Koaxiálne káble

Koaxiálny kábel a najdôležitejšie parametre

Koaxiálny kábel prenáša signál od zdroja do vášho prijímača. Veľmi často nachádza využitie pri prepojení antény a televízora, koaxiál kábel však možno využiť aj na sieťové účely. Či tak alebo onak, každý satelitný kábel má niekoľko dôležitých parametrov, na ktoré by ste sa pri výbere mali zamerať.

  • Dĺžka kábla podľa nepriamej úmernosti (čím dlhší, tým horšie) ovplyvňuje výstupnú kvalitu signálu.
  • Tienenie zaisťuje ochranu pred rušením. Čím vyššie tienenie je, tým menšia je strata kvality signálu.
  • Útlm signálu (dB) označuje, ako sa signál pri prenose káblom určitej dĺžky zmenší (utlmí). S útlmom úzko súvisí priemer kábla. V tomto prípade platí, že so zvyšujúcim sa priemerom klesá útlm signálu.

Koaxiálny kábel – tienenie

Koaxiálny kábel môže mať rôzne stupne tienenia. Táto vlastnosť je dôležitá, lebo naznačuje odolnosť voči rušeniu signálu počas prenosu. Kábel na anténu je najčastejšie vybavený dvojitým alebo trojitým tienením.

  • Dvojité tienenie obstaráva drôtikové opletenie a hliníková či medená fólia.
  • Trojité tienenie pridáva k dvojitému tieneniu ešte jednu vrstvu fólie.
  • Štvornásobné tienenie má navyše dve vrstvy fólie. Je vhodné v prípade, že budete koaxiál viesť v miestach so silnými zdrojmi rušenia.

Ak používate kábel na satelit ako bežný TV kábel, bude vám stačiť dvojité tienenie. Ak však kábel ťaháte okolo počítača alebo sieťového prvku, zvážte tienenie trojité.

Koaxiálny kábel – ako je to s útlmom signálu

Ak vyberáte anténny kábel, určite ste sa stretli s pojmom útlm. Ten zjednodušene označuje, o koľko sa signál po ceste káblom utlmí (koľko dB stratí). Proti útlmu signálu na dlhších vzdialenostiach je možné bojovať predovšetkým širším priemerom vodiča, alebo tiež tak, že použijete koaxiál z kvalitných materiálov.

Koaxiálny kábel pre televízor

Káble pre satelitnú a digitálnu techniku využijete na prepojenie antény s televízorom, set-top boxom alebo napríklad pripojenie káblovky. V závislosti na vedenej vzdialenosti dbajte na použitie ideálneho priemeru a odtienenie kábla, čím predídete vysokému útlmu signálu a zlému obrazu.

Druhy konektorov

Alebo satelitný televízny koaxiál kábel najčastejšie využíva F konektory a IEC konektory.

  • F konektory sa používajú na napojenie na koaxiál, ktorý je následne pripojený k anténe, LNB konvertoru na parabole či k zásuvke. Sú väčšinou skrutkovacie.
  • IEC konektory privádza signál z antény do set-top boxu či TV. Koncovka je zacvakávacia.

WiFi koaxiálny kábel

Anténne rozvody na WiFi sa používajú na prepojenie WiFi antény a bezdrôtového prístupového bodu. Možno ním tiež viesť internet od dátovej zásuvky k modemu. WiFi a TV koaxiálne anténne káble nie sú zameniteľné. WiFi koaxiál kábel je určený pre prenos 2,4 GHz alebo 5 GHz signálu, TV signál používa odlišné frekvencie.