Puzdrá na mobilné telefóny
Puzdro alebo kryt na mobil musí zodpovedať jeho značke a typu
Na správnu kompatibilitu s vaším telefónom vyberte obal na mobil podľa jeho výrobcu a modelu. V ponuke máme obaly hodiace sa k absolútnej väčšine vyrábaných telefónov. Stačí vybrať značku a model v menu „Parametre“.
Je lepšie si zaobstarať kryt na mobil alebo puzdro?
Kryt na mobil
Kryt je na telefóne neustále nasadený a oproti puzdru chráni telefón, aj keď ho práve používate. Jeho nevýhodou je to, že kryt nechráni displej. Ak chcete mať chránený aj displej, odporúčame vám zaobstarať si aj ochrannú fóliu na displej telefónu. Najčastejšie sú zastúpené zadné kryty alebo bočné kryty, čiže obvodové rámčeky. Kryty na mobil sú vyrobené z rôznych materiálov – v popise nižšie uvádzame ich prehľad.
Puzdro na mobil
Puzdro na mobil plní ochrannú funkciu iba v čase, keď telefón nepoužívate. Akonáhle ho chcete použiť, musíte ho z puzdra vybrať – typickým príkladom sú puzdrá so záťahovým popruhom, „ponožky“ či vrecúška na mobil alebo športové puzdrá. Spadajú sem aj flipové puzdrá, ktoré musíte pri použití telefónu otvoriť. Výhodou puzdier na mobil je, že chránia aj jeho displej a nevýhodou zvýšené riziko poškodenia telefónu v momente, kedy ho z puzdra vyberiete – hrozí napríklad nechcený pád na zem.
Typy obalov na mobily
- Športové puzdrá – slúžia spravidla na pripnutie na ruku pri športe, aby sa vám telefón lepšie niesol a mohli ste ho ľahšie ovládať.
- Outdoorové kryty – spravidla vysokoodolné kryty, ktoré sú určené do prírody a na outdoorové aktivity. Chránia telefón pred pádom, vodou alebo extrémnymi teplotami.
- Flipové puzdrá – fungujú ako knižka. Chrbát telefónu je väčšinou ukotvený do plastovej vaničky, ktorá je pevne pripevnená k samotnému flipovému puzdru. Ich výhodou býva aj možnosť uloženia platobných kariet alebo osobných dokladov.
- Vodoodolné puzdrá – vodoodolné puzdrá sú vhodné do vlhkého prostredia, odolajú silnému dažďu alebo ponoreniu do vody. Väčšinou poskytujú plný prístup ku všetkým tlačidlám telefónu a chránia ho aj proti poškriabaniu a prachu.
- Ponožky a vrecúška – väčšinou ide o textilné puzdrá so šnúrkou na stiahnutie. Poskytujú ochranu telefónu proti prachu a poškriabaniu a ľahko tlmia nárazy.
- Zadné kryty – chránia chrbát, niektoré kryty potom aj boky telefónu. Sú vyrobené z tvrdých aj mäkkých materiálov. Tvrdšie kryty na mobil sa hodia v prípade, ak ich neplánujete často dávať dole. Mäkké kryty sú ohybné a na smartfóny sa jednoducho nasadzujú.
- Obvodové rámčeky – chránia boky telefónu rovnako, ako aj jeho hornú a spodnú hranu.
- Antiradiačné puzdrá a kryty – minimalizujú škodlivé žiarenie z telefónu v závislosti od typu približne o 85 až 99 %. Zároveň chránia telefón pred prachom, poškriabaním a tlmia nárazy. Sú k dispozícii formou puzdier, flipových puzdier a krytov.
Materiál obalu na mobilný telefón
Každý materiál puzdra alebo krytu na mobilný telefón je vhodný na iný účel. Prehľad tých najpoužívanejších uvádzame nižšie.
- Plast – klasický materiál, ktorý chráni mobil pred nárazmi.
- TPU – v skratke ide o plast vystužený sklenenými vláknami. Vyniká vysokou tuhosťou, odolnosťou voči nárazu a pružnosťou aj pri veľkom mraze.
- Polykarbonát – polykarbonát, iným slovom termoplast, vyniká tepelnou aj nárazovou odolnosťou, rovnako tak aj dobrými optickými vlastnosťami.
- Umelá koža – lacnejšia náhrada elegantnej kože. Často sa používa na výrobu flipových puzdier.
- Koža – elegantný materiál vhodný aj na firemné stretnutia.
- Silikón – mäkký materiál, veľmi tenký a odolný voči nárazom. Jeho veľkou výhodou je jednoduché nasadenie na telefón.
Užitočné vlastnosti puzdier a krytov na mobil
- Priestor pre platobnú kartu – niektoré flipové puzdrá majú v zadnej časti priestor na umiestnenie platobnej karty.
- Integrovaný stojan – v zadnej časti krytu je k dispozícii vysúvací stojan, ktorý pri položení na stôl uľahčuje čítanie zo smartfónu.
- Pogumovaný povrch – tieto kryty sú upravené tak, aby sa ľahšie držali, a aby nehrozilo, že vám telefón vypadne z ruky.
- Nabíjacie kryty – okrem štandardných ochranných funkcií majú tieto puzdrá na mobil schopnosť počas dňa nabíjať váš telefón. Najčastejšie sa tak deje pomocou bezdrôtovej technológie.
Ochrana displeja telefónu
Sklo na displej telefónu
Ide o sklenenú ochranu displeja. Tú zabezpečuje špeciálna sklenená zmes, ktorá býva odolnejšia ako displej. Inštalácia skla na displej smartfónu je veľmi jednoduchá – stačí ho prilepiť na očistený displej. Priehľadnosť a dotykové ovládanie zostanú zachované. Oproti ochrannej fólii ochráni displej aj pri páde.
Ochranná fólia na displej smartfónu
Ochranná fólia chráni displej pred poškrabaním a zašpinením nečistotami či prachom. Niekedy býva súčasťou balenia ku krytu na mobil. V porovnaní so sklom na displej ide o menej odolnú ochranu. Za to je však spravidla lacnejšia. Ovládacie prvky zostávajú po aplikácii prístupné a plne funkčné.