Profesionálne kamery

Parametre dôležité pri výbere profesionálnej kamery

Snímacia frekvencia

Uvádza sa skratkou fps (snímky za sekundu). Klasický televízny obraz má 25 fps pre európsku normu PAL a 30 fps pre normu NTSC. Kamery bežne ponúknu 50 alebo 60 fps. Na zachytenie filmovo vyzerajúcich snímok hľadajte 24 fps, na zachytenie športových a spomalených záberov 120 fps alebo viac – vďaka vyššej snímkovej frekvencii možno video kvalitnejšie spomaľovať, navyšuje sa však veľkosť výsledného súboru.

Rozlíšenie snímača a videa

Rozlíšenie udáva, z koľkých bodov (pixelov) vo vodorovnom a zvislom smere je obraz tvorený. Všeobecne platí, že čím vyššie je rozlíšenie, tým je obraz detailnejší a kvalitnejší.

  • Full HD – rozlíšenie 1 920 × 1 080 obrazových bodov, dnes je považované za štandard.
  • Ultra HD – rozlíšenie 3 840 × 2 160, dnešný trend, postupne nahrádzajúci Full HD. V porovnaní s ním obsahuje štvornásobok obrazových bodov, poskytne teda detailnejší obraz. Vyššie rozlíšenie sa však odrazí na veľkosti výsledného súboru - do pamäte sa zmestí menej videa.
  • 4K – rozlíšenie 4 096 × 2 160, používa sa predovšetkým v kinosálach. Hoci obsahuje viac pixelov, ako Ultra HD, nemá pomer strán 16:9, a preto nevyužije celú plochu širokouhlej televíznej obrazovky – nad a pod obrazom zostanú tenké čierne pruhy.

V profesionálnej sfére sa už bežne pracuje so 4K rozlíšením (aj vyšším). Čím vyššie je rozlíšenie, tým viac priestoru má tvorca na úpravy v postprodukcii výrez časti scény do Full HD, downscaling atp. S rastúcim rozlíšením však rastie aj dátová náročnosť.

Svetelnosť objektívu

Svetelnosť sa uvádza pomocou clonového čísla. Určuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač. Čím je hodnota nižšia, tým lepší výkon kamera podá v zhoršených svetelných podmienkach. Veľmi kvalitné objektívy majú svetelnosť f/1,2 alebo f/1,4.

Zoom

Zoom určuje, koľkokrát možno snímanú scénu priblížiť. Rozlišujeme dva typy zoomu.

  • Digitálny zoom – približovanie je riešené softvérovo, výrezom snímanej scény. To so sebou nesie určitú stratu kvality a ostrosti.
  • Optický zoom – približuje preskupovaním šošoviek objektívu a zmenou ohniskovej vzdialenosti. Nedochádza tak k zníženiu rozlíšenia, znižuje sa však svetelnosť. Niektoré modely dokážu aj viac ako 50×.

Výdrž batérie profesionálnych kamier môže presahovať 5 hodín. Batériu možno vymeniť, dokúpením ďalšej získate záložný zdroj energie.

Slot na karty

Rôzne kamery využívajú rôzne typy pamäťových kariet. Najčastejšie sa stretneme s SD slotom, niektoré kamery majú aj slot na karty CF. Dva sloty na karty umožnia postupné alebo súbežné ukladanie.

Filtre

Poslúžia na skvalitnenie obrazu v rôznych podmienkach. Patria sem UV filtre, SKY-filtre, sivý filter, polarizačný filter, efektové filtre a pod. Niektoré objektívy majú zabudovaný viacstupňový ND filter, iné umožňujú ich dodatočnú montáž.

Výstupy

  • USB – prenos videí do počítača.
  • Wi-Fi – bezdrôtový prenos dát, prepojenie s mobilnými zariadeniami.
  • HDMI – digitálny výstup do televízora, obraz vo vysokom rozlíšení vrátane audia.
  • A/V výstup – analógový výstup do televízora.

Hmotnosť

Čím je kamera ľahšia, tým ľahšie bude nahrávať s ňou dlhšie zábery. Každý gram navyše je po pár minútach poznať. V prípade profesionálnych kamier sa pohybuje medzi 800 ga 3 kg.

Užitočné vlastnosti profesionálnych kamier

  • Optická stabilizácia – väčšinou viacosová, postará sa o zachytenie hladkého videa bez otrasov.
  • Pripojenie externých baterií – pri dlhšom pobyte vonku sa hodí externá alebo náhradná batéria.
  • Dotykový displej – neslúži iba na sledovanie vyhotovovaného záznamu, ale aj na ovládanie kamery.
  • Podpora externého mikrofónu – zaznamená zvuk spravidla kvalitnejší, ako mikrofón zabudovaný.
  • GPS – ukladá súradnice miesta, kde prebiehalo nahrávanie. Tie je neskôr možné premietnuť do mapy.