Monitory

Kancelárske monitory alebo monitory na doma

Kancelárske monitory alebo tie do domácnosti by mali mať dostatočnú uhlopriečku na zobrazenie tabuliek, plánovacích kalendárov či obľúbených filmov. Preto odporúčame monitor s uhlopriečkou od 19". Vítané sú funkcie znižujúce námahu očí, medzi ktoré patrí napríklad Flicker-free.

Herný monitor – hon za obnovovacou frekvenciou

Herný monitor ponúka vysokú obnovovaciu frekvenciu a nízku odozvu. Vďaka týmto parametrom dokáže bleskovo reagovať na zmeny obrazu, a poskytovať tak plynulý obraz aj v akčných scénach. Herné monitory by mali disponovať obnovovacou frekvenciou aspoň 120 Hz, veľmi obľúbené sú PC monitory 144 Hz. Odozva potom do 4 ms.

Obnovovacia frekvencia udáva, koľko snímok dokáže monitor PC vykresliť za jednu sekundu. Odozva potom označuje, ako rýchlo monitor počítača zareaguje na zmenu obrazu.

Profesionálny monitor – nielen pre grafikov

Profesionálny monitor má rad využití. Často slúži na tvorbu a editáciu multimédií. V takom prípade je najväčší dôraz kladený na kvalitu obrazu, bezchybné pozorovacie uhly a presné podanie farieb. Medzi profesionálne zariadenia ďalej patrí aj veľkoformátový či dotykový monitor na PC.

  • Veľkoformátové monitory sú určené na nepretržitú prevádzku. Hodia sa na prezentačné účely.
  • Dotykové monitory nachádzajú využitie ako reklamné kiosky, pokladničné monitory alebo samoobslužné systémy.

Monitor k PC môžete okrem počítačovej zostavy využiť aj ako druhú obrazovku k notebooku. V takom prípade je vhodné zvoliť rovnaké rozlíšenie alebo aspoň pomer obrazu.

Zakrivený PC monitor

Zakrivené monitory sú špecifické tým, že je obrazovka z každého uhla v rovnakej vzdialenosti od vašich očí. Vďaka tomu veľmi dobre vidíte aj do ich krajov, najmä v prípade väčších modelov. Zakrivený monitor je veľmi obľúbený v hráčskej komunite, pretože sa vďaka jeho zakrivenému displeju môžete viac ponoriť do hernej akcie.

Na čo ďalšie sa zamerať, aby ste vybrali správny monitor

Aby ste vybrali ten správny monitor, je potrebné sa zamerať na veľkosť, rozlíšenie alebo povrch obrazovky. Skontrolujte si tiež prítomnosť potrebných konektorov a rôznych užitočných funkcií.

Uhlopriečka alebo ako veľký monitor si zvoliť

Monitor môžete vyberať z celého radu veľkostí. Všeobecne platí, že väčší je lepší. Mali by ste ale vziať do úvahy, či sa vám veľký PC monitor zmestí na stôl.

  • Monitory 20" a menšie využijete doma alebo v kancelárii. Často sú tiež súčasťou informačných či vyvolávacích systémov.
  • Monitory 21" až 22" sú vhodné na čítanie mailov, sledovanie seriálov. Ponúkajú dobrý pomer ceny a veľkosti.
  • Monitory 23" až 24" prinášajú ideálny kompromis medzi pracovnou plochou a rozmermi stola.
  • Monitory 25" až 27" sú vhodné na prácu, kedy sa hodí každé miesto navyše, pre hráčov aj grafických editorov.
  • Monitory 28" až 32" sú určené hlavne na prácu v grafických programoch, CADe a editoroch videa.

Máte priestoru na rozdávanie alebo potrebujete LCD monitor umiestniť do väčšej vzdialenosti? Pozrite sa na monitory 33" a väčšie.

Monitor a rozlíšenie – aké je to správne?

