Kompaktné fotoaparáty

Kompaktné fotoaparáty: na ktoré parametre sa zamerať?

Veľkosť snímača

Snímač sa skladá z obrazových bodov (pixelov), ktoré sú citlivé na svetlo. Čím väčší je každý jednotlivý pixel, tým viac svetla naň dopadne, a tým kvalitnejšiu informáciu poskytne na ďalšie spracovanie. Nie je teda pravidlom, že väčšie rozlíšenie znamená kvalitnejší obraz. Ak máme dva snímače rovnakej veľkosti a jeden z nich má menšie rozlíšenie, sú jeho jednotlivé pixely väčšie. Môžeme teda predpokladať, že takýto snímač bude poskytovať kvalitnejšiu informáciu. Výsledná kvalita snímok záleží aj na použitom procesore a na tom, ako dokáže informácie zo snímača spracovať.

 • 1/2.3" - najčastejšie používaná veľkosť, je teda štandardom, postačí však len nenáročným.
 • 1" - menej používaný rozmer, výrazne väčšia plocha ako v prípade 1 / 2,3", teda aj kvalitnejšie snímky.
 • APS-C - iba v prípade profi kompaktov, výborné výsledky aj pri horšom osvetlení.

Rozlíšenie snímača

Rozlíšenie udáva, z koľkých bodov vo vodorovnom a zvislom smere je obraz tvorený. Všeobecne platí, že čím vyššie je rozlíšenie, tým je obraz detailnejší. S rastúcim rozlíšením však rastie veľkosť výsledných súborov. Digitálne kompakty ponúkajú rozlíšenie fotografií 5 až 24 megapixelov, teda úplne dostatočné na tlač bežných fotografií aj väčších formátov.

Rozlíšenie snímača Fotografie 200 dpi Fotografie 300 dpi
4 Mpx 31,0 x 20,8 cm 20,8 x 13,7 cm
6 Mpx 38,1 x 25,4 cm 25,4 x 17,0 cm
8 Mpx 43,9 x 29,2 cm 29,2 x 19,6 cm
10 Mpx 49,0 x 32,8 cm 32,8 x 21,8 cm
12 Mpx 53,8 x 35,8 cm 35,8 x 23,9 cm
14 Mpx 58,4 x 39,1 cm 39,2 x 25,9 cm
16 Mpx 62,2 x 41,4 cm 41,4 x 27,7 cm

Rozlíšenie videa

Kompakty dnes dokážu štandardne nahrávať zábery v HD a Full HD kvalite. To oceníte najmä pri dokumentácii dovolenky alebo iných udalostí. Kompaktné fotoaparáty dnes zvládajú aj 4K a Ultra HD rozlíšenie, ktoré je 4x detailnejšie ako Full HD, jeho spracovanie je však hardvérovo náročnejšie. V prípade videa sledujte okrem rozlíšenia aj snímkovú frekvenciu.

Objektív kompaktného fotoaprátu

V prípade objektívu kompaktných fotoaparátov sledujeme niekoľko dôležitých parametrov:

 • najkratšia ohnisková vzdialenosť je rozhodujúca pre šírku záberu. Čím je menšia, tým viac sa toho zmestí do záberu.
 • optický zoom určuje mieru maximálneho priblíženia bez zmeny rozlíšenia snímky. V prípade bežných kompaktov sa pohybuje v rozmedzí 3x až 8x. Na 10-násobné a väčšie priblíženie (až 83x) sa špecializujú ultrazoomy.
 • svetelnosť určuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač. Čím je hodnota za f/ nižšia, tým lepší výkon fotoaparát podá v zhoršených svetelných podmienkach. Veľmi kvalitné objektívy majú svetelnosť do f/2.

Displej fotoaparátu

Čím väčší a detailnejší je displej, tým lepšiu kontrolu má používateľ nad snímanou scénou. Bežne sa veľkosť displeja pohybuje v rozmedzí 2,7" až 3,5". Dotyková vrstva uľahčí ovládanie a prezeranie snímok, vďaka výklopnej konštrukcii budete môcť pohodlne fotografovať aj z neštandardných uhlov.

Výdrž batérie

V závislosti od kapacity akumulátora sa výdrž na jedno nabitie pohybuje medzi 180 až 750 snímkami. Majte na pamäti, že výdrž batérie sa znižuje s použitím blesku, WiFi, GPS a vysokého jasu displeja.

Pamäť

Digitálne kompakty majú internú pamäť skôr symbolickej veľkosti. Pamäť stačí na uloženie len niekoľkých snímok. Všetky fotoaparáty sú vybavené slotom na pamäťové karty SDHC a SDXC. Máte teda možnosť úložisko rozšíriť až o 512 GB.

Hmotnosť

Malý kompakt môže vážiť 120 g, rozmernejší ultrazoom aj viac ako 400 g. Modely so zvýšenou odolnosťou sú výrazne ťažšie ako klasické digitálne kompakty a pri dlhšom používaní už v ucítite ich hmotnosť v ruke.

Ďalšie užitočné vlastnosti kompaktných fotoaparátov

 • detekcia tvárí fotoaparát rozpozná a zaostrí tváre všetkých fotografovaných osôb..
 • optická stabilizácia je užitočná predovšetkým v prípade videí, postará sa o hladké zábery bez otrasov.
 • GPS – pridá do súboru súradnice a vy si môžete pripomenúť, kde presne ste video/fotografiu nasnímali.
 • odolné vyhotovenie umožní fotografovať a nahrávať aj v nepriaznivom počasí.
 • WiFi, Bluetooth a NFC rýchle pripojenie k smartfónu alebo tabletu, možnosť diaľkového ovládania fotoaparátu a bezdrôtového sťahovanie súborov.