Herné notebooky

Herné notebooky a najdôležitejšie parametre

Herné notebooky sa vyznačujú najmä výkonnými komponentmi v stále kompaktnom a prenosnom tele. Ak vyberáte nový herný notebook, mali by ste sa zamerať predovšetkým na procesor, grafickú kartu, operačnú pamäť, konektivitu a prípadne tiež dizajn.

Veľkosť displeja – aký veľký herný notebook zaobstarať?

Veľkosť (uhlopriečka) displejov herných notebookov sa pohybuje od 13,5" do 17,3". Ak hľadáte kompaktný stroj, ktorý sa zmestí do batohu či tašky cez rameno, stavte na notebooky s displejmi do 14". Ak vám ide predovšetkým o výkon a herný zážitok, odporúčame zvoliť gaming notebook s väčšou uhlopriečkou.

Herné notebooky a frekvencia obrazovky

Dôležitým parametrom je pre herné notebooky okrem veľkosti obrazovky tiež jej frekvencia. Tá udáva, koľkokrát za sekundu sa obraz na displeji obnoví. Bežné laptopy majú 60 Hz displeje, herné notebooky sa chvália frekvenciami 120, 144, 240 a viac Hz.

Vyššia frekvencia displeja zaručuje rýchlejšie vykreslenie zmeny obrazu, a tým aj rýchlejšiu odozvu.

Herné notebooky – aké rozlíšenie obrazovky vybrať?

Vyššie rozlíšenie prináša jemnejší kvalitnejší obraz. Súčasným štandardom je Full HD.

  • Full HD je dostatočne jemné rozlíšenie pre notebooky všetkých veľkostí.
  • 4K je detailnejšie rozlíšenie, ktoré podporujú najlepšie displeje výkonných notebookov.

Medzi najrozšírenejšie rozlíšenie dnes patrí Full HD, ktoré na pomyselnom vrchole obľúbenosti vystriedalo už nedostačujúce rozlíšenie HD Ready (720p).

Procesor – srdce herného notebooku

Procesor je najdôležitejší pre všetky herné notebooky. Iba špičkový CPU s niekoľkými fyzickými jadrami prináša dostatočný výkon pre náročné herné tituly, vyberajte preto starostlivo.

Procesory Intel

Herné notebooky s procesormi Intel Core i7 a Intel Core i9 patria na výkonnostnú špičku. Poradia si s najnáročnejšími hrami či virtuálnou realitou. Menej nároční hráči ocenia dostupnejšie stroje s procesormi Intel Core i5.

Pri výbere procesora zohľadnite aj jeho generáciu. Najnovšia, už jedenásta generácia CPU Intel sa označuje ako Tiger Lake.

Procesory AMD

Procesory AMD radu Ryzen 7 a Ryzen 9 ponúkajú nekompromisný výkon pre náročných herných nadšencov. V závese sa držia dostupnejšie procesory AMD Ryzen 5. Všetky Ryzeny sú založené na modernej architektúre Zen 2.

Možnosti procesorov pre gaming laptopy sa stále posúvajú. Najlepšie súčasné čipy umožňujú zvýšenie pracovnej frekvencie až k hodnotám 5 GHz.

Grafická karta je základ pre nadupané herné notebooky

Ďalším dôležitým komponentom každého herného notebooku je grafická karta. Herný notebook by mal mať dedikovanú, nie integrovanú kartu. Všeobecne platí, že čím vyššie je modelové číslo karty, tým výkonnejšia je. Pre prehľadnosť sme do filtra pridali možnosť zobraziť iba notebooky s výkonnou hernou grafickou kartou.

Herné notebooky s grafickou kartou NVIDIA

Herné notebooky s kartami NVIDIA sú skvelou voľbou pre všetkých hráčov. Na vrchole ponuky sa týčia karty NVIDIA GeForce RTX, ktoré dopĺňajú dostupnejšie modely radu GeForce GTX.

  • GeForce RTX je najvýkonnejším radom. Ideálna voľba pre herný notebook, ak chcete hrať najnovšie hry alebo si užiť najnovšie grafické vychytávky, napríklad ray-tracing a DLSS.
  • GeForce GTX sú výkonné grafické karty, vhodné aj na hranie náročných hier.

Herné notebooky s grafickými kartami AMD

Herné notebooky s grafickými kartami AMD Radeon RX 5000 uspokoja každého hráča. Ponúkajú skvelý výkon podporený architektúrou rDNA a rad moderných technológií pre špičkový obraz v každej príležitosti.

AMD Radeon RX 5500M sú vhodné pre menej náročné hry. Pre používateľov hľadajúcich vyšší výkon sú pripravené karty AMD Radeon RX 5600M či ultimátna RX 5700M.

Grafické karty Intel Iris Xe – integrované herné riešenie

Najnovšie procesory Intel 11. generácie (Tiger Lake) majú k dispozícii integrované grafické karty Iris Xe. Toto riešenie môže byť ideálne pre hráčov graficky menej náročných hier.

Ako veľká RAM sa hodí pre herné notebooky?

Pre hranie náročných hier a multitasking je ideálna veľkosť pamäte 16 až 32 GB RAM. Základom je herný notebook s 8 GB RAM pamäte. Operačná pamäť je spravidla ľahko vymeniteľná, a tak ju môžete kedykoľvek rozšíriť.

Herný notebook by mal mať SSD úložisko

Herný notebook by mal mať k dispozícii rýchle úložisko typu SSD, ktoré udrží krok s procesorom. V porovnaní s bežnými HDD sú SSD mnohonásobne rýchlejšie a vďaka absencii mechanických súčiastok tiež spoľahlivejšie.

Akú zvoliť veľkosť SSD? Pre pár obľúbených hier bude stačiť 256 GB. Pokiaľ chcete mať rezervu, zvoľte radšej 512 GB alebo 1 TB variant.

Na čo sa ešte pri výbere herného notebooku zamerať?

Máte jasno o procesore a ďalších kľúčových parametroch? Pozrite sa na doplnkové funkcie a vlastnosti, ktoré vás môžu o výbere herného laptopu presvedčiť.

  • RGB podsvietená klávesnica umožní hrať v noci pohodlnejšie a notebooky herné vďaka nej vyzerajú štýlovo.
  • Čítačka odtlačkov prstov pomôže zabezpečiť vaše dáta lepšie ako kedykoľvek predtým.
  • Optická mechanika sa v dnešnej digitálnej dobe príliš nepoužíva, ale hodí sa pre staršie hry na CD/DVD.