Hry na PC, PlayStation alebo Xbox

Na aké zariadenia si u nás môžete zaobstarať hry?

V súčasnosti vládne hernému svetu niekoľko najpopulárnejších platforiem (typov zariadení), na ktorých vychádza väčšina hier – nie všetky hry však vychádzajú na všetky platformy. Niektoré tituly sú totiž takzvane exkluzívne. To znamená, že vychádzajú len na niektoré platformy. Najrozšírenejšie platformy sú tie nasledujúce:

Počítače s Windows

Hier na počítače je najviac. Počítač, aj keď nie vždy celkom ideálny, má doma takmer každý. Hry naviac okrem veľkorozpočtových štúdií vytvárajú tiež mnohí nezávislí vývojári, ktorí svoje počiny zvyčajne vydávajú práve na počítače. Rozmanitosťou je teda PC platforma priamo charakterizovaná, má ale jednu nevýhodu – pri výbere hier si musíte vždy dávať pozor na hardvérové požiadavky. Typov počítačov je totiž nepreberné množstvo a aby vám všetky hry správe „šliapali“, budete potrebovať niečo výrazne výkonnejšie než bežný kancelársky notebook.

PlayStation

Popularita konzol PlayStation stojí dlhodobo na skvelých exkluzívnych hrách. A pri next-gen konzolách PS tomu nie je inak. Na iných platformách, ako je PlayStation, si skrátka nezahráte série Uncharted, God of War, Last of Us, Gran Turismo, Marvel's Spider-Man ani tituly ako Ghost of Tsushima alebo Demon's Souls. Na PlayStation samozrejme vychádzajú aj všetky veľké multiplatformové hry.

Xbox Series

Staršie konzoly Xbox One X a absolútne nový Xbox Series X majú mnoho spoločného, predovšetkým ale ide o najvýkonnejšie herné konzoly svojej generácie. Navyše majú ich majitelia veľkú výhodu v predplatnom Xbox Game Pass, ktoré im za výhodný mesačný poplatok sprístupnia knižnicu čítajúcu stovky hier. Tie sú pravidelne dopĺňané a knižnica tak neustále rastie. Či už preferujete predplatené, alebo skutočné vlastníctvo hier, nákup oboch je na Alza.sk veľmi jednoduchý.

Nintendo Switch

Nintendo Switch síce nepatrí medzi najvýkonnejšie konzoly sveta, patrí ale medzi tie najpredávanejšie. Tento obrovský úspech spočíva na niekoľkých faktoroch, pričom jedným z tých hlavných sú exkluzívne hry. Série The Legend of Zelda alebo Mario si zahráte len na konzolách Nintendo, vedľa nich si ale užijete aj stovky hier známych z iných platforiem (napr. Skyrim, Doom, Witcher 3 alebo Minecraft). A pretože je Nintendo Switch veľmi ľahko prenosné, môžete ho odpojiť od televízora a hrať tiež v MHD, na dovolenke alebo napríklad v posteli!

Prečo sa oplatí hry predobjednávať?

Nemôžete sa dočkať, až vyjde dlho očakávaná hra? Chcete ju mať už v deň vydania? Pokiaľ je to tak, potom sú predobjednávky stvorené práve pre vás. Dôvodov, prečo si hru predobjednať, je ale viac:

  • Garancia najnižšej ceny – zaplatíte maximálne toľko, koľko hra stála v čase, keď ste ju predobjednávali. A to aj keby sa konečná predajná cena do vydania zvýšila. Pokiaľ naopak cena do dňa vydania klesne, bude vám váš preplatok za predobjednávku vrátený. Absolútne novú hru tak budete mať vždy za tú najnižšiu možnú cenu.
  • Exkluzívne bonusy – vydavatelia často odmeňujú hráčov, ktorí boli natoľko verní, aby si hru predobjednali. Bežnou súčasťou predobjednávky sú preto bonusy, ktoré neskôr už nemožno získať. Môže ísť o artbook, prídavný obsah do hry, jedinečný merchandise alebo napríklad zberateľskú sošku. Niekedy ide o špeciálnu edíciu za prémiovú cenu, inokedy o predobjednávkový bonus dodávaný zadarmo.
  • Hru obdržíte ako prvý – s predobjednávkou vás nikto nepredbehne. Až tovar naskladníme, ako prvý odošleme predobjednávky, aby ste si hru mohli zapnúť ideálne už v deň vydania.

Typy obsahu

Môžete si všimnúť, že v našej ponuke hier sú tri základné typy obsahu:

  • Hra – ide o základnú, samostatne stojacu hru a plnohodnotný zážitok.
  • DLC alebo herný doplnok – k niektorým hrám vychádzajú aj doplnky čiže DLC (downloadable content – stiahnuteľný obsah). Hru vždy určitým spôsobom rozširujú. Konkrétna podoba sa veľmi rôzni – môže ísť ako o nepatrný kozmetický doplnok, tak o novú príbehovú linku, ktorá vám po dokončení základnej hry zaistí ďalšie desiatky hodín hrania.
  • Herný kredit – niektoré hry, najmä online pre viac hráčov, mávajú svoju vlastnú menu, za ktorú si môžete kupovať nadštandardný obsah. A aj tieto meny – herné kredity – u nás ľahko kúpite.

