Objektívy pre digitálne fotoaparáty

Základné rozdelenie objektívov

Objektívy možno rozdeliť podľa ohniskovej vzdialenosti a použitia na širokouhlé objektívy, makro objektívy, základné objektívy, portrétne objektívy, rybie oká, teleobjektívy a objektívy špeciálne. Samostatnou kategóriou sú potom redukcie, adaptéry a filtre.

Širokouhlé objektívy

Širokouhlé objektívy sa často používa pri fotografovaní krajiny, interiéru, architektúry a reportáží. A všade tam, kde je potrebné zachytiť scénu v čo najväčšom rozsahu. Vďaka širokému uhlu záberu dokážete zachytiť oveľa väčší výsek scény bez nutnosti zmeny pozície. Širokouhlé objektívy ponúkajú ohniskovú vzdialenosť od 8 mm do 35 mm.

Makro objektívy

Makro objektívy na makro fotografiu, čiže makro objektív, je špeciálny typ objektívu, ktorý je určený špeciálne na fotografovanie malých detailov. Tomu zodpovedá aj ich konštrukcia, optická kvalita a vyhotovenie. Vyznačujú sa ostrou kresbou aj pri veľkých clonách, vysokou svetelnosťou a optimalizáciou ostrenia na krátke vzdialenosti. Spravidla disponujú antireflexnou úpravou šošoviek a aj optickou stabilizáciou, ktorá zaručí perfektne ostré snímky v každej situácii.

Základné objektívy

Základné objektívy, alebo aj setové objektívy, sú objektívy, ktoré väčšinou pokrývajú ohniskové vzdialenosti od 24 mm po 90 mm. Veľkou nevýhodou základného objektívu býva horšia svetelnosť, ktorá začína na f/3,5.

Portrétne objektívy

Portrétne objektívy dokáže zachytiť fotografovanú osobu tak, ako ju vnímame z bežnej pozorovacej vzdialenosti vlastným pohľadom. Portrétový objektív sa vyznačuje ohniskovou vzdialenosťou v rozmedzí 50 až 135 mm. Na fotenie portrétov môžete využívať zoom, bežnejšie sú však pevné objektívy, ktoré ponúknu bezkonkurenčnú hĺbku ostrosti. Obstaranie portrétneho objektívu odporúčame najmä tým fotografom, ktorí sa zaoberajú vo väčšej miere fotografovaní portrétov.

Rybie oká

Objektív rybie oko, alebo „Fisheye", je špeciálny typ širokouhlého objektívu, ktorý sa vo fotografii používa najmä pri fotografovaní interiéru, architektúry a krajiny. Objektívy s rybím okom sa často využívajú aj na fotografovanie 360° panorám. Fisheye objektív sa všeobecne vyznačuje ohniskovou vzdialenosťou od 8 mm do 16 mm.

Teleobjektívy

Teleobjektívy sa od ostatných objektívov líši veľkou ohniskovou vzdialenosťou. Tá spravidla presahuje 100 mm, dostupné sú však aj 600 mm alebo 800 mm objektívy. Teleobjektív je výnimočný v tom, že dokáže perfektne priblížiť fotografovaný objekt bez nutnosti zmeny pozície.

Špeciálne objektívy

Špeciálne objektívy a telekonvertory rozširujú možnosti štandardných objektívov. Nasadením týchto doplnkov možno meniť ohniskovú vzdialenosť alebo vzdialenosť zaostrenia. Nemusíte tak investovať do ďalších objektívov.

Existujú aj objektívy určené na video. Tie vynikajú najmä integrovaným systémom optickej stabilizácie, ultrazvukovým samoostriacim motorčekom a konštrukciou, ktorá uľahčuje manuálne ostrenie.

Na čo sa zamerať pri výbere objektívu

Svetelnosť objektívu

Svetelnosť objektívu predstavuje množstvo svetla, ktoré objektív prepúšťa ku snímaču. Vyjadruje sa clonovým číslom a platí, že čím nižšie je clonové číslo, tým vyššia je svetelnosť. Pri lacných objektívoch, medzi ktoré patria napríklad základné objektívy, sa svetelnosť na najkratšom ohnisku pohybuje okolo hodnoty f/3,5. Drahšie a kvalitnejšie objektívy disponujú svetelnosťou f/2,8 a vyššou.

Bajonet objektívu

Bajonet, čiže pätica, slúži na uchytenie objektívu k telu fotoaparátu. Okrem mechanického uchytenia musí zabezpečiť aj komunikáciu medzi telom fotoaparátu a objektívom. Každý výrobca fotoaparátov má vlastný systém bajonetového uchytenia objektívu. Tieto systémy nie sú navzájom kompatibilné, a preto nemožno používať objektív jednej značky na telách inej značky (napr. objektív Canon na tele Nikon).

Crop faktor

Crop faktor, nejde o vlastnosť objektívu, ale o vlastnosť fotoaparátu, s ktorou je potrebné pri výbere objektívu počítať. Tento parameter (crop faktor) udáva, koľkokrát je čip fotoaparátu menší ako políčko kinofilmu (Full Frame), teda koľkokrát bude predĺžená ohnisková vzdialenosť objektívu po nasadení iného ako Full Frame tela.

Typ senzora Veľkosť snímača Crop faktor
Full Frame (35 mm film) 36 x 24 mm 1
APS-C (Nikon, Pentax, Sony) 23,6 x 15,6 mm 1,5
APS-C (Canon) 22,2 x 14,8 mm 1,6
4/3" 18 x 13,5 mm 2

Pri výbere je nutné odlíšiť od seba objektív určený pre APS a Full Frame fotoaparáty. Objektív určený pre APS-C snímače nedokáže vykresliť celú obrazovú plochu plnoformátových zrkadloviek a je tak určený výhradne pre APS-C fotoaparáty.

Objektív a priemer filtra

Pamätajte, že objektívy majú rôzne veľkosti priemeru filtrov, taktiež fotografické filtre sú dostupné v rôznych priemeroch. Najčastejšie od 40 mm až po 105 mm. Berte ohľad na to, že priemer filtra musí byť vždy rovnaký, ako priemer vnútorného závitu objektívu – napríklad 67 mm filter preto nenasadíte na objektív s priemerom 58 mm.

Každý objektív má inú ohniskovú vzdialenosť

  • 8 mm - 14 mm (rybie oká) produkujú širokouhlé fotografie. Ich charakteristickým znakom je deformácia perspektívy.
  • 15 mm - 24 mm (super širokouhlé) sú vhodné na fotografovanie krajiny, interiérov a architektúry; oproti rybím okám je deformácia už z veľkej časti potlačená.
  • 25 mm - 34 mm (širokouhlé) sú okrem interiérovej a krajinárskej fotografie vhodné aj na reportážnu fotografiu.
  • 50 mm (perspektíva ľudského oka) zodpovedá zornému uhlu ľudského zraku; objektívy tohto typu sú označované ako tzv. „záklaďáky“. Hodia sa na reportážne a portrétne fotografie.
  • 35 mm - 100 mm (stredné objektívy) perspektívou sú blízke ľudskému oku; svoje využitie nájdu najmä v bežných situáciách a fotografovaní portrétu.
  • 100 mm - 300 mm (teleobjektívy) sú vhodné na fotografiu portrétu, krajiny a reportáže; pri rýchlom ostrení sú vhodné aj na fotenie športu.
  • nad 300 mm (super teleobjektívy) nájdu svoje využitie najmä pri fotení divokých zvierat a športu.

Stabilizácia

  • Drahšie objektívy bývajú osadené mechanizmom optickej stabilizácie, ktorá pohybom šošoviek vnútri objektívu eliminuje rozmazanie snímky.
  • Použitím tohto mechanizmu môžete dosiahnuť dlhšie expozičné časy, a to bez nutnosti využitia statívu.
  • Oceníte to najmä pri športovej a reportážnej fotografii, či pri natáčaní videa.
  • Stabilizáciu obrazu je možné zapnúť/vypnúť na tele objektívu.

S výberom správneho objektívu vám môže pomôcť aj článok Objektívy: všetko o kategóriách a typoch, v ktorom vám profesionálny fotograf Ondřej Prosíčka vysvetlí, v akej situácii sa ktorý objektív najviac hodí a pridá tipy na dobré modely objektívov.