Operačné systémy
Operačné systémy pre PC? V ponuke je OS Windows alebo Linux
Pýtate sa, ktoré operačné systémy pre PC stoja za úvahu? Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie operačné systémy patria komerčný OS Windows od spoločnosti Microsoft, predinštalované systémy MacOS či ChromeOS, ktoré nemožno zakúpiť samostatne, či operačný systém Linux, ktorý je ako jediný úplne zadarmo.
Operačný systém Windows – riešenie pre počítače aj servery
Operačný systém Windows od spoločnosti Microsoft vstúpil na trh v roku 1985 a za tú dobu vyšla viac ako desiatka jeho novších verzií. Počítač s týmto OS je dnes súčasťou takmer každej domácnosti aj kancelárie. Operačné systémy Windows máte k dispozícii hneď v niekoľkých generáciách, rôznych edíciách a v niekoľkých licenčných variantoch.
Operačný systém Windows v súčasnosti zoženiete už len v modernejšej 64-bitovej verzii. Starší 32-bitový Windows podporuje len 4 GB RAM a dnes sa už takmer nepoužíva.
Windows 10 – aktuálny operačný systém
Windows 10 je najnovší operačný systém od Microsoftu. Dokonale kombinuje predchádzajúce verzie 7 a 8.1 do jednej. Využíva sa tak nielen pre klasické stolové počítače, ale aj dotykové obrazovky, a to vďaka módu tablet. Každý rok navyše získava nové funkcie formou bezplatných vylepšení. Tento operačný systém máte v ponuke hneď v niekoľkých edíciách:
- Windows 10 Home je edícia vhodná pre bežných používateľov a pre domáce počítače. Operačný systém tohto typu ponúka niekoľko možností prihlásenia, Microsoft Store, dotykové ovládanie, podporu DirectX 12 pre perfektný herný výkon a mnoho ďalších funkcií.
- Windows 10 Pro ponúka v porovnaní s Home edíciou lepšiu správu používateľských účtov, podporu vizualizácie, vzdialené ovládanie a v neposlednom rade lepšie zabezpečenie a šifrovanie.
K starším, nie však k zastaralým systémom od Microsoftu patrí operačný systém Windows 8/8.1, dodnes populárny Windows 7 alebo legendárny Windows XP.
Windows Server – operačný systém šitý pre servery
Operačný systém Windows Server nachádza uplatnenie vo firemnej sfére a využijete ho kde inde ako na serveroch, ktoré sú podstatne jednoduchšie na správu. Sľubuje nielen bezpečný prístup a ochranu dát, ale aj bezproblémovú činnosť. Tento operačný systém oceníte v prípade, ak chcete pracovať so súbormi aj naprieč vzdialene pripojenými zariadeniami.
Akú distribúciu a licenciu Windows zvoliť?
Operačný systém Windows si môžete zaobstarať vo fyzickej podobe (tzv. škatuľovej verzii) alebo formou elektronickej licencie. V čom sa líšia?
- Fyzická licencia (škatuľová verzia) Windows, to je klasické balenie obsahujúce inštalačné DVD a licenčný kľúč.
- Elektronická licencia vyžaduje, aby ste operačný systém stiahli z internetu a následne ho aktivovali licenčným kľúčom, ktorý nájdete vo vašom Alza účte.
Ako taká elektronická licencia funguje a ako postupovať po jej zakúpení? Všetko sme pre vás popísali v článku Čo je elektronická licencia.
Operačný systém zadarmo? Vyskúšajte Linux
Ako jediný OS v ponuke zadarmo, jadro operačného systému Linux je otvorené, a preto môže byť slobodne upravované. Aj preto je tento systém k dispozícii v mnohých distribúciách, ktoré sa líšia grafickým prostredím aj funkciami. Medzi tie najznámejšie patrí Ubuntu, Debian či Fedora. Nevýhodou je, že väčšina linuxových distribúcií nemá žiadnu technickú podporu, má horšiu dostupnosť ovládačov a oproti komerčným operačným systémom Windows či MacOS je s nimi kompatibilných len zlomok aplikácií.
Mobilné operačné programy – Android vs. iOS
Mobilné operačné programy sú nevyhnutným systémovým vybavením, ktoré disponujú podobnými funkciami, aké majú operačné systémy pre PC. Rozdielom je, že sa využívajú pre mobily a tablety. Rovnako ako Windows alebo MacOS aj mobilný operačný systém vytvára pre mobilné zariadenia grafické prostredie, prepája hardvér a softvér a robí zariadenie inteligentným.