkrétny zvuk prichádza (ocenia najmä hráči PC hier).
 • AptX a AAC – kodeky, ktorými disponujú Bluetooth sluchátka s mikrofónom, zaručujúce vyššiu kvalitu zvuku, ktorá sa blíži pripojeniu káblom.
 • NFC je technológia vyskytujúca sa pri bezdrôtových slúchadlách. Urýchľuje a uľahčuje pripojenie so zariadením.