Outdoorové kamery

Parametre dôležité pri výbere videokamery

Maximálne rozlíšenie

Rozlíšenie udáva, z koľkých bodov vo vodorovnom a zvislom smere je obraz tvorený. Všeobecne platí, že čím vyššie je rozlíšenie, tým je obraz detailnejší, a teda kvalitnejší.

  • Full HD - rozlíšenie 1920 × 1080 obrazových bodov, dnes je považované za štandard.
  • Ultra HD - rozlíšenie 3840 × 2160, dnešný trend, postupne nahrádzajúci Full HD. V porovnaní s ním obsahuje štvornásobok obrazových bodov, čo sa odrazí na veľkosti výsledného súboru - do pamäte sa zmestí kratšie video (potom je potrebné presunúť ho do PC, prípadne úložisko rozšíriť pamäťovou kartou)
  • 4K - používané je aj rozlíšenie 4096 × 2160, oficiálne označované ako 4K. Hoci obsahuje viac pixelov ako Ultra HD, nemá pomer strán 16:9, a preto nevyužije celú plochu širokouhlej televíznej obrazovky - nad a pod obrazom zostanú tenké čierne pruhy.

Maximálna rýchlosť snímok

Udáva počet snímok zachytených v jednej sekunde videa (fps). Čím viac snímok je zachytených, tým plynulejší obraz vznikne pri spomalení záberov. Štandardom je 30 fps, lepšie prístroje zaobstarávajú aj 60 až 120 fps pri rozlíšení Full HD. Pri 120 fps snímaní možno teda dosiahnuť plynulé, 4x spomalené video. Vyššie snímkovacie frekvencie sú zvyčajne dostupné pri nižšom rozlíšení.

Rozlíšenie snímača

Čím vyššie je rozlíšenie snímača, tým detailnejšie sú fotografie zhotovené kamerou v režime foto. Rozlíšenie sa v prípade lacnejších modelov pohybuje medzi 2 až 8 Mpx, pokročilejšie modely ponúknu 12 až 21 Mpx.

Odolnosť voči vonkajším vplyvom

Niektoré outdoorové kamery musí pred vodou, prachom a nárazmi chrániť špeciálne puzdro, iné túto ochranu nevyžadujú - nedochádza tak k utlmeniu zvuku v dôsledku uzavretia do krytu. Puzdro však zvyčajne ponúkne možnosť ponorenia do väčšej hĺbky a pokiaľ dôjde k pádu, poničené bude maximálne puzdro, ktoré je možné dokúpiť.

Výdrž batérie

Typicky sa pohybuje medzi 1 a 2,5 hodinami, závisí však od zvoleného rozlíšenia, snímkovacej frekvencie, použitia GPS, displeja a bezdrôtového pripojenia. Batériu býva možné vymeniť, dokúpením ďalšieho kusu získate záložný zdroj energie. Batériu je možné tiež dobíjať USB káblom z powerbanky.

Užitočné vlastnosti outoorových kamier

  • Stabilizácia obrazu - eliminuje chvenie videa spôsobené malými otrasmi kamery.
  • Displej - umožní kontrolu nad snímanou scénou aj spätné prezeranie zhotovených záberov.
  • Časozberné snímanie (Timelapse) - snímanie dlho trvajúcich dejov a následné spracovanie do krátkeho videa.
  • Sekvenčné snímanie - po stlačení spúšte kamera vo veľmi krátkom intervale zaobstará niekoľko fotografií.
  • GPS - ukladá geografické súradnice miesta zhotovenia záberu do videosúboru.
  • WiFi a bluetooth - bezdrôtovo prepojí kameru s aplikáciou v smartfóne. Ten môže slúžiť ako diaľkové ovládanie a možno do neho priamo sťahovať urobené snímky.