Interné HDD pevné disky

Rozdelenie pevných diskov

  • Formát 3,5" tento formát nadobúda štandardné rozmery, ktorým sú prispôsobené pozície pre disky v bežných počítačových skriniach.
  • Formát 2,5" v notebookoch sa používajú disky výšky 7 a 9,5 mm, menší disk môžete bez problémov osadiť s redukciou (rámčeky a zásuvky). Ak však máte len 7 mm slot, vyberajte disk zodpovedajúcej výšky.

Interné rozhranie pre HDD

  • SATA II – SATA II je už dnes zastarané rozhranie na pripojenie interných pevných diskov. Ak je to možné, tejto možnosti sa vyhnite a zvoľte disk s aktuálnejším rozhraním SATA III.
  • SATA III – toto interné komunikačné rozhranie je dnes vo veľkej miere využívané internými HDD aj SSD. Jeho rýchlosť dokáže uspokojiť všetky štandardné pevné disky a ide dnes vlastne o jedinú optimálnu možnosť ich pripojenia.

Rýchlosť otáčania HDD

Nosiči dát v pevných diskoch sú rotujúce platne. Rýchlosť otáčania pevných diskov je jeden zo zásadných parametrov majúcich vplyv na výkon, nie je ale jediný. Nový HDD rotujúci rýchlosťou 5 400 ot/min bude pravdepodobne rýchlejší ako starý disk so 7 200 ot/min.

Vyrovnávacia pamäť HDD

Vyrovnávacia pamäť, čiže cache, je rýchla pamäť vnútri pevného disku. Jej úlohou je zrýchliť prácu pevného disku uchovaním vybraných dát. Vyššia vyrovnávacia pamäť sa na rýchlosti disku prejaví spravidla pozitívne.

Špeciálne funkcie HDD

  • RAID funkcia RAID umožňuje radenie pevných diskov do polí. Primárnym cieľom zapojenia RAID je ochrana uložených dát, niektoré typy však môžu mať aj veľmi pozitívny vplyv na rýchlosť.
  • Advanced format dosiahnutým cieľom s použitím tejto technológie je vyššia hustota dát na disku. Je zaistená uchovaním dát vo väčších sektoroch.