Herné televízory

K hernej konzole môžete pripojiť takmer všetky televízory, ale...

Keďže všetky TV konzoly poslednej dekády sú vybavené HDMI konektorom, je možné k nim pripojiť v podstate akýkoľvek televízor, ktorý je ním tiež vybavený. Toto spojenie síce bude fungovať, avšak nemusíte z neho dostať maximálnu možnú kvalitu obrazu. Väčšina moderných televízorov dobehla predchádzajúcu generáciu konzol, no len malé percento televízorov na dnešnom trhu dokáže využiť plný potenciál najnovších, tzv. next-gen konzol.

Veľká uhlopriečka pre skvelý herný zážitok

Veľké televízory s vysokým rozlíšením sú dostupnejšie, ako kedykoľvek predtým. Všeobecne možno povedať, že čím väčšia je uhlopriečka, tým viac je divák vtiahnutý do deja. Záleží však aj na rozlíšení a pozorovacej vzdialenosti. Pokiaľ budete pri veľkom televízore sedieť príliš blízko, budete musieť „krútiť krkom“, aby ste dovideli aj na kraje obrazovky. Zahrať si môžete aj na 32" televízore, ale „nie je to ono“. Správny herný televízor by mal mať uhlopriečku aspoň 55 palcov.

Nižšie sa môžete inšpirovať tabuľkou s minimálnou, ideálnou a aj maximálnou odporúčanou pozorovacou vzdialenosťou.

Uhlopriečka Minimálna* Optimálna Maximálna
40" (100 cm) 0,7 m 1,7 m 2,5 m
43" (108 cm) 0,8 m 1,9 m 2,7 m
50" (127 cm) 0,9 m 2,1 m 3,2 m
55" (139 cm) 1 m 2,3 m 3,5 m
60" (152 cm) 1,2 m 2,5 m 3,8 m
65" (164 cm) 1,3 m 2,7 m 4,1 m
70" (177 cm) 1,4 m 2,9 m 4,4 m
75" (189 cm) 1,5 m 3,1 m 4,7 m
80" (200 cm) 1,6 m 3,3 m 5 m
85" (215 cm) 1,7 m 3,5 m 5,3 m

* Podľa viditeľnosti pixelov, ide o približnú hodnotu. Viac informácií v článku Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť obrazovky.

Rozlíšenie 4K je pri hernom televízore štandardom

4K televízory považujeme vzhľadom na ich dostupnosť a podiel na trhu za štandard. V 4K rozlíšení môžete hrať na PlayStation 4 Pro a Xbox One X. Nedávno vydané konzoly PlayStation 5 a Xbox One X sú schopné produkovať až 8K rozlíšenie. V dohľadnej dobe však nebude dostatok konzolových hier, ktoré sú pre 8K pripravené.

Obnovovacia frekvencia je dôležitá pre plynulosť

Nové konzoly Xbox Series a PlayStation 5 umožnia hranie až pri 120 snímkach za sekundu (fps). Ide o teoretické maximum, väčšina hier by mala bežať v 4K pri 60 fps. Niektoré akčné a závodné hry však budú skutočne cieliť 120-snímkovú hranicu. Ak chcete zo svojej konzoly vyťažiť maximum, mal by vás zaujímať herný televízor s podporou 120 fps*. V ostatných prípadoch vám postačí 60 fps, ktoré zvládne interpretovať väčšina 50/60 Hz televízorov.

*Výrobcovia väčšinou uvádzajú hodnotu obnovovacej frekvencie 100 Hz. V takom prípade by televízor mal zvládnuť aj 120 snímok. Nie je to však zaručené, vždy túto skutočnosť skontrolujte.

Konzoly Xbox Series a PlayStation 5 podporujú signál s premenlivou obnovovacou frekvenciou, čiže VRR (variable refresh rate). Tá zamedzuje horizontálnemu trhaniu snímok a zároveň robí hry výrazne plynulejšími aj v prípade, že nedosahujú stanovené hranice snímok (60/120 fps).

Herný režim znižuje „input lag“

Množstvo televízorov je vybavených špeciálnym herným režimom (Game mode), čo je funkcia, ktorá obmedzuje všetky obrazové vylepšenia a tým znižuje takzvaný „input lag“. Televízory dnes bežne prichádzajúci obrazový signál najskôr analyzujú a potom pomocou rôznych algoritmov vylepšujú. Toto spracovanie trvá desiatky milisekúnd a na účely hrania je takéto zdržanie nežiaduce. Herný TV by mal mať čo najnižší „input lag“, ideálne pod 10 ms. Bohužiaľ, najnižšie dosiahnuteľný input lag nájdete v TV parametroch len výnimočne.

Zahrajte si v HDR

Ďalším parametrom, na ktorý by ste nemali pri výbere herného televízora zabúdať, je dynamický rozsah. Nové konzoly podporujú štandard vysokého dynamického rozsahu HDR10, vďaka ktorému môže byť obraz hlbší a živší. Ak budete mať zodpovedajúci televízor, bude schopný zobrazovať veľmi jasnú bielu, zároveň veľmi tmavú, ideálne absolútnu čiernu a tiež oveľa viac odtieňov sivej. Teraz budete pravdepodobne schopní rozpoznať siluetu vystupujúcu z tmy skôr ako predtým. Viac si môžete prečítať v článku Čo je HDR a ako funguje?

  • Xbox Series – HDR10, Dolby Vision
  • PlayStation 5 – HDR10, podpora Dolby Vision zatiaľ nebola potvrdená

Herné televízory podporujú HDMI 2.1 a 2.0

Rozhranie HDMI dnes existuje v niekoľkých verziách, ktoré udávajú maximálne dosiahnuteľné prenosové vlastnosti. Štandard HDMI 2.1 garantuje vyššie spomínaných 120 Hz, VRR, plnú podporu HDR štandardov a rozlíšenie až 10K. Ak je televízor vybavený HDMI 2.1 konektorom, potom by mal všetky tieto parametre spĺňať a naplno využije všetky vlastnosti konzol PS5 a Xbox Series. HDMI 2.0 vám postačí na pripojenie všetkých ostatných modelov konzol.

  • HDMI 2.0 až 4K, 60 Hz, HDR
  • HDMI 2.1 až 10K, 120 Hz, HDR, VRR (premenlivá obnovovacia frekvencia)

OLED, QLED alebo NanoCell?

Pri výbere herného televízora by sme nemali zabúdať aj na typ zobrazovacieho panela, ktorý definuje všeobecné vlastnosti obrazu. Všetky TV v našej ponuke používajú LED podsvietenie a vrstvu tekutých kryštálov. Toto riešenie je úsporné a zároveň produkuje veľmi kvalitný obraz. Niektorí výrobcovia si LED technológiu modifikovali, aby dosiahli ešte pôsobivejší obraz. NanoCell (LG) a QLED (Samsung, TCL, Hisense) televízory obsahujú ďalšie vrstvy obrazu, ktoré svetlo ďalej filtrujú a vytvárajú živšie farby a vyšší kontrast. Najtmavšiu čiernu zobrazia OLED TV založené na organických diódach, ktoré svetlo samy farbia aj vyžarujú.