Ako delíme hry podľa žánrov?

Počítačové a konzolové hry majú celý rad žánrov, pričom zvyčajne patria do viacerých z nich. Pokiaľ neviete, čo si pod jednotlivými žánrami predstaviť, nižšie vám ponúkame ich krátke vysvetlenie:

  • Akčné – akčných hier máme niekoľko druhov (z prvej osoby, z tretej osoby, bojové, stealth alebo napr. plošinovky). Všetky ale spája, že vás postavia priamo do centra diania, kde sa budete musieť vysporiadať s prekážkami, a to predovšetkým zručnosťou a postrehom.
  • Stratégia – obvykle nie sú tak rýchle ako akčné hry, zato od vás ale vyžadujú plánovanie, organizáciu a tiež správne rozhodovanie. Aj strategické hry majú svoje podžánre – môžu byť budovateľské, taktické, ťahové, vojnové a pod.
  • RPG – tzv. role-play games, do slovenčiny voľne prekladané ako hry na hrdinov. Hoci ide o neuveriteľne rozmanitý žáner, jeho zástupcov zvyčajne spája bohatý príbeh, veľký svet a hlavná postava (alebo aj viac), ktorej vlastnosti si môžete prispôsobiť k obrazu svojmu.
  • Simulátory – chceli by ste lietať lietadlom, stať sa na popoludnie zvieraťom alebo si naopak skúsiť, aké je byť skutočným lovcom? To a oveľa viac vám umožnia práve simulátory. Väčšinou ide o realisticky spracované hry, ktoré simulujú určité (nielen) ľudské činnosti tak detailne, že sú ako skutočné.
  • Športové – športové hry sa rôznia podobne ako skutočné športy. Ovládnite tím futbalistov či hokejistov, trénujte nové triky na skateboarde alebo si zahrajte tenis.
  • Adventúry – v adventúrach na vás nečakajú rýchle akčné sekvencie ani organizácie vojenských jednotiek. To, čo na vás čaká, je preskúmavanie, riešenie rôznych hádaniek či puzzle a tiež vťahujúci príbeh.
  • FPS/Strieľačky – ťažko budete hľadať čistokrvnejších zástupcov akčných hier, ako sú strieľačky z prvej osoby (FPS – first person shooter). Na herný svet sa v nich pozeráte priamo cez oči svojej postavy, takže sa do akcie ľahko ponoríte.
  • Pretekárske – vysoká rýchlosť na rovinkách aj presné brzdenie do zákrut. Voľba najvhodnejšej stopy aj predbiehanie v správny moment. Práve to potrebujete, aby sa vám v pretekárskych hrách darilo. Automobilové aj motocyklové preteky na vás čakajú v mnohých svojich podobách.
  • Dobrodružné – herné dobrodružstvo má mnoho podôb, vždy vás ale zavedie na výpravu do nevšedného sveta plného vzrušujúcich zážitkov.
  • Logické – logické hry obvykle netestujú postreh ani presné mierenie. Naopak pred vás kladú prekážky, pri ktorých riešení zapojíte pomalé myslenie. Budete si pri nich niekedy skutočne lámať hlavu, vedzte ale, že sa budete tiež baviť. A navyše: zadosťučinenie pri vyriešení logickej úlohy aj pocit hodnotnej časovej investície skrátka stojí za to.
  • Detské – stávka na istotu pre neistých rodičov. Detské hry sú nevinné, farebné a bez realistického násilia. Niekedy pracujú so známymi detskými motívmi či postavičkami z kreslených filmov. Prípadné príbehy sú rozprávané zrozumiteľnou formou.
  • Hororové – tieto hry sú ďalším krokom a novou výzvou aj pre nebojácnych fanúšikov hororových filmov. Byť pasívnym divákom je totiž niečo úplne iné ako sa stať aktívnou súčasťou deja.
  • VR – virtuálna realita je už dnes jednou z najlepších ciest k intenzívnym herným zážitkom. Technológia VR okuliarov vás úplne vtiahne – herný svet nebude len na obrazovke, ale všade okolo vás.
  • Party – hry pre viacerých hráčov, ktoré si najlepšie užijete tam, kde budete mať nielen svojich súperov, ale aj povzbudzujúce obecenstvo. Zážitky sa v takom prípade neobmedzujú len na obsah hry, ale spočívajú aj v tom, ako ich prežijete so svojím okolím.
  • Bojové – v klasických bojovkách spolu obvykle bojuje menšie množstvo postáv (typicky dve) na obmedzenom priestore. Techniku boja väčšinou nie je ťažké pochopiť, jeho majstrovské zvládnutie však vyžaduje dávku zručnosti a postrehu. Vždy môžete samozrejme hrať proti počítaču, pravá výzva ale prichádza až s lokálnou alebo online hrou pre viacerých hráčov.