Náplne a farby do tlačiarní

Náplne do tlačiarní – každá tlačová metóda má tú svoju

Náplne do tlačiarní sa líšia najmä podľa toho, na aký typ tlačiarne sa hodia. V domácnostiach a kanceláriách najčastejšie narazíte na atramentové cartridge a tonery do tlačiarne. V ponuke však nájdete aj špeciálne tlačové struny či farbiace pásky.

Atramentové cartridge sa hodia na všetky inkoustovky

Atramentové cartridge slúžia ako zásobníky farby na atramentové tlačiarne. Vzhľadom pripomínajú atramentové kazety a obsahujú tlačové hlavy, trysky, a predovšetkým samotný tekutý atrament. Atrament do tlačiarne je pre svoje parametre stále veľmi žiadaný, má totiž celý rad výhod. Aké patria medzi tie najdôležitejšie?

  • Výhodou atramentovej náplne do tlačiarní je nízka obstarávacia cena.
  • Atramentové náplne sa hodia na tlač fotografií a zložité grafiky na rôzne druhy papierov.

Tonery do tlačiarne – len na tej laserovej

Tonery do tlačiarne uchovávajú farbu vo forme prášku, ktorý je podľa predlohy vtlačený a zažehlený do papiera. Tonery do tlačiarne laserovej zoženiete v čiernej, azúrovej, purpurovej a žltej farbe.

  • Výhodou tonera je fakt, že prášková náplň ani pri dlhšej odstávke tlačiarne nezaschne.
  • Tonery do tlačiarne bodujú vysokou výťažnosťou, teda nízkymi nákladmi na vytlačenú stranu.

Viac informácií o rozdieloch medzi atramentom a tonerom nájdete v článku Toner vs. atrament.

Tlačové struny sú náplne do 3D tlačiarní

Tlačové struny čiže filamenty sú náplne do tlačiarní, ktoré sa používajú na 3D tlač. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť celý rad špecifík, ktoré detailnejšie preberáme v našom článku O filamentoch.

Farbiaca páska – náplň do tlačiarne pokladničného a terminálového typu

Farbiaca páska je náplň do tlačiarne v bankomate, na pokladni supermarkete či v predajnom termináli. Ide jednoducho o farby do tlačiarní ihličkových, ale aj do klasických písacích strojov.

Bežná počítačová tlačiareň využíva na tlač farebný systém CMYK, ktorý na vytváranie všetkých farieb používa kombináciu purpurovej, azúrovej, žltej a čiernej farby.

Originálna vs. alternatívna náplň do tlačiarne

Náplň do tlačiarne u nás zoženiete ako v originálnom, tak alternatívnom variante, a to či už ide o atramentové, alebo tonerové vyhotovenie. V čom sa originálna a alternatívna náplň do tlačiarne líši a ktorú by ste mali zvoliť?

Originálne farby do tlačiarne od výrobcu

Originálne farby do tlačiarne vyrobené priamo výrobcom sú zárukou kompatibility a spoľahlivosti. Taktiež sa nemusíte báť vyššieho opotrebovania tlačiarne alebo jej poškodenia. Samotná kvalita tlače je potom garantovaná.

Čo ponúkajú alternatívne náplne do tlačiarní?

Alternatívne náplne do tlačiarní vynikajú predovšetkým nižšou obstarávacou cenou. Bodujú ale aj kvalitou tlače alebo spoľahlivosťou. K dispozícii navyše máte aj repasované cartridge, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

Už viete, aké náplne do tlačiarní potrebujete? Nezabudnite si k tlačiarni kúpiť aj náhradné tlačové hlavy alebo tlačové valce a príslušenstvo.