Programy na úpravu grafiku

Rastrová vs. vektorová počítačová grafika

Počítačová grafika a programy na prácu s ňou sa líšia podľa toho, či ide o rastrový alebo vektorový grafický program. Kým vektorový grafický editor funguje na princípe spájania bodov priamkami, mnohouholníkmi alebo krivkami, rastrové grafické editory skladajú obraz z jednotlivých farebných bodov umiestnených na mriežke.

  • Grafické programy vektorové, to je CorelDRAW, VideoStudio či napríklad Adobe Illustrator.
  • Rastrové grafické editory zastupuje Adobe Photoshop alebo GIMP – grafické programy free zadarmo.

Rastrový program na grafiku sa označuje aj ako bitmapový. Rastrový a bitmapový grafický program je teda rozdielne a zameniteľné pomenovanie programu na rovnaký typ grafiky.

Vyberáme grafické programy na 2D a 3D grafiku

Grafické programy sú často komplexným riešením na viac druhov grafiky. Spravidla ale v jednom sektore predsa len vynikajú. Pri výbere preto zvážte, či bude vaším odborom 2D alebo 3D počítačová grafika.

Grafické programy na 2D grafiku

Grafické programy na 2D grafiku nachádzajú využitie pri tvorbe komerčnej a webovej grafiky, ktorá býva prehľadná a čitateľom ľahko analyzovateľná. 2D počítačová grafika sa hodí aj na plánky a návrhy.

3D počítačová grafika

3D počítačová grafika sa používa na tvorbu alebo úpravu trojrozmerných obrazov. Skvele sa hodí na 3D animácie, ktoré poznáme z moderných animákov, či 360 stupňové obrázky.

Medzi grafické programy na kreslenie 2D patrí Adobe Illustrator či CorelDRAW. 3D grafické editory zastupuje AutoCAD alebo Autodesk Maya.

Grafické programy na úpravu fotiek

Grafické programy na úpravu fotiek ponúkajú komplexné funkcie, efekty a nástroje na editáciu všetkých druhov fotografií a obrazov. Foto počítačová grafika sa líši výbavou, vzhľadom aj cenou.

  • Adobe Photoshop je celosvetovo známy a komplexný program na kreslenie projektov, tvorbu a úpravu fotografií a grafiky.
  • Adobe Elements je odľahčená verzia Photoshopu zameraná práve na fotografie a ich úpravu.
  • Adobe Lightroom slúži na správu a triedenie fotiek, tvorbu prezentácií a uceleného portfólia.
  • Adobe Creative Cloud je predplatné prinášajúce tie najnovšie grafické programy a funkcie Adobe.
  • Zoner Photo Studio sa teší podobnej obľube ako Photoshop a ponúka rovnako obsiahlu paletu editačných nástrojov.

Grafické programy typu CAD/CAM

Grafické programy CAD/CAM slúžia predovšetkým na projektovanie na počítači. Využívajú sa na trojrozmerné modely súčiastok, celých strojov a budov alebo rozsiahle 2D plány a schémy.

Medzi najlepšie grafické programy CAD sa radia Autodesk AutoCAD, Inventor a ďalej napríklad Corel CAD, TurboCAD, BrisCAD, progeCAD alebo Eagle CAD.

Grafické programy na maľovanie na počítači

Grafické programy na maľovanie prinášajú rozhranie na tvorbu digitálnych kresieb pomocou grafických tabletov, dotykových obrazoviek, ale aj myší a klávesnice.

Aký grafický program zvoliť na tvorbu animácií?

Grafický program na animácie by mal podporovať 2D aj 3D animácie, mať mnoho zabudovaných efektov a perfektnú správu vrstiev. Medzi také patria grafické programy Adobe Character Animator, Maya a ďalšie.

Grafické programy Adobe – záruka kvality

Grafické programy Adobe sa objavujú vo viacerých kategóriách tvorby a úpravy grafiky na počítači. Svojich zástupcov má medzi rastrovými aj vektorovými editormi, programami na 2D maľovanie, úpravu fotiek alebo tvorbu animácií.

  • Adobe Illustrator je vektorový program na grafiku. Prináša celú škálu kresliacich nástrojov.
  • Adobe InDesign sa využíva na prípravu textových a grafických podkladov na tlač.

Vedeli ste, že Adobe ponúka aj grafické programy online zdarma? Ide o Adobe Photoshop Express určený na mobily a tablety.