Interné dátové úložiská (HDD a SSD pevné disky)

Typy interných diskov

Ak máte priestor na dva samostatné disky, je ideálnou voľbou kombinácia SSD a HDD. Na SSD nainštalujete operačný systém, programy a hry, a HDD vám poslúži ako úložisko na filmy, hudbu a fotografie. Ak máte miesto len na jeden disk, môžete prenechať funkciu úložiska externému disku alebo Nasu, prípadne si zaobstarať jeden väčší SSHD, ktorý rozdelíte na 2 oddiely (dva logické disky).

  • SSD – majú veľmi vysoké prenosové rýchlosti. Využijete ich pri zostavovaní výkonného stolného počítača a pri upgrade staršieho PC (náhradou HDD za SSD disk dôjde k významnému zrýchleniu celého systému). Dokonca aj vo forme externého disku až 10-násobne urýchli kopírovanie dát z/do PC, a navyše poskytnú skvelú odolnosť voči otrasom.
  • HDD – majú najvýhodnejší pomer ceny k veľkosti úložného priestoru. Sú však relatívne pomalé (rýchlejší je variant s 7200 ot./min.) a hlučné. Hodia sa skôr ako úložisko na filmy, hudbu a fotografie.
  • SSHD – fungujú ako klasické HDD, navyše však majú malú SSD časť, ktorá pomáha rýchlemu prístupu k dátam a svižnejšiemu chodu operačného systému. Predstavujú kompromis medzi SSD a HDD.

Ako veľký interný disk zaobstarať?

Akú kapacitu pre systémový disk?

Úplným minimom pre systémový disk je 120 GB. Už táto kapacita vám však vystačí na bezproblémovú inštaláciu a prevádzku operačného systému a väčšinu programov (aplikácií).

  • Od 240 GB – operačný systém, všetky programy a pár hier.
  • Od 480 GB – operačný systém, všetky programy, a cca 10 hier.
  • Od 960 GB – operačný systém, všetky programy, veľké množstvo hier aj nejaká videá a fotky.

Orientačné porovnanie kapacity a využitie disku

Kapacita Video (DVD) Hudba (mp3) Fotografie (JPG)
120 GB 25 filmov 24 000 pesničiek 30 000 snímok
500 GB 106 filmov 100 000 pesničiek 128 000 snímok
2 000 GB 425 filmov 400 000 pesničiek 512 000 snímok

Použitie interných diskov

  • Do počítača (3,5"/2,5"/špeciálne) – disky pre ľubovoľné stolné počítače, môžete ich použiť všade tam, kde nie je spoľahlivosť kritickým faktorom.
  • Do notebooku (2,5"/špeciálne) – disky pre notebooky a mini PC, tiež tie môžete použiť všade tam, kde nie je spoľahlivosť kritickým faktorom.
  • Dátové úložiská (3,5"/2,5") – pre dátové úložiská (NAS), set-top boxy, multimediálne centrá, kamerové systémy a ďalšie aplikácie s prevádzkou 24/7 (bez prestávky).
  • Do servera (3,5"/2,5"/špeciálne) – špecializované disky pre servery, spravidla umožňujú pripojenie aj odpojenie za chodu počítača (hot-plug/hot-swap).

Rýchlosť interných diskov

  • Sekvenčné čítanie a zápis (MB/s) – nepretržitý prenos veľkých súborov, typicky filmov a ďalších videí.
  • Náhodné čítanie a zápis (IOPS) – prenos náhodne umiestnených súborov, tieto hodnoty rozhodujú o rýchlosti štartu a chodu operačného systému aj nainštalovaných aplikácií.

Klasické HDD (pevné disky) pracujú s hodnotami 120 – 150 IOPS, SSD dosahujú až 100 000 IOPS. Na prevádzku operačného systému a svižný chod aplikácií sú teda jednoznačne lepším riešením.

Najrozšírenejšie rozhrania interných diskov

Rozhranie disku určuje maximálnu teoretickú prenosovú rýchlosť. Najpoužívanejšie interné rozhranie je SATA, vo verzii II ponúka 300 MB/s, vo verzii III až 600 MB/s. Obe verzie sú v drvivej väčšine prípadov vzájomne kompatibilné. Problémy bývajú najmä pri inštalácii moderných SSD diskov do počítačov s rozhraním SATA I (150 MB/s), kde ich prevádzka rovnako nedáva veľký zmysel, lepším riešením je nákup nového počítača. Všeobecne vyberajte rozhranie, ktoré podporuje vaša základná doska (kam budete disk pripájať).

  • SATA – SATA III ponúka 2-krát väčšiu rýchlosti oproti predchádzajúcej verzii SATA II.
  • M.2 – určuje rozhranie, ale aj formát disku. Rozhranie M.2 s radičom NVM Express (NVMe) poskytuje prenosovú rýchlosť takmer 4 GB/s.
  • SAS – využíva sa v prípade serverových diskov.
Rozhranie SATA II SATA III SAS M.2, U.2 (PCIe, NVMe)
Max. prenosová rýchlosť* 300 MB/s 600 MB/s 1200 MB/s 3938 MB/s

*Ide o teoretickú maximálnu rýchlosť rozhrania. Reálna rýchlosť býva nižšia v závislosti od typu disku, radiča, ovládača alebo aj na type presúvaných dát. Jeden súbor je prenesený rýchlejšie, než zložka malých súborov.

Ďalšie parametre pri výbere disku

  • Výška – v notebookoch sa používajú disky výšky 7 a 9,5 mm. Menší disk môžete osadiť s redukciou (rámčeky a zásuvky). Ak však máte len 7 mm slot, vyberajte disk zodpovedajúcej výšky.
  • RAID – zrkadlenie disku zaručujúce vyššiu spoľahlivosť. RAID disky sú pripravené na použitie v dátových úložiskách (NAS), serveroch, a ďalších inštaláciách, kde sa predpokladá náročná nepretržitá prevádzka.