PC skrine

PC skrinky – najdôležitejšia je veľkosť

PC skrinky sa líšia najmä veľkosťou, ktorá predurčuje kompatibilitu s PC komponentmi, ale aj vnútornú cirkuláciu vzduchu. Základné rozdelenie veľkostí skríň úzko súvisí s typom podporovanej základnej dosky. Najčastejšie sa stretneme s PC case typu Big Tower, Midi Tower a Mini Tower.

Typ PC skrine Formát základnej dosky Max. počet vetráčikov Externých 3,5" pozícií Externých 5,25" pozícií
Big (Full) Tower eATX, ATX, mATX, mITX 10 a viac 1 – 3 1 – 8
Midi (Middle) Tower ATX, mATX, mITX 8 1 – 2 1 – 5
Mini Tower mATX, mITX 6 1 – 2 1 – 3

Ako je to so základnými doskami?

Formát základnej dosky určuje jej veľkosť a konektivitu. Veľké dosky eATX či ATX ponúkajú zapojenie viacerých grafických kariet, pevných diskov a ďalších rozširujúcich kariet. Menšie dosky mATX alebo mITX majú výrazne menej slotov. Pred výberom PC bedne by ste mali vedieť, akú základnú dosku použijete.

Viac o výbere vhodnej základnej dosky sa dozviete v sprievodcovi Ako zostaviť PC.

Big Tower je najväčšia PC skrinka

Big Tower PC skrinka je vďaka svojim rozmerom ideálnou voľbou pre najnáročnejších používateľov. Ponúka dostatok miesta pre najväčšie základné dosky typu eATX a ATX, vysoký počet vetrákov a niekoľko pevných diskov. PC skriňa Big Tower prináša dostatok miesta na prehľadné vedenie káblov aj budúce rozšírenie počítača.

PC skrinky Midi Tower – stredná cesta

PC skrinky Midi Tower patria medzi najrozšírenejšie typy. Takáto PC skrinka prináša kompromis medzi priestorom na komponenty, cirkuláciou vzduchu a samotnou veľkosťou skrine. Podporujú základné dosky ATX či menšie.

Mini Tower sú PC skrinky pre nenáročných

PC skrinky Mini Tower s prehľadom pojmú všetky dôležité komponenty. Vďaka menším rozmerom sa však tieto skrine na PC nehodia pre výkonné stroje. Na základné dosky mATX alebo mITX nepripojíte hernú grafickú kartu ani niekoľko pevných diskov.

Ak staviate server, pozrite sa na kategóriu Rozvádzače a skrine pre servery.

Skutočne málo miesta? Stavte na Desktop či PC skrinky Mini ITX

PC skrinky typu Desktop sa vyznačujú kompaktnými rozmermi. Sú prispôsobené na použitie pod monitorom. Ďalšou možnosťou, ako ušetriť miesto, je postaviť počítač do PC skrinky typu Mini ITX.

Herné PC skrinky – pre najvýkonnejšie stanice

Herné PC skrinky sa rozmermi radia medzi väčšie skrine. Každý herný počítač totiž potrebuje výkonné komponenty, ktoré sú spravidla väčšie ako ich menej výkonné varianty, a tiež miesto na chladenie.

Experimentovaniu s komponentmi je prispôsobená PC bedňa na tuning.

PC skrinka – dôležité parametre

Máte vybraný typ PC case? Pozrite sa na ďalšie dôležité parametre a vlastnosti, ktoré môžu váš výber ovplyvniť.

PC skrinka so zdrojom, alebo bez?

PC skrinka je k dispozícii s napájacím zdrojom, či bez neho. Pamätajte, že zdroj musí mať dostatok výkonu na napájanie všetkých počítačových komponentov, pričom platí, že čím vyšší výkon PC skrinky so zdrojom majú, tým vyššia spotreba.

Vonkajší panel PC skrinky a jeho umiestnenie

Vonkajší panel PC skrinky slúži na rýchle pripojenie slúchadiel, externých úložísk a ďalšieho počítačového príslušenstva. Skrinka PC ho má často umiestnený na prednej alebo hornej strane, kde je ľahko prístupný.

Na aké konektory by ste nemali zabudnúť?

Vonkajšie konektory, ktoré sú súčasťou základnej dosky, má skrinka na PC spravidla na zadnej strane. Počítačová skriňa by rozhodne mala mať dostatočný počet USB konektorov na pripojenie PC periférií, audio konektory a sieťový LAN konektor.

Chcete nájsť tie najlepšie hry na PC? Pozrite sa, čo hovoria na bluetooth handsfree do ucha recenzie a hneď budete mať jasno v tom, ktoré handsfree do ucha je najlepšie.

PC skrinky a ďalšie funkcie, ktoré prídu vhod

PC skrinky sú prvou položkou mnohých nákupných zoznamov. Zvoliť tú správnu, ktorá bude vysoká a široká tak akurát, nie je ľahká úloha. Aj preto pre vás máme zoznam niekoľkých ďalších funkcií, ktoré je neradno opomenúť v prípade, že je na vašom zozname počítačová skriňa.

  • Cable management umožňuje prehľadné vedenie kabeláže.
  • Podsvietenie PC bedne pridáva vášmu stroju estetickú hodnotu.
  • Vstavané prachové filtre zamedzujú usadzovaniu prachu na komponentoch vo vnútri PC skrine.
  • Zvuková izolácia tlmí hluk vetrákov vo vnútri PC skrinky. Odhlučnené PC skrine sa budú hodiť najmä pri výkonných počítačoch.
  • Tool-less je systém rýchloupínacích mechanizmov, ktorý nahrádza klasický skrutkovací systém upevnenia.