Notebooky

Notebook na bežné použitie – pohodlná práca, kvalitná zábava

Notebooky na bežné použitie sú vhodné na doma, na cesty alebo do školy. Vyberte si z rôznych cenových kategórií podľa toho, aké máte na notebook nároky. Mnoho modelov pripojíte aj k dokovacej stanici, čím ho následne pohodlne prepojíte s radom ďalších zariadení, vrátane monitora. V ponuke nechýbajú ani notebooky s podsvietenou klávesnicou.

Herný notebook pre nadšeného hráča

Herné notebooky sa vyznačujú výkonnou grafickou kartou, dostatkom RAM pamäte a silným procesorom. Herný notebook s podsvietenou klávesnicou vám navyše umožní pohodlne hrať aj v noci a vyzerá štýlovo. Vysoký výkon je ale náročný na výdrž batérie, takže sú drahšie ako napríklad kancelárske modely.

Pracovný notebook - kvalitné spracovanie, vysoký výkon

Pracovné notebooky ponúkajú vysoký výkon a hodia sa napríklad na strihanie videí, tvorbu 3D animácií alebo prácu s grafikou. Pracovný notebook máva aj dlhšiu výdrž batérie, kvalitne spracovanú konštrukciu a niektoré modely majú navyše predĺženú záruku. Väčšinou majú predinštalovaný systém Windows 10 Pro s funkciami pre firemný sektor.

MacBook - štýlový a kvalitný notebook

MacBooky sú notebooky od spoločnosti Apple, ktorá vyrába vlastné inovatívne procesory M1 a vyvíja vlastný operačný systém macOS. Vďaka tomu sú MacBooky dokonale optimalizované, fungujú hladko a spolu s ďalšími zariadeniami od Apple, ako iPhone či iPad, tvoria vyladený a navzájom prepojený ekosystém s radom vychytávok.

Dotykový notebook alebo radšej tablet PC - zariadenie 2 v 1?

Dotykové notebooky v sebe kombinujú výhody laptopu ako je touchpad a klávesnica, ale možno ich ovládať dotykom ako tablet. Variáciou na dotykový notebook je tzv. tablet PC čiže zariadenie 2 v 1, notebook a tablet v jednom. Tieto zariadenia umožňujú odňať klávesnicu, čím získate plnohodnotný tablet, alebo možnosť otočiť displej o 360°.

Dizajnové skvosty - páči sa vám viac biely notebook alebo ružový notebook?

Štýlové notebooky sú pre tých, ktorí chcú okrem výkonu aj elegantný štýl. Zabudnite na fádne farby, nemusíte mať len klasický čierny alebo biely notebook v plastovom tele. Kúpte si pokojne zlatý, červený alebo ružový notebook so štýlovým kovovým telom.

Nezabudnite si zaobstarať vhodnú tašku na notebook, ktorá ho bude chrániť počas cestovania a poskytne miesto pre osobné a pracovné veci alebo príslušenstvo k notebooku.

Na čo sa zamerať pri výbere notebooku?

Pri výbere notebooku nezabudnite na niekoľko nasledujúcich parametrov.

Displej notebooku – brána do digitálneho sveta

Keď vyberáme notebook, displej a jeho parametre sú jedným z najdôležitejších faktorov. Je potrebné správne zvoliť veľkosť, rozlíšenie, typ displeja a technológiu obrazu.

  • rozlíšenie – na sledovanie filmov, hranie hier a prácu s grafikou na notebooku volíme aspoň Full HD rozlíšenie (náročnejší používatelia Ultra HD). Na kancelársku prácu stačí nižšie rozlíšenie.
  • veľkosť displeja – na väčšom displeji si hranie hier a sledovanie filmov užijete viac, ale notebooky s väčším displejom sú ťažšie a horšie sa prenášajú.
    • 10" – 14,1" displej majú menšie kompaktné notebooky vhodné na časté prenášanie.
    • 15" – 15,6" sú najrozšírenejšie rozmery displeja medzi notebookmi, majú univerzálne využitie.
    • 17" – 18,4" displeje sa hodia na sledovanie filmov, hry a na prácu s grafikou a videom, 17" a viac notebooky sa ale horšie prenášajú.
  • typ displeja má vplyv na kvalitu farieb a viditeľnosť na slnku. Existujú tri typy:
    • matný displej neodráža toľko odleskov, ale má tlmené farby.
    • lesklý displej má jasnejšie farby, ale dosť odráža okolité svetlo.
    • antireflexný displej je zlatou strednou cestou a spája výhody oboch typov.
  • technológia obrazu ovplyvňuje farby, pozorovacie uhly a odozvu. Medzi štyri hlavné typy patria:
    • IPS displej má lepšie farby a pozorovacie uhly, ale nižší kontrast a vyššiu odozvu.
    • TN displej je lacnejší, má vysoký jas a rýchlu odozvu, ale horšie pozorovacie uhly.
    • VA displej kombinuje výhody panelov TN a IPS, ale líši sa podľa výrobcu. Okrem toho sa pri chybe pixel zmení na čierny.
    • OLED displej poskytuje rýchlu odozvu, skvelý kontrast a podanie farieb, ale je drahší a má kratšiu životnosť.

Srdce každého notebooku je Processor

Notebook využíva procesor najmä pri profesionálnej práci alebo hraní hier. Najdôležitejšími parametrami pri výbere procesora sú frekvencia a počet jadier.

  • na základné činnosti postačí notebook s menej výkonným procesorom, napríklad Intel Pentium alebo Celeron.
  • na hranie hier si vyberte notebook s minimálne 4-jadrovým procesorom – napríklad Intel Core i5, i7 alebo AMD Ryzen 5, 7.
  • na prácu s videom a grafikou odporúčame moderné procesory Intel Core i7, i9 alebo AMD Ryzen 7, 9.

Veľkosť RAM notebooku

Čím vyššia je kapacita pamäte RAM, tým väčšie množstvo úloh bude váš notebook súčasne zvládať.

  • notebook so 4 GB RAM stačí na základnú kancelársku prácu, prehliadanie internetu a multimédiá.
  • notebook s 8 GB RAM je zlatou strednou cestou a súčasným štandardom. Okrem základných činností si tiež zahráte väčšinu hier a plynule spustíte niektoré náročnejšie aplikácie.
  • notebook so 16 GB RAM sa hodí pre najnáročnejších hráčov a profesionálov. Ak chcete hrať hry v najvyššej kvalite a zároveň streamovať, strihať videá či editovať grafiku, 16 GB RAM je vhodná pre váš notebook.
  • notebook s 32 GB RAM alebo viac je určený na profesionálne účely. Zvládne 3D modelovanie, prácu v niekoľkých náročných programoch súčasne a úpravu fotografií a videí vo vysokom rozlíšení (4K a viac).

Grafická karta notebooku – stačí integrovaná alebo radšej zvoliť dedikovanú?

Grafické karty sa starajú o vytváranie obrazu na vašom monitore. Delia sa na integrované a dedikované.

  • integrovaná grafická karta je dostačujúca, ak používate notebook na kancelársku prácu alebo ak patríte medzi nenáročných používateľov, ktorým stačí notebook na sledovanie videí alebo prezeranie fotiek.
  • dedikovaná grafická karta je nutnosťou pre náročných používateľov, ktorí chcú používať notebook na hranie nových náročných hier, VR alebo na prácu s grafikou či videami.
  • herná grafická karta je určená na hranie náročných 3D, prípadne aj VR hier. Ide o modely Nvidia GTX 1050 a vyššie, ale nároční hráči ocenia typy Nvidia RTX, ktoré dokážu vykresliť realistické osvetlenie Ray Tracing.

Pevný disk, miesto pre vaše dáta – aký typ je vhodný pre môj notebook?

Notebooky používajú bežné druhy pevných diskov – HDD, SSD disky alebo SSHD disky.

  • HDD disky majú pohyblivé časti, sú lacné a pojmú veľké množstvo dát. Nevýhodou je nižšia rýchlosť a vyššia náchylnosť na otrasy. Bežným používateľom postačí notebook s HDD s kapacitou do 500 GB.
  • SSD disky nemajú pohyblivé súčasti, sú ultrarýchle a pri rovnakej kapacite podstatne drahšie ako HDD. Nie sú náchylné na otrasy. Operačný systém na SSD notebooku nabehne za pár sekúnd.
  • SSHD disky sú hybridné disky – ide o HDD s SSD pamäťou, do ktorej sa ukladajú často používané dáta, čo výrazne skracuje dobu načítania aplikácií a OS notebooku.

Náročnejším používateľom odporúčame kombináciu HDD a SSD disku, kde operačný systém a aplikácie notebooku sú na SSD a dáta na HDD.

Príslušenstvo pre notebooky

U nás nájdete celý rad príslušenstva k notebookom. Ponúkame náhradné batérie a adaptéry, pevné disky a optické mechaniky (interné a externé), pamäte RAM, dokovacie stanice, replikátory portov a mnoho ďalšieho.