Mini stolné počítače

Čo sú mini počítače a na čo sa používajú?

Pod pojmom mini počítače si môžete predstaviť kompaktné, ale výkonné zariadenia určené pre kancelárske aplikácie a zábavu. Niekedy sa takýmto počítačom hovorí nettop, pretože oproti klasickému desktopu slúžia skôr na surfovanie na internete. Mini PC má veľmi nízku spotrebu energie a skvele sa hodí ako multimediálny prehrávač k TV.

 • mikropočítač stačí na kancelársku prácu a surfovanie na internete, pričom spotrebuje minimum energie.
 • zápasíte s miestom, ale chcete osobný počítač s aspoň základným výkonom? Mikropočítače sú skvelou voľbou.
 • mikropočítače ako Raspberry Pi môže aj programátor začiatočník využiť na vlastnom IT projekte.

Mini PC k TV urobí z každého televízora inteligentné zariadenie

Mini PC k TV je ideálnym riešením, ak máte starší televízor, ale chcete využívať moderné možnosti sledovania ako Netflix, HBO Go a ďalšie. Malý počítač len zapojíte k televízoru, pripojíte na internet cez Wi-Fi alebo Ethernet a hneď môžete využívať výhody smart TV. Niektoré mini počítače k TV je možné použiť aj ako klasický počítač.

Google Chromecast je odľahčený mini počítač k TV na prenos obrazu

Chromecast je mini počítač k TV, označuje sa však aj ako PC stick. Oproti ostatným nemá kompletný operačný systém, môže však prehrávať obsah zo smartfónu alebo počítača priamo do televízora. Okrem toho môžete využívať aj ponuky on-line služieb ako Netflix, HBO Go alebo Amazon Prime, a to až v rozlíšení 4K.

Mac Mini je mini PC s veľkými možnosťami

Mac Mini je jednou z najlepších možností, ak hľadáte mini PC s vyšším výkonom. Najnovšie Macy zvládnu vďaka čipsetu Apple M aj náročnejšie kancelárske úkony, alebo dokonca prácu s grafikou. To všetko v rámci rozhrania exkluzívneho operačného systému MacOS, ktorý navyše ponúka symbiózu s ďalšími produktmi značky Apple.

Chromebox, mini počítač s OS Chrome

Chromebox je mini počítač s veľmi úspornými komponentmi, ktoré ale zvládnu aj náročnejšie aplikácie. Pracuje na operačnom systéme Chrome OS, ktorý sa špecializuje na online aplikácie a prácu s cloudom. Malý počítač Google Chromebox má výborný pomer cena/výkon a hodí sa na kancelársku prácu alebo aj ako herný mini pc.

Hlavnou prednosťou operačného systému Google Chrome OS je skvelá kompatibilita s online službami a aplikáciami ako Gmail, Google Chrome, Disk, Dokumenty či Tabuľky. Oproti Windows 10 nie je tak náročný na výkon, ale podporuje len obmedzené množstvo aplikácií.

Mini počítače NUC – malé a výkonné

NUC PC spoločnosti Intel sú kompaktné a výkonné mini počítače so všestranným využitím. Nestratia sa ako multimediálne centrá v domácnosti, ani ako pracovné stanice v kancelárii. Malé počítače NUC ponúkajú možnosť výmeny jednotlivých komponentov a vojdú sa do nich tiež dedikované grafické karty.

Mini počítač Raspberry Pi je ideálny pre domácich majstrov

Raspberry Pi je jednoduchý mini počítač, ktorý je vhodný pre všetkých IT nadšencov a programátorov. Možno ho použiť na celý rad projektov inteligentnej domácnosti, ale aj ako výučbovú platformu. Mikropočítače Raspberry Pi disponujú veľmi úsporným procesorom, pamäťou RAM a Wi-Fi alebo Bluetooth modulom.

Mikro PC Raspberry Pi je veľmi lacný. Niektoré modely kúpite už za pár desiatok eur a najlepším operačným systémom je pre nich špeciálny Linux distribúcie Raspbian, ktorý stiahnete úplne zadarmo.

Aký operačný systém pri mini PC preferujete?

Veľkú úlohu môže pri výbere mini PC hrať tiež jeho operačný systém. Najčastejšie narazíte na niektorý z týchto:

 • mini počítače Windows ponúkajú všetkým známe používateľské rozhranie. Výkonom však môžu trochu zaostávať.
 • Mac OS Mini počítače sú výhradne zariadenia Mac Mini. Ponúkajú slušný výkon a zapojenie do ekosystému Apple.
 • mikro PC Google Android je väčšinou určený na použitie s televízorom. Na prácu sa nehodí, podporuje len mobilné aplikácie.
 • mini počítače bez OS sú ideálne, ak hľadáte Linux Mini PC. Distribúciu Linux si totiž môžete stiahnuť zadarmo.

Akými procesormi disponujú mini počítače?

Rovnako ako klasické počítače majú aj mini počítače rôzne výkonné procesory. Medzi tie najbežnejšie patria nasledujúce:

 • mini PC Intel patria medzi tie najčastejšie. Kým rad Core i3 ponúka základný výkon, i9 vystačí aj pre náročných.
 • mini PC AMD Ryzen ponúkajú množstvo výkonu aj pre náročnejšie úkony. Kvôli vyššiemu TDP však nie sú veľmi časté.
 • mini PC Apple Silicon sú opäť počítače Mac Mini. Ponúkajú veľmi slušný výkon aj pre náročnejšie aplikácie.
 • mini PC ARM potrebujú špeciálne prispôsobené programy, ponúkajú však vyšší výkon za nízku cenu.