Interné SSD disky

Formát SSD diskov

Formát definuje fyzické rozmery SSD disku. Je dôležité mu venovať pozornosť, aby sme sa vyhli problémom s kompatibilitou. Dnes rozlišujeme dva hlavné formáty SSD:

  • M.2 – Moderný formát, vďaka ktorému môžu SSD disky nadobúdať úspornejšie rozmery. Namiesto montovania do pozícií v skrini sa tieto úložiská umiestňujú priamo na základnú dosku. Formát M.2 otvára nové rýchlostné možnosti pre SSD disky, čo zaisťuje predovšetkým s ním kompatibilné rozhranie NVMe.
  • 2,5" – Ide o tradičný formát prevzatý od starších platňových diskov. Tieto SSD disky nie sú drahé a hodia sa aj do starších zostáv či notebookov, pretože sa pripájajú cez zavedenú zbernicu SATA III. Moderným spôsobom pripojenia rýchlejších 2,5" SSD diskov je aj port U.2.
  • PCIe – PCI-Express SSD disky sú disky využívajúce štandardný NVMe radič, iba sa pripájajú cez všeobecný port PCIe x4, ktorým disponujú prakticky všetky základné dosky. Pre M.2 SSD disky je možné zakúpiť redukčný adaptér pre PCIe slot.

Kapacita SSD disku

Kapacita pevných diskov definuje množstvo voľného miesta, ktoré vám je po zakúpení k dispozícii pre operačný systém, dokumenty, programy, filmy a skrátka všetky dáta, ktoré máte záujem na disku uchovávať.

Kapacita Čo všetko disk SSD pojme
od 120 GB operačný systém, základnú sadu programov
od 240 GB operačný systém, rad používaných programov a pár hier
od 480 GB operačný systém, veľké množstvo programov, a cca 10 hier
od 960 GB operačný systém, takmer všetky programy, veľké množstvo hier aj nejaké videá a fotky

Rozhranie SSD diskov

Rozhranie SSD diskov v tomto kontexte označuje spôsob pripojenia disku k počítaču. Každé rozhranie má nejaké vlastnosti, ako je rýchlosť alebo schopnosť napájania. Každé rozhranie má jeden alebo viac špecifických konektorov.

Interné rozhranie SSD

Interné rozhranie využívame na pripojenie SSD diskov umiestňovaných dovnútra počítača, teda interných.

  • SATA III – SATA je už silne zaužívané rozhranie na pripojenie interných diskov. Moderné SSD disky však rýchlo prekonávajú možnosti zbernice SATA, ktorá využíva komunikačné rozhranie AHCI optimalizované predovšetkým pre oveľa pomalšie HDD.
  • mSATA – mSATA je akýmsi duchovným predchodcom formátu SSD diskov M.2. Z názvu vyplýva, že komunikuje pomocou zbernice SATA, takže sa na tento formát vzťahujú všetky jej obmedzenia. Výhodou sú iba menšie rozmery. Neteší sa príliš veľkej popularite a so štandardnými konektormi SATA nie je kompatibilná, preto radšej dvakrát skontrolujte, či váš počítač týmto špecializovaným slotom disponuje.
  • M.2 (SATA) – M.2 je formát, ktorý sme si predstavili vyššie a sám o sebe nezaručuje vyššie rýchlosti. Formát M.2 môže nadobúdať aj disk SSD komunikujúci cez staršiu zbernicu SATA a ich rýchlosti budú týmto faktom obmedzené.
  • M.2 (NVMe) – NVMe je komunikačné rozhranie, ktoré nahradilo zastarané AHCI a napĺňa potreby rýchlych SSD diskov oveľa lepšie. Jeho najväčšou výhodou je umožnenie vysokorýchlostného paralelného prenosu dát cez zbernicu PCI-Express. SSD disky využívajúce protokol NVMe sú najrýchlejšími úložiskami, ktoré si dnes môžete dopriať.
  • PCI-Express – PCIe SSD disky sú vlastne NVMe SSD disky, ktoré namiesto špecializovaného M.2 slotu využívajú všeobecný konektor zbernice PCI Express 3.0 x4 a komunikujú teda pomocou štyroch liniek. Existujú taktiež redukčné karty, cez ktoré je možné M.2 SSD pripojiť do slotu PCIe.
  • U.2 – Formát M.2 umožnil SSD disky výrazne zmenšiť, čo v niektorých aplikáciách obmedzilo ich kapacitu. Konektor U.2 dokáže pripojiť 2,5" SSD disky pomocou štandardu NVMe a zaistiť tak vysoké rýchlosti aj pre nich. Pokiaľ vaša základná doska konektorom U.2 nedisponuje, je možné ho cez redukciu pripojiť do slotu M.2.
Port Komunikačné rozhranie Maximálna rýchlosť
PCIe x4 NVMe 4 000 MB/s
U.2
M.2 (NVMe)
M.2 (SATA) AHCI (SATA III) 600 MB/s
mSATA
SATA III

Externé rozhranie SSD diskov

Externé rozhranie SSD diskov slúži na pripojenie ako inak ako externých, v našom prípade SSD diskov. V týchto vodách jednoznačne vládne rozhranie USB so svojimi verziami. Rýchlosti jednotlivých rozhraní nájdete nižšie v tabuľke.

