Programy na úpravu hudby

Pre koho je program na strihanie hudby určený?

Program na strihanie hudby je najčastejšie počítačový softvér umožňujúci záznam zvuku, jeho editáciu a v neposlednom rade export audia v rôznych formátoch. Program na mixovanie hudby tiež spravidla ponúka celý rad doplňujúcich funkcií, a preto ich oceňujú hudobníci všetkých druhov – od spevákov a gitaristov až po DJ alebo bubeníkov.

V spojení s termínom program na hudbu sa často stretnete aj s označením DAW program. DAW je skratka na Digital Audio Workstation.

Program na úpravu hudby – na čo sa môžete tešiť

Program na úpravu hudby umožňuje oveľa viac než jednoduché nahrávanie zvuku. Niektorý pomôže aj s dosadením správneho rytmu či noty. Aké možnosti profesionálny program na tvorbu hudby pre začiatočníkov, ale aj pokročilých prináša?

  • Program na úpravu hudby zvládne v spojení s externou zvukovou kartou nahrávať živé nástroje.
  • Dokončený audio projekt možno vďaka DAW softvéru exportovať v mp3, FLAC alebo v mnohých ďalších formátoch.
  • Program na úpravu zvuku umožňuje editovať a mixovať stopy, prípadne vykonávať finálny mastering hudby.
  • Music making software je taktiež ideálnym nástrojom na nahrávanie spevu.

Nie je výnimkou, že program na vytváranie hudby disponuje preslávenou funkciou auto-tune, ktorá umožňuje automatické ladenie spevu.

Program na úpravu hudby – hudobná knižnica

Takmer každý program na úpravu hudby má k dispozícii hudobnú knižnicu. Tá obsahuje zvukové šablóny, ktoré môžete pri komponovaní hudby použiť na vaše vlastné zvukové stopy. Vaše MIDI klávesy tak môžu znieť ako klavír, flauta, zbor alebo napríklad celý orchester.

Program na strihanie hudby a dôležité funkcie

Aké funkcie program na strihanie hudby ponúka? Spísali sme pre vás tie skutočne dôležité, ktoré sú spoločné na každý audio software. Patria medzi ne ekvalizéry, identifikácia tónov či automatické hudobné stopy.

  • Identifikácia zvuku vám napovie, z akých tónov alebo akordov sa vaša stopa skladá.
  • Podpora externých hudobných pluginov umožňuje do programu dohrať ďalšie knižnice alebo efekty.
  • Program na mixovanie hudby, ako je napríklad GarageBand, má k dispozícii funkciu, ktorá pre vás vytvorí hudobnú stopu automaticky. Často ide o tzv. automatických bubeníkov.
  • Ekvalizér patrí medzi pomôcky, bez ktorých sa úprava hudby nezaobíde. Komplexnejší program na tvorenie hudby ponúka ekvalizér frekvenčný.

Program na nahrávanie hudby máte? Nezabudnite na zvukovku

Program na nahrávanie hudby funguje bez akýchkoľvek doplnkov. Pomocou klávesnice a myši môžete editovať, strihať, ale aj tvoriť nové stopy. Pokiaľ ale chcete nahrávať gitaru alebo spev, budete potrebovať externú zvukovú kartu.