Skenery

Typy skenerov

Stolné skenery

Stolné skenery patria k najlacnejším a najrozšírenejším typom. Najčastejšie majú využitie v domácnostiach aj kanceláriách. Bežne pojmú veľkosť papiera A4, a niektoré modely až A3. Princíp skenovania spočíva vo vložení originálu na osvitové sklo, pod ktorým sa pohybuje snímací mechanizmus.

Filmové skenery

Filmové skenery sú určené na snímanie fotografického filmu – negatívu. Sú využívané najmä v oblasti profesionálneho fotografovania.

Čítačky čiarových kódov

Zariadenia, ktoré poznáme napríklad zo supermarketov či skladov. Namiesto snímacej jednotky využívajú čítačky čiarových kódov laserový lúč alebo laserové diódy, obraz snímajú často v jednorozmernom spracovaní (v jednej osi).

Prenosné

Prenosné skenery sú navrhnuté na časté prenášanie. Väčšina modelov je založená na princípe preťahovania skenovaného papiera, zatiaľ čo snímacia jednotka sa nehýbe. Na napájanie bežne stačí USB port, prípadne zabudovaná batéria. Sú vhodné na skenovanie dokladov aj bežných dokumentov. Niektoré modely umožňujú skenovať na pamäťovú kartu. Nevýhodou je malá veľkosť skenovaného objektu – tá spravidla nepresahuje formát A4.

S podávačom

Tieto modely sú vybavené zásobníkom na snímané dokumenty. Hlavnou výhodou skenerov s podávačom je vysoká rýchlosť, takže sa hodia na veľkoobjemové skenovanie. Ich konštrukcia možno väčšinou upraviť, takže majú oproti stolným skenerom menšie rozmery. Maximálny formát papiera je najčastejšie formátu A4.

Parametre, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere skenera

Maximálna veľkosť predlohy

  • Väčšina stolných skenerov je štandardne konštruovaná na maximálny formát papiera A4.
  • Skenery umožňujúce prácu s formátmi A3 a väčšími sú podstatne drahšie a, samozrejme, aj väčšie.

Rozlíšenie

Udáva sa v DPI (Dots Per Inch), teda ako hustota obrazových bodov na palec. Čím vyššie DPI, tým jemnejší je výsledný obraz, ale súbor naskenovaného obsahu zaberie viac miesta na disku.

  • Štandardné rozlíšenie sa dnes pohybuje okolo 1 200 × 2 400 DPI.
  • Niektoré modely umožňujú nastaviť skenovanie v nižšom DPI, prípadne iba čiernobielo – hodia sa tak na skenovanie bežných dokumentov a šetria miesto na disku.
  • Na skenovanie čiernobielych textových dokumentov stačí hodnota 300 DPI.

Farebná hĺbka

Reprezentuje počet farebných odtieňov jednotlivých farieb, ktoré je snímacia jednotka skenera schopná rozpoznať. Udáva sa v bitoch – čím vyššia hodnota, tým vyšší počet odtieňov skener dokáže rozlíšiť. Najčastejšia maximálna farebná hĺbka v prípade dnešných skenerov je 48 bitov.