  • USB 2.0 – USB 2.0 nie je najstaršia, dnes ale už zvýrazne zastaraná verzia USB. Pre rýchle SSD disky teda ide o nerelevantnú technológiu, ktorá úplne degraduje ich potenciál.
  • USB 3.2 Gen 1(skôr 3.1 Gen 1) – Nenechajte sa zmiasť zavádzajúcim značením. USB 3.2 Gen 1 je staré dobré USB 3.1 Gen 1, o ktorom sa dnes v určitých kontextoch hovorí práve týmto novým spôsobom. Toto rozhranie je už schopné rýchlostne uspokojiť väčšinu externých SSD diskov.
  • USB 3.2 Gen 2(skôr 3.1 Gen 2) – USB 3.2 Gen 2 ponúka dvojnásobnú prenosovú rýchlosť oproti Gen 1, a navyše umožňuje až 100 W napájanie.
  • USB-C – Konektor veľkostne približne zodpovedá dobre známemu micro USB, oproti ktorému však poskytuje množstvo výhod, ktoré z neho robia konektor budúcnosti. Najvšeobecnejší z nich je jeho symetrický tvar, vďaka ktorému konektor vždy zapojíte na prvý pokus. Zároveň USB-C umožňuje podporu všetkých štandardov USB vrátane USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2). Zároveň USB-C dokáže obsluhovať sieťové pripojenie cez Ethernet a prenos obrazu s využitím HDMI 2.0. Vzhľadom na vysokú popularizáciu sa USB-C už na rade moderných externých SSD diskov objavuje.
Typ USB Rýchlosť
USB 2.0 480 Mb/s
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) 5 Gb/s
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) 10 Gb/s

Rýchlosti SSD disku: čítanie a zápis

Rýchlosť čítania SSD disku je rýchlosť, akou je zariadenie schopné sprístupniť uložené dáta. Zápis naopak hovorí, ako rýchlo disk dokáže dáta prijať a uložiť.

  • MB/s – Štandardná jednotka vypovedajúca o rýchlosti sekvenčného čítania či zápisu veľkých súborov, napríklad filmov alebo komprimovaných dát.
  • IOPS – Jednotka relevantná v kontexte čítania a zápisu menších súborov umiestnených v rôznych častiach SSD disku, ako sú súbory aplikácií alebo operačného systému.
SSD MB/s (čítanie/zápis) IOPS (čítanie/zápis)
Nižšia trieda (AHCI) 360/130 MB/s 76 000/73 000 IOPS
Stredná trieda (AHCI) 540/520 MB/s 97 000/88 000 IOPS
Vyššia trieda (NVMe) 2 000/800 MB/s 170 000/135 000 IOPS
Najvyššia trieda (NVMe) 3 500/2 100 MB/s 440 000/360 000 IOPS

Špeciálne funkcie SSD disku

  • TRIM – Ide o operáciu, ktorá zaisťuje čo najvyššiu rýchlosť zápisu SSD disku. Po zmazaní dát sa normálne zmaže iba informácia o ich prítomnosti, reálny obsah je zmazaný až pri prepísaní, čo je pomerne zdĺhavý proces. Funkcia TRIM zaistí, že po zmazaní dát sú bunky SSD uvoľnené pre čo najrýchlejší nový zápis.
  • RAID – Funkcia RAID umožňuje radenie SSD diskov do polí. Primárnym cieľom zapojenia RAID je ochrana uložených dát, niektoré typy RAID však môžu mať taktiež veľmi pozitívny vplyv na rýchlosť.

Vlastnosti článkov SSD disku

  • SLC – SLC SSD disky v každej bunke uchovávajú iba jeden bit, čo má za následok ich vysokú rýchlosť a dlhú životnosť. Negatívom je ale nízka hustota dát, kvôli ktorej sú SLC disky drahou technológiou.
  • MLC – SSD disky využívajúce MLC dokážu v jednej bunke uchovať dva bity. To zvýši hustotu dát a zníži cenu. Spoločne s ňou však aj životnosť a rýchlosť.
  • TLC – Pomocou pamätí TLC je možné v jednej bunke uchovávať tri bity, čo zásadne zvyšuje hustotu dát, zmenšuje fyzické rozmery a znižuje cenu. Bohužiaľ, mínusom je horšia spoľahlivosť a taktiež nižšia rýchlosť týchto diskov.