Herné stoličky a kreslá

Aké rozlišujeme herné stoličky?

Herné stoličky delíme do troch kategórií, z toho každý typ posedenia ponúkne niečo trochu iné.

Herná stolička k PC

Herná stolička je špeciálne tvarovaná tak, aby podporovala dynamické sedenie nielen počas dlhého hrania, ale aj pri akejkoľvek činnosti na počítači. Vyznačuje sa preto špeciálnym tvarom, ktorý sa vie prispôsobiť ľudskému telu počas sedenia pri počítači a posilňujú brušné aj chrbtové svalstvo.

Herné kreslo k TV

Herné kreslo slúži na rovnaký účel, ale zameriava sa skôr na maximálne pohodlie a ergonómiu. Na rozdiel od hernej stoličky často disponuje hojdacou konštrukciou a výrazným bočným tvarovaním, ale nemôžete prispôsobiť operadlo ani výšku sedla. Hodí sa preto skôr k televízoru s hernou konzolou.

Pretekárska herná sedačka

Herná sedačka je určená hlavne na hranie s volantom, pedálmi a radiacou pákou. Tvarom pripomína skutočné sedadlá z pretekárskych áut a často obsahuje stojany pre pretekárske herné príslušenstvo. Takéto hráčske stoličky zaberajú oveľa viac miesta a najviac ich ocenia milovníci pretekárskych hier a simulátorov.

Herné stoličky – na čo sa zamerať pri výbere?

Vyberáte herné stoličky k PC alebo konzole? Určite zvážte nasledujúce parametre.

Herná stolička a nosnosť

Ešte než začnete vyberať, je samozrejme dôležité si ujasniť, komu bude herná stolička alebo hráčske kreslo slúžiť a podľa toho vybrať patričnú maximálnu nosnosť. Ide určite o parameter, u ktorého odporúčame nejakú rezervu a naopak neriskovať stoličku s nižšou nosnosťou – môže totiž hroziť jej poškodenie alebo zranenie.

Herná stolička a materiál

Herná stolička sa vyrába z mnohých rôznych materiálov, ktoré ovplyvňujú mnoho vlastností.

  • Koža je štýlová a ľahko sa čistí, ale v lete sa na nej možno trochu spotíte.
  • Textil a sieťové poťahy sa budú hodiť na leto, ale horšie sa čistia a v zime môžu byť chladné.
  • Polyuretán kombinuje vlastnosti kože a textilu – je odolný a priedušný, ale zatiaľ nie je príliš populárny.

Herné stoličky a kreslá myslia aj na vaše pohodlie

Mnohé herné stoličky a kreslá sú dnes vybavené rôznymi opierkami pre zvýšené pohodlie a podporu zdravého sedenia. Radíme tu podrúčky, opierky hlavy a opierky bedier. Najviac sa od seba líšia podrúčky. Niektoré si nemôžete prispôsobiť vôbec, zatiaľ čo u iných si môžete upraviť výšku, rotáciu aj posun.

Kolieska hernej stoličky môžete zvoliť podľa typu podlahy, a zamedziť tak jej poškodeniu.

Herná stolička – mechanika určuje typ sedenia

Typ mechaniky, ktorú herná stolička má, udáva typ sedenia a nastaviteľnosť. Rozlišujeme 3 hlavné mechaniky:

  • Hojdacia mechanika býva pri herných stoličkách najčastejšou voľbou. Umožňuje sa jednoducho zhúpnuť, a preto je určená predovšetkým na odpočinok. Nevýhodou je, že stoličky majú často menej spôsobov prispôsobenia.
  • Synchrónna mechanika sa vám konštantne prispôsobuje a kopíruje tvar vášho chrbta, a podporuje preto dynamické sedenie. Tým posilňujete chrbtové svalstvo a nepreťažujete telo strnulou polohou.
  • Asynchrónna mechanika taktiež podporuje dynamické sedenie, ale je potrebné si hernú stoličku nastaviť samostatne.

Herné kreslo – konštrukcia ovplyvňuje možnosti

Konštrukcia, ktorú má herné kreslo, má viac-menej vplyv na jeho funkcie. Najčastejšie narazíte na otočnú konštrukciu, ktorá sa umožňuje v stoličke otáčať o 360°. Herné kreslá potom mávajú hojdaciu konštrukciu vhodnú na relaxáciu. Pre tých najmenších bude vhodná rastúca hráčska stolička, ktorá bude rásť s potomkom a vydrží oveľa dlhšie.