MP3 a MP4 prehrávače

Aký MP3/MP4 prehrávač zvoliť?

MP3/MP4 prehrávače môžu mať naozaj mnoho podôb. Vyberať môžete z rozsiahleho spektra od úplne jednoduchých zariadení, ktoré poslúžia len a len na prehrávanie hudby, po multifunkčné prístroje schopné nahradiť váš mobilný telefón. Ak hľadáte MP3 alebo MP4 prehrávač na behanie, potom vás potešia najmä zariadenia určené pre šport.

V ponuke môžete naraziť napríklad na tieto MP3/MP4 prehrávače

MP3 prehrávače môžu mať rôzne funkcie, niektoré sú len základné, iné ponúknu pokročilé možnosti používania. Tu sú najobvyklejšie varianty, na ktoré môžete na trhu naraziť:

 • MP3 prehrávače s flash pamäťou sú veľmi jednoduché. Stačí do nich len nahrať obľúbené skladby a počúvať. Sú ideálne pre používateľov, ktorí sa nechcú zaoberať prácou s pamäťovou kartou. Tiež je to skvelý MP3/MP4 prehrávač pre deti.
 • MP3/MP4 prehrávače so slotom na SD karty umožňujú prispôsobenie kapacity pamäte podľa vašich požiadaviek. Najlacnejšie modely neobsahujú ani vstavanú pamäť a kartu kúpite už za pár eur. Pri použití vysokorýchlostnej karty a nahrávaní v externej čítačke navyše významne zrýchlite nahrávanie hudby z počítača.
 • MP3 prehrávače s videom (MP4) si poradia okrem hudby aj s videami a fotografiami. Vždy je však nutné skontrolovať podporovaný formát a videá, aby všetko správne fungovalo.
 • MP3/MP4 prehrávače v slúchadlách (integrované) sú také, kde prehrávač a slúchadlá tvoria jeden kompaktný celok, čo oceníte najmä pri aktívnom športovaní. Už vás nebude otravovať hojdajúci sa kábel a nebudete pri sebe musieť mať ani mobil.

Detské MP3/MP4 prehrávače by mali byť naozaj veľmi jednoduché na použitie, vyberajte tak skôr základné zariadenia.

Nielen MP3 prehrávač – Apple iPod

iPod je pri porovnateľne veľkom úložnom priestore drahší ako takmer akýkoľvek MP3 prehrávač inej značky. Ponúka však veľmi elegantný dizajn v kombinácii s príjemným používateľským prostredím. Aby ste mohli využívať iPod, musíte si do vášho počítača nainštalovať iTunes, ktorý je k dispozícii pre operačné systémy MacOS a Windows. iPod sa v priebehu rokov vyvíjal a dnes je v ponuke už len jeho najnovší variant Touch.

 • Shuffle má nízku hmotnosť, nemá displej, pamäť 2 GB, je vhodný pre menšie hudobné knižnice.
 • Nano má pamäť 16 GB, dotykový displej, prehráva video a podporuje bezdrôtové slúchadlá s Bluetooth-om.
 • Touch využíva iOS a ponúka takmer všetky funkcie iPhonu. Môžete s ním hrať hry, fotografovať a využívať aplikácie z App Store. Iba v ňom nenájdete slot pre SIM kartu. Pamäť je od 32 GB do 256 GB.

MP3 prehrávače od Apple – veľké porovnanie

Každý hrdý jabĺčkar v tomto asi bude mať prehľad, ale novým používateľom Apple zariadení sa podrobné porovnanie MP3 prehrávačov danej značky pekne vedľa seba bude možno hodiť.

Kapacita Video (DVD) Hudba (MP3) Hudba (FLAC) Fotky (JPG)
2 GB 400 pesničiek/33 albumov 83 pesničiek/7 albumov
8 GB 2 filmy 1 600 pesničiek/132 albumov 332 pesničiek/28 albumov 2 000 snímok
32 GB 8 filmov 6 400 pesničiek/528 albumov 1 328 pesničiek/112 albumov 8 000 snímok
128 GB 32 filmov 25 600 pesničiek/2 112 albumov 5 312 pesničiek/448 albumov 32 000 snímok

Výhody a nevýhody MP3 prehrávača s displejom

Ak hľadáte MP3/MP4 prehrávače s nízkou hmotnosťou, potom je vhodné voliť modely s jednoduchým maticovým displejom alebo úplne bez displeja. Displej a zložitejší operačný systém dáva zabrať výdrži batérie, a tak ak potrebujete displej pre ľahšiu orientáciu pri prehrávaní, ale súčasne vyžadujete aj vyššiu výdrž batérie, potom sú ideálnou voľbou prehrávače s jednoduchým maticovým displejom (dot matrix).

MP3/MP4 prehrávače vyberajte aj podľa podporovaných zvukových formátov

MP3 alebo MP4 prehrávače môžu podporovať iba niektoré z dostupných zvukových formátov. Niektoré z nich sú komprimované, čím môže klesnúť aj ich kvalita, zatiaľ čo nekomprimované zachovávajú originálnu podobu nahrávky. Skutočných fajnšmekrov zaujmú FLAC prehrávače, ktoré zvládnu prehrať hudbu v prvotriednej kvalite.

 • Pre MP3/MP4 prehrávače podporujúce stratovo komprimované formáty je typická malá veľkosť súborov v horšej zvukovej kvalite, napríklad MP3, WMA, OGG či AAC.
 • MP3/MP4 prehrávače podporujúce bezstratovo komprimované formáty poskytnú naopak väčšiu veľkosť súborov pri zachovaní kvality zdroja. Napríklad FLAC, ALAC, APE či WMA Lossless. Štúdiové nahrávky často nájdete v modulácii DSD (DSF, DIFF, DOP, DFF).

MP3/MP4 prehrávače s reproduktorom sú jednou z alternatív pre viac všadeprítomné modely, ktoré hrajú iba po pripojení slúchadiel.

MP3/MP4 prehrávače a ich ďalšie vlastnosti

MP3 alebo MP4 prehrávače môžu mať aj ďalšie vlastnosti a zaujímavé funkcie.

 • Vodeodolnosť/vodotesnosť je ideálna pri športe alebo všeobecne vo vonkajšom prostredí.
 • MP3/MP4 prehrávač s Bluetooth (+ NFC) umožní pripojenie bezdrôtových slúchadiel. Ak slúchadlá aj prehrávač podporujú NFC, spárujete ich jednoduchým priblížením (dotykom).
 • Diktafón ponúkne možnosť vytvárania audiozáznamu.
 • Fotoaparát poslúži na zhotovovanie fotografií priamo z MP3 prehrávača.
 • MP3/MP4 prehrávač s WiFi umožní bezdrôtové pripojenie k počítaču/internetu pre nahrávanie nového obsahu.
 • Krokomer zmeria každodenný počet krokov, prípadne ich aj následne vyhodnotí fitness aplikáciami.
 • MP3/MP4 prehrávač do auta môžete pripojiť k palubnému počítaču či rádiu a spríjemniť si cestu počúvaním.