Satelitné paraboly

Pre satelitný príjem slúži parabola

Parabola na satelit, taktiež známa ako satelitná anténa, slúži na príjem signálu z družice. Spravidla má kruhový tvar a v jej ohnisku sa nachádza satelitný konvertor LNB, ktorý spracováva dáta. Dôležitým parametrom je priemer, ktorý určuje nielen veľkosť, ale aj ziskovosť.

Satelitná parabola – na veľkosti záleží

Základným a zároveň najdôležitejším parametrom pre výber paraboly je priemer. Ten určuje ziskovosť, respektíve koľko televíznych kanálov prijmete.

  • Satelitná parabola 60 cm ponúkne menšiu veľkosť. Horšie prijíma signál za zlého počasia a svoje využitie nájde ako satelitná anténa do auta.
  • Satelitná parabola 80 cm je štandard, ktorý ponúka ničím nerušený zážitok. Je vhodná pre domy. Spravidla sa umiestňuje táto satelitná anténa pod strechu.
  • Satelitná parabola 120 cm poskytne vyšší príjmový rozsah. Kvalita signálu je bezproblémová a ničím nerušená. Navyše nemá sklony k výpadkom.
  • Satelitná parabola 200 cm má prvotriedny signál. Nehodí sa pre bežnú domácnosť. Slúži prevažne ako satelitná anténa pre viac bytových jednotiek.

Čo ponúka väčšia parabola na satelit?

Ako už sme si spomenuli vyššie, čím väčšia parabola na satelit, tým lepší je príjem. S tým súvisí inštalácia samotného zariadenia. S veľkosťou je ťažšia montáž aj pripevnenie. Majte preto pri kúpe na pamäti, že s rastúcim priemerom satelitnej antény budete investovať peniaze do upevnenia paraboly, aby bez problémov držala na mieste.

K dispozícii je aj plochá satelitná anténa, ktorá sa vzhľadom odlišuje, ale vo svojej podstate má rovnaké vlastnosti ako akákoľvek guľatá parabola. Bez problémov si užijete sledovanie televízie. Tiež s ňou zachytíte satelitné rádio pre počúvanie hudby.

Aký materiál ponúkne parabola na satelit?

Parabola na satelit má dva typy materiálov, z ktorých si môžete vybrať:

  • Hliníková parabola vyniká ľahšou konštrukciou a nižšou náchylnosťou k poruche, ak je narušený náter.
  • Železná parabola je výrazne ťažšia a má väčšie sklony ku korózii, ak dôjde k mechanickému poškodeniu.

Nestačí jedna družica? Potom je tu satelitná anténa pre viac družíc

Satelitná anténa pre viac družíc ako taká nie je. Parabola na satelit potrebuje buď motorček pre natáčanie pozície, alebo monoblokový konvektor. Obe varianty vám umožnia prijímať signál z viacerých satelitov. V prvom prípade sa anténa natočí na pozíciu družice, zatiaľ čo satelitný konvektor prepína medzi 2 až 4 družicami.

Nestačí len satelitná anténa, nastavenie motora či konvektora je potrebné vykonať bezchybne. Preto si pred montážou overte, či aj pre vašu lokáciu bude dobrá satelitná anténa pre viac družíc.

Na cesty je skvelá prenosná satelitná parabola

Prenosná satelitná parabola nájde svoje využitie pri častých cestách. Svoje obľúbené programy môžete sledovať kdekoľvek. Pre tento účel sú špeciálne navrhnuté aj satelitné antény pre karavany. To ocenia prevažne ľudia, ktorí majú cestovanie v krvi. Preto vám satelitná anténa na karavan ušetrí veľa času.