Power banky pre notebooky
Power bank pre notebook sa od power banky pre mobily a tablety vizuálne nelíši. Aj power bank pre notebook sa vám pohodlne zmestí do batohu alebo kabelky. Najbežnejšia je power bank na notebook s výškou do 20 cm.
Power bank pre notebook – akú kapacitu vybrať?
Kapacita, ktorou power bank pre notebook disponuje, sa udáva v mAh a označuje, akú zásobu energie externá nabíjačka na notebook má a koľko jej dokáže vydať pri nabíjaní zariadenia.
Akú kapacitu power banky vybrať?
Pri power banke s nižšou kapacitou mAh sa vám môže stať, že váš notebook pri bežnej práci „len“ udrží pri živote a nabíjať ho veľmi nebude. Vysokokapacitná power bank notebook nabije tak, že na ňom budete môcť v pokoji pracovať (zároveň sa bude aj ďalej nabíjať).
Pre notebooky máte niekoľko variantov:
- Power bank pre notebook 10 000 – 20 000 mAh. Tá váš notebook udrží pri živote niekoľko hodín.
- Power bank pre notebook 20 000 mAh a viac. Pre notebooky úplne ideálna kapacita. Má často hneď niekoľko nabíjacích výstupov. Tieto power banky na notebooky udržia váš prístroj v chode mnoho hodín. Je však potrebné počítať s tým že ak budete používať výkonný herný notebook, výdrž power banky sa bude výrazne znižovať.
S väčšou kapacitou power banky pre notebooky sa spája aj vyššia hmotnosť. Bežne máva power banka pre notebook hmotnosť od 300 g do 800 g. Niektoré kúsky potom dokonca aj 1 000 g. Neplatí však, že čím vyššia kapacita, tým vyššia hmotnosť. Vždy záleží na konkrétnom modeli a jeho ďalších funkciách.
Vysokokapacitná power bank na notebook s 190 00 mAh vám okrem nabitia notebooku umožní aj naštartovať auto. Pritom je podobne veľká (a ťažká) ako „obyčajná“ externá nabíjačka na notebook.
Ako rýchlo je power bank pre notebook schopná energiu do zariadenia preniesť?
To sa odvíja od výstupného prúdu power banky. Bežne sa používajú hodnoty 1 A, 2,1 A alebo 3 A. Pre väčšie zariadenia ako napríklad notebooky je praktickejšie 2,1 A a 3 A (prípadne až 5 A).
Aké vstupy a výstupy môže power bank pre notebook mať?
Vstupy a výstupy power banky pre notebooky patria medzi najzásadnejšie parametre. Power bank pre notebook zvyčajne disponuje vstupnými slotmi na Micro USB a USB a USB-C.
Výstupné sloty použijete pri samotnom nabíjaní vášho notebooku. Na výber máte Micro USB, USB a USB-C.
Dajte si pozor, pretože nie všetky sloty počítača slúžia na nabíjanie. To, že na vašom notebooku máte napr. USB-C, neznamená, že cez neho budete môcť power banku využiť. USB-C vášho notebooku by malo mať označenie Power Delivery. Zistíte to v technickej špecifikácii vášho notebooku.
Power bank pre notebook možno doplniť rôznymi redukciami tak, aby boli kompatibilné so širokou škálou zariadení. Pri niektorých power bankách bývajú tieto nadstavce aj súčasťou balenia.
Pri výbere výstupov si tiež stanovte, koľko zariadení (nielen notebookov, ale aj mobilov, tabletov...) budete pomocou power banky nabíjať. Podľa toho si stanovte počet výstupov. Dajte si pozor na to, že niektoré power banky pre notebooky síce disponujú viacerými výstupnými slotmi, ale v jeden okamih dokážu nabíjať len jedno alebo 2 zariadenia.
Ako dlho sa power bank pre notebook nabíja?
Rýchlosť, akou sa power bank pre notebook nabíja, závisí na viacerých faktorov. Odvíja sa od kapacity power banky k notebooku, od typu vstupného portu a od samotného vstupného postu. Power bank pre notebook môžete nabiť za 2 hodiny, ale bežnejší čas býva okolo 8 – 11 hodín.
Nejedna power bank notebook nabije bleskovou rýchlosťou vďaka tzv. rýchlonabíjaniu. Môžete si vybrať medzi technológiou Quick Charge 2.0, modernejšou Quick Charge 3.0, ktorá podporuje port USB-C, a ďalšími.
Ak power bank pre notebook podporuje štandard USB Power Delivery, znamená to, že sa sama dokáže rýchlejšie dobiť a aj vaše zariadenie bude nabité oveľa skôr. Túto technológiu však musí podporovať aj zariadenie, ktoré chcete pomocou power banky nabiť.
Aké užitočné funkcie môže mať power bank pre notebook?
Rovnako ako power banky k mobilom alebo outdoorové power banky môže mať aj power bank pre notebook solárny panel na nabíjanie zo slnečného žiarenia.
LED diódy a displej zobrazujú stav nabitia power banky alebo pripojeného zariadenia. Veľmi užitočné!