Herné klávesnice

Herné klávesnice – aké konštrukcie nájdeme vo výbere?

Herné klávesnice delíme v prvom rade na mechanické a klasické, ktoré používajú membránu.

Membránová herná klávesnica

Membránová herná klávesnica využíva na stlačenie kláves gélové spínače. Vyznačuje sa nižšou cenou a tichším chodom. Nevýhodou je potom výrazne dlhšia odozva, kratšia životnosť a nemusí byť úplne spoľahlivá. Z týchto dôvodov dnes hráči volia predovšetkým herné klávesnice mechanické.

Mechanické herné klávesnice

Mechanické klávesnice herné fungujú na princípe mechanických spínačov, ktoré zaručia najrýchlejšiu odozvu pre tie najnapínavejšie momenty, kde záleží na stotinách. Sú tvorené pre náročných používateľov a disponujú tak dlhou životnosťou. Na druhej strane sú mechanické hracie klávesnice hlučné a je nutné si za ne priplatiť o niečo viac.

Aké mechanické spínače rozlišujeme?

Mechanické herné klávesnice sa ďalej líšia druhmi spínačov a ich mechanizmami. Výrobcovia klávesníc väčšinou využívajú jedny z troch nasledujúcich základných druhov spínačov s drobnými rozdielmi v parametroch spúšťacej hmotnosti a vzdialenosti. Niektoré firmy však vyrábajú svoje vlastné spínače s úplne unikátnymi mechanizmami.

 • Lineárne spínače sa pohybujú konštantnou rýchlosťou, nemajú hmatovú odozvu a zaisťujú najrýchlejšiu komunikáciu s PC. Patria preto medzi najobľúbenejšie spínače medzi profesionálnymi hráčmi.
 • Taktilné spínače disponujú odporovými pružinami, ktoré spôsobujú hmatovú odozvu, ktorú je nutné pri každom stlačení prekonať. Ide o všestranné spínače, vhodné na písanie či hranie.
 • Spínače s preklikom tiež vyžadujú prekonanie odporu na dosiahnutie najnižšieho bodu. Ten však nastáva až pri prechodníku, do ktorého kláves „klikne“ s charakteristickým, hlasným zvukovým efektom.

Parametre spúšťacej hmotnosti a vzdialenosti ovplyvňujú citlivosť hernej klávesnice a líšia sa podľa značky. Spúšťacia hmotnosť určuje hmotnosť, ktorá musí pôsobiť na kláves, aby zaznamenal stlačenie. Spúšťacia vzdialenosť udáva, akú dĺžku musí spínač prekonať, aby bolo stlačenie zaznamenané.

Ako sa pripájajú herné klávesnice?

Herné klávesnice dnes pripojíte jedným z dvoch spôsobov, z ktorých každý nesie svoje výhody, ale aj nevýhody.

Drôtové herné klávesnice

Káblové herné klávesnice pripojíte klasickým USB káblom do počítača. Všeobecne ide o lacnejšie a gaming klávesnice s najnižšou odozvou, ktorá je pre optimálny výkon hráčov veľmi