Kancelárske a domáce monitory

Kancelárske monitory – vlastnosti a funkcie pre pohodlné používanie

Pre mnohých z nás je počítač, a tým pádom aj monitor, nenahraditeľným pracovným pomocníkom. Pred počítačovou obrazovkou často trávime niekoľko hodín, čo môže mať neblahý vplyv na naše zdravie. Ak preto momentálne máte v hľadáčiku kancelárske monitory, odporúčame ich výberu venovať zodpovedajúci čas. Aké vlastnosti a funkcie sú najdôležitejšie?

  • Technológie predchádzajúce únave očí (Flicker-free, filter modrého svetla) majú za úlohu upravovať žiarenie a samotný obraz tak, aby dochádzalo k čo najmenšej námahe oči.
  • Pivot alebo nastaviteľný stojan umožní docieliť optimálnu pracovnú polohu a taktiež umiestniť monitor na výšku, čím predídete bolesti chrbta či krčnej chrbtice. Tú spôsobuje práve neergonomická pozícia.

Spomínané vlastnosti sa hodia aj keď monitor používate v domácnosti.

Kancelárske monitory podľa ceny – čo možno očakávať?

Cena je jedným z hlavných parametrov akéhokoľvek výberu a ani kancelárske monitory nie sú výnimkou. V ich prípade sa tiež podľa ceny mení uhlopriečka obrazovky, možnosti konektivity alebo polohovateľnosť stojana.

Monitory pre grafikov sú samostatnou kategóriou

Monitory pre grafikov a fotografov využijú predovšetkým profesionáli a fanúšikovia multimédií. Tento typ obrazovky vyniká skvelým podaním farieb, dobrými pozorovacími uhlami a v neposlednom rade vysokým rozlíšením.

Pred výberom nezabudnite zistiť, aký video konektor počítač podporuje. Vyhnete sa tak situácii, v ktorej nový kancelársky monitor nebudete mať ako pripojiť.

Akú uhlopriečku zvoliť?

Uhlopriečka čiže veľkosť monitora výrazne ovplyvňuje vaše pracovné podmienky. Menšie kancelárske monitory s uhlopriečkou 19" sú kompaktné, a tak vám na stole zostane veľa miesta. Väčšie kancelárske monitory alebo zostava niekoľkých monitorov prinášajú viac digitálneho pracovného priestoru za cenu toho fyzického.

Full HD rozlíšenie je pre kancelársku prácu viac ako dostatočné

Ak je vašou pracovnou náplňou písanie emailov, tvorba prezentácií, grafov a tabuliek, pohodlne si vystačíte s Full HD monitorom. Toto je dostatočné aj na využitie v domácnosti. Vyššie rozlíšenie (4K, 8K) sa hodí na editáciu grafiky, virtuálnu realitu alebo pre filmových nadšencov.

Kancelárske monitory – ďalšie dôležité funkcie

  • VESA uchytenie je normovaný systém umožňujúci uchytiť monitor na držiak.
  • Monitory s TV tunerom dokážu prijímať televízny signál.
  • Matné a antireflexné obrazovky zamedzujú odrazom svetla a sú lepšie čitateľné na slnku.
  • Integrovaná web kamera v monitore sa hodí, ak plánujete volať cez internet.
  • USB huby umožnia prehrávať dáta z prenosných diskov, ale tiež pripojiť klávesnicu alebo myš.
  • Pivot prináša možnosť natočiť obrazovku do polohy orientovanej na výšku.