GPS navigácie do auta

Aké výhody poskytuje navigácia do auta a kedy sa nehodí?

GPS navigácia do auta poskytuje oproti tradičným papierovým mapám mnoho výhod, ale pre niektoré účely sa príliš nehodí. A v čom sa líši oproti ostatným špecializovaným navigáciám?

Navigácia do auta a jej výhody

 • Hlasový komentár trasy.
 • Pravidelné aktualizácie máp.
 • Dostatočne veľký displej pre jednoduché ovládanie.
 • Kompatibilita s každým osobným automobilom.
 • Praktické funkcie pre každodenné aj občasné používanie.

Kedy sa navigácia do auta naopak nehodí?

 • Neponúka body záujmu pre kamióny a obytné vozidlá.
 • Príliš veľké rozmery a hmotnosť pre turistické využitie.
 • Nedostatočná odolnosť a výdrž batérie pre bicykle, motorky a turistiku.

GPS navigácie do auta podľa funkcií

Navigácie do auta môžeme deliť podľa ich špecializácií.

GPS navigácia do auta s kamerou

GPS navigácie s kamerou do auta počas jazdy navigujú a natáčajú cestu pred vami zároveň. Hlavnou funkciou je zaznamenať prípadné dopravné nehody, niektoré ale dokážu aj varovať pred prípadnou zrážkou alebo opustením jazdného pruhu. Pred jazdou sa presvedčte, či majú navigácie do auta s kamerou dobrý záber a dostatočné úložisko.

GPS navigácia do auta s doživotnou aktualizáciou máp

GPS navigácie s doživotnou aktualizáciou máp ocenia predovšetkým vodiči, ktorí autonavigácie využívajú na maximum. Ako už názov napovedá, výrobcovia týchto navigácií poskytujú aktualizácie zakúpených máp do konca podpory zariadenia. Väčšinou ide o čas približne 10 rokov, ale záleží na konkrétnom predajcovi a modeli.

Tie najlacnejšie GPS navigácie s doživotnou aktualizáciou máp sú veľmi výhodné a vydržia mnoho rokov. Nemusia však poskytovať najmodernejšie technológie a funkcie.

Navigácia do auta s 3D zobrazením

3D navigácie do auta ponúkajú moderné a celkom inovatívne mapy. Hlavnou zmenou je pridanie 3D modelov pre križovatky, budovy a obľúbené body záujmu. Autonavigácia s 3D zobrazením tak uľahčí orientáciu v neznámych mestách a vodiči sa nemusia spoliehať len na inštrukcie.

Navigácia do auta v slovenčine/češtine

GPS navigácie do auta v slovenčine sa budú hodiť vodičom, ktorí nie sú úplne zdatní v cudzích jazykoch. Zariadenia s touto funkciou boli vybavené plným slovenským prekladom používateľského rozhrania, inštrukciami a často aj znakmi. Autonavigácie v slovenčine možno kedykoľvek prepnúť do cudzieho jazyka pre prípad prepožičania cudzojazyčným známym.

Navigácia do auta vs. navigácia pre kamióny sa okrem väčšieho displeja líšia aj špeciálnymi funkciami, napríklad nastavením rozmerov a hmotnosti nákladu pre presný výpočet času príchodu alebo databáz bodov záujmu pre vyhradené parkovisko.

Mapy – základné esencie GPS navigácie do auta

Pri výbere GPS navigácie do auta sa zamerajte na samotné mapy, konkrétne ide o pokrytie a aktualizácie.

Navigácia do auta – pokrytie záleží na cestovných plánoch

Mapové pokrytie je jedným zo základných parametrov pri výbere autonavigácie. Pred kúpou si rozmyslite, či plánujete cestovať len po Slovensku, alebo po celej Európe. Výrobcovia potom umožňujú dokúpenie ďalších regiónov v prípade potreby. Najlepšia navigácia do auta je často tá, ktorá už všetky potrebné mapy obsahuje.

Navigácia do auta – je možné získať aktualizácie zadarmo?

Nainštalované mapy treba čas od času aktualizovať. Vyvarujete sa tak dlhodobo uzavretých ciest a zároveň objavíte zbrusu nové. Aktualizácie sa líšia podľa samotného výrobcu navigácie do auta – niektorí ich poskytujú doživotne a niektorí naopak iba obmedzený čas a nové mapy je nutné si dokúpiť.

Lacná autonavigácia zvyčajne poskytuje iba Slovenskú republiku alebo strednú Európu.

