Reproduktory k počítaču

Aké reproduktory k počítaču zvoliť?

Reproduktory 2.0 (stereo)

Klasická dvojica stereo reproduktorov k pc. Výborne poslúži všetkým menej náročným používateľom, ktorí nemajú príliš miesta na pracovnom stole. Vybrané reproduktory k počítaču sa dokážu napájať priamo z USB, takže sú ľahko prenosné a hodia sa na použitie s notebookmi.

Reproduktory 2.1 (stereo so subwooferom)

Kompaktné satelity doplňuje o razantné basy aktívny subwoofer. Nevýhodou, zvlášť v prípade lacných modelov, môže byť „roztrhnutý“ stereofónny obraz a veľmi nevyrovnaná frekvenčná charakteristika s hrboľom na vyšších basoch.

Reproduktory 5.1 (viackanálové so subwooferom)

Ideálne riešenie pre filmových fanúšikov a náruživých hráčov. Ak viackanálový systém reproduktorov obsahuje dekodéry priestorového zvuku Dolby Digital a DTS, môžete ho pripojiť digitálne jediným káblom. Pre plnohodnotný 5.1-kanálový zvuk pri analógovom pripojení budete potrebovať najmenej 3× 3,5 mm jack (1x L/R predné repro, 1x L/R efektové repro, 1x center/subwoofer) a zodpovedajúci výstup na zvukovej karte počítača.

Výkon reproduktorov k počítaču

Vo wattoch sa udáva výkon vstavaného zosilňovača, nie akustický výkon reproduktora (max. hlasitosť), ktorej jednotkou je decibel (dB). Každý výrobca navyše udáva výkon zosilňovača za iných podmienok, a 20 W RMS býva často viac, ako 200 W PMPO. Namiesto jednoduchého porovnávania parametrov, je preto dobré prezrieť si rozmery kabinetu reproduktorov k pc a skontrolovať veľkosť membrán jeho meničov. Nasledujúce delenie preto berte len orientačne.

  • Do 10 W – reproduktory k notebooku, ktoré domácnosť nezrútia, môžu však významne navýšiť kvalitu zvuku, proti vstavaným meničom v šasi notebooku alebo monitora.
  • 10 až 40 W – základné reproduktory k počítaču, ktoré by mali uspokojiť väčšinu nenáročných používateľov.
  • Viac ako 40 W – ideálne počítačové reproduktory pre filmových fanúšikov a hráčov. Súpravy s väčším subwooferom vám dokážu riadne zacvičiť bránicou.

Konektivita reproduktorov k počítaču

  • Vstupné 3,5 mm jack (stereo/multikanál) – klasický analógový vstup na spojenie so zvukovou kartou počítača a akýmkoľvek ďalším zdrojom. Niektoré pc reproduktory môžu mať ešte druhý dodatočný vstup na pripojenie mobilu či MP3 prehrávača. Na 5.1-kanálové analógové zapojenie reproduktorov budete potrebovať 3× 3,5mm jack.
  • Slúchadlový výstup (3,5 mm jack) – môžete pripojiť slúchadlá priamo do tela reproduktorov bez potreby hľadania slúchadlového výstupu na šasi počítača/notebooku.
  • Digitálny optický/koaxiálny vstup – uľahčuje pripojenie viackanálových zostáva reproduktorov. Na plnohodnotné využitie priestorových efektov vám postačí pripojenie jedným digitálnym káblom (reproduktory majú vlastnú zvukovú kartu/DAC).
  • Bluetooth (+NFC) – na bezdrôtové prehrávanie hudby z telefónov, tabletov a notebookov. Nevýhodou je obmedzená zvuková kvalita a dosah do 10 m. NFC uľahčuje párovanie, stačí sa priblížiť na niekoľko centimetrov k reproduktoru, resp. jeho NFC tagu, a spárovanie prebehne automaticky (NFC musí podporovať aj telefón/tablet).
  • 2x RCA (cinch) – plní rovnakú úlohu ako vstupný 3,5 mm jack a pomocou vhodného kábla ho môžete na 3,5 mm jack previesť.
  • USB – najmä na napájanie kompaktných reproduktorov k notebooku. Vybrané modely dokážu cez USB prenášať aj zvuk (obsahujú zvukovú kartu/DAC).
  • Slot na SD karty (Secure Digital) – na nezávislé prehrávanie skladieb vo formáte MP3 z pamäťových kariet.
  • XLR – využívajú najkvalitnejšie štúdiové monitory a audiofilské zvukové karty. XLR môžete pomocou vhodného kábla previesť na TRS (6,3 mm mono jack) aj RCA (cinch).
  • Diaľkový ovládač – na pohodlnejšie nastavenie a ovládanie všetkých funkcií, zvlášť v prípade 5.1-kanálových zostáv reproduktorov. Ovládač môže byť klasický bezdrôtový, alebo káblový (pomocou kábla spojený s telom subwoofera). Ovládače na kábli niekedy zahŕňajú aj slúchadlový výstup a 3,5 mm linkový AUX vstup.