Otočné a pohyblivé držiaky na TV

Kĺbový držiak na TV

Najširšiu variabilitu v pohybe uchyteného televízora ponúka kĺbový držiak na TV. Varianty bez ramena síce umožnia TV natáčať iba do strán, držiaky s ramenom však prinášajú skutočnú voľnosť pri pohybe s vašim televízorom. Vďaka nim je možné ju vysunúť dopredu, sklopiť, otočiť do strán aj nastaviť výškovo. Tieto možnosti si samozrejme vyberajú svoju daň v podobe vzdialenejšieho umiestnenia televízora od steny v základnej polohe. Pokiaľ však volíte otočný držiak na TV, dá sa predpokladať, že televízor budete chcieť polohovať, a tak vám táto skutočnosť nebude nijako na obtiaž.

Na čo si treba dať pri voľbe tohto typu držiaka pozor, je vhodné rozmedzie hmotnosti televízora. Niektoré pozície TV môžu obstarávať plynové piesty, ktoré pre správnu funkčnosť potrebujú splniť nielen maximálnu nosnosť, ale aj minimálnu hmotnosť TV. Ak plánujete TV vysunúť a otáčať o 90°, je nutné tiež porovnať šírku televízora a maximálnu možnú vzdialenosť vysunutia od steny.

Ako správne zmerať rozstup VESA štandardu?

Medzi najobvyklejšie VESA štandardy patria 75 x 75 mm, 100 x 100 mm, 200 x 100 mm, 200 x 200 mm, 400 x 400 mm. Možno sa stretnúť aj s rozstupom obdĺžnikovým, napr. 400  x200 mm. Je preto nutné dodržať pri meraní správny postup – zmerať najprv vodorovnú vzdialenosť skrutiek a až potom zvislú. Pokiaľ horizontálne nameriate 400 mm a vertikálne 200, je VESA štandard vašej TV 400 x 200 mm. Namerané hodnoty nemožno vzájomne zamieňať, 200 x 400 mm je iný VESA štandard.

Kompatibilita držiaka a TV je však iba základným kritériom výberu. Existuje niekoľko základných typov držiakov na TV a ich voľba je podmienená tým, čo od držiaka očakávate a akú by mal vlastne plniť funkciu.