Navigácia do auta – technické parametre

Navigácie do auta sa rozlišujú tiež veľkosťou displeja, jazykovou lokalizáciou a vnútornou pamäťou. Počas výberu preto odporúčame tieto parametre brať do úvahy.

Navigácia do auta a veľkosť displeja

V dnešnej dobe sú všetky autonavigácie osadené dotykovými displejmi rôznych veľkostí od 4,3" po 8". Väčšie displeje zaručia jednoduchšie ovládanie a prehľadné informácie, ale môžu zakrývať príliš veľkú časť čelného okna. Tie najlepšie GPS navigácie do auta zaistia prívetivé ovládanie a zároveň nebudú prekážať vo výhľade.

GPS navigácia do auta a jej rozlíšenie s uhlopriečkou súvisí aj rozlíšenie GPS navigácie do auta. Odporúčame vyberať priamou úmerou, teda čím väčší displej, tým vyššie rozlíšenie, vyvarujete sa tak rozmazaného obrazu.

Jazyková lokalizácia navigácie do auta

Navigácie do auta často podporujú niekoľko jazykov, ktoré menia používateľské prostredie aj hlasový komentár počas cesty. Medzi najčastejšie jazyky patrí čeština, angličtina alebo nemčina. Vyberte si autonavigácie, ktorým budete rozumieť.

GPS navigácia do auta a dostupná pamäť

Vnútorná pamäť autonavigácie má vplyv na množstvo máp a aktualizácií, ktoré dokáže uložiť. Slot na SD karty sa bude potom bude hodiť pre ukladanie hudby a záznamov z prípadnej vstavanej kamery. Záleží teda na vás, akú kapacitu uprednostníte a či do navigácie do auta plánujete ukladať hudbu.

Aké ponúka navigácia do auta užitočné funkcie?

Navigácia do auta môže poskytovať mnoho doplnkových funkcií a technológií, ktoré prídu vhod počas šoférovania:

 • Antireflexný displej vždy zaručí perfektnú viditeľnosť aj na slnku.
 • Parkovací asistent pomáha v cieli nájsť parkovisko a voľné miesto.
 • Multimediálny prehliadač je schopný prehrávať hudbu a prezerať obrázky.
 • Asistent radenia do pruhu pomáha s bezpečným zaradením sa do správneho jazdného pruhu.
 • Databáza bodov záujmu dokáže vyhľadať benzínky, hotely, parkoviská alebo turistické lokácie.
 • Eko trasy plánujú trasu s ohľadom na úsporu paliva a zníženie negatívnych vplyvov na životné prostredie.
 • Ukazovateľ povolenej rýchlosti označuje maximálnu povolenú rýchlosť na ceste a varuje pred jej prekročením.

Prečo si zaobstarať GPS do auta namiesto používania online navigácie v telefóne? Smartfóny, držiaky na mobilné telefóny a aplikácie určite patria medzi možné riešenie, ale pre dlhé cesty a každodenné používanie nie je príliš praktické. Aj tie najlepšie navigácie do mobilu vyžadujú nepretržité pripojenie k internetu alebo sťahovanie veľkého množstva dát. Dlhé používanie navyše prehrieva batériu a postupne ju poškodzuje.

Aktuálne informácie o prevádzke

Autonavigácia často disponuje službami, ktoré vodiča informujú o doprave na trase a v okolí. Upozorniť vás môže na nehody, opravy ciest, dopravné zápchy alebo nepriaznivé počasie. Tie najinteligentnejšie autonavigácie dokážu navyše aj automaticky a efektívne zmeniť trasu. Informácie o prevádzke môžu získavať jedným z troch spôsobov:

 • Navigácia do auta s WiFi/Bluetooth dostáva informácie pripojením inteligentného telefónu.
 • Navigácia do auta so SIM kartou získava informácie vďaka výrobcom zabudovanej SIM karte.
 • Navigácia do auta s RDS-TMC prijíma informácie cez špeciálny a úplne bezplatný rádiový FM signál.

Vstavaná navigácia do auta

Vstavaná navigácia do auta býva už od výroby zabudovaná priamo do palubnej dosky, alebo sa prípadne dá dokúpiť u výrobcu. Často bola skĺbená s rádiom a prehrávačom médií. V dnešnej dobe sú vstavané GPS navigácie do auta menej populárne, pretože sa horšie ovládajú a vyžadujú príliš veľa miesta.