Všeobecne platí, že čím väčší monitor zvolíte, tým vyššie by malo byť aj jeho rozlíšenie. S vyšším rozlíšením získate viac obrazových bodov na jeden palec monitora, a tým aj detailnejší obraz. Zároveň sa s rozlíšením zväčšuje aj pracovná plocha. Kedy zvoliť Full HD a kedy už sa hodí monitor PC 4K?

  • Full HD monitory sa hodia pre všetkých bežných používateľov. Full HD rozlíšeniu zodpovedá 1 920 × 1 080 pixelov.
  • 4K monitory/UHD monitory sú ideálne pre profesionálov a hráčov. 4K rozlíšenie zodpovedá dvojnásobnému Full HD, má 3 840 × 2 160 pixelov.
  • 8K monitory sú skvelou voľbou na prácu s grafikou. Ide o dvojnásobné 4K rozlíšenie.

Typ panelu pre monitory

Monitory majú niekoľko obrazových technológií. IPS a S-IPS panely majú vynikajúce podanie farieb, nízku spotrebu a široké pozorovacie uhly. TN panely sú lacnejšie, majú spravidla nižšiu odozvu, avšak kvalitou obrazu sa technológii IPS nevyrovnajú. Kompromisom medzi IPS a TN je monitor LCD s MVA/PVA, lepší zážitok a dlhšiu životnosť naopak ponúkajú LED panely.

Aké sú povrchy obrazovky pre monitor na PC

Povrch obrazovky pre monitor na PC je veľmi dôležitý, aby sa vám pri počítači pohodlne pracovalo. Pri výbere typu panelu berte do úvahy hlavne to, či bude obrazovka monitora pri okne a koľko svetla na ňu bude dopadať.

  • Matný povrch neodráža svetlo z okolia. Poskytuje menej sýtu reprodukciu farieb.
  • Lesklý povrch obrazovky ponúka sýte a reálne farby. Je horšie čitateľný, ak naň svieti slnko.
  • Antireflexný povrch predstavuje kompromis medzi lesklou a matnou obrazovkou. V porovnaní s lesklým displejom je lepšie čitateľný na priamom slnku, avšak neposkytuje tak kvalitnú reprodukciu farieb.

Konektory na monitor k PC

Predtým než kúpite monitor k PC skontrolujte, či disponuje aspoň jedným rovnakým portom ako váš počítač. Ak to tak nie je, monitor k nemu nepripojíte. Napríklad taký monitor PC s HDMI vám navyše umožní prepojiť s ním aj konzolu. VGA či HDMI konektormi disponuje tiež monitor k notebooku.

Monitor – ďalšie užitočné funkcie, vlastnosti a vychytávky

Monitor môže mať veľa užitočných funkcií a technológií, ktoré vám ešte viac uľahčia prácu alebo hranie hier. Pripravili sme pre vám súhrn tých najužitočnejších.

  • Flicker-free a filtre modrého svetla zamedzujú nadmernej únave očí alebo bolestiam hlavy.
  • Vďaka integrovaným reproduktorom v monitore nemusíte kupovať externé. Ušetríte tak miesto aj peniaze.
  • Pivot umožní natočiť LCD monitory do polohy orientovanej na výšku.
  • HDR je technológia zaisťujúca komplexnejšie podanie detailov obrazu.
  • Automatická regulácia jasu umožňuje meniť jas obrazovky na základe okolitých podmienok.
  • PC monitory so vstavanou webkamerou sa hodia v prípade, že plánujete volať cez internet.
  • Monitor s TV tunerom umožňuje naladiť televízne vysielanie rovnako ako na televízore.
  • USB Hub umožní prehrávať dáta z prenosných diskov, ale tiež pripojiť klávesnicu alebo myš.
  • Prítomnosť 3,5 mm jack konektora prináša možnosť pripojiť slúchadlá priamo k monitoru.

Stále si nie ste istí, aký PC monitor vybrať? A zaujíma vás tiež kam sa môže vyšplhať cena za monitor na PC? Pozrite sa na návod Ako vybrať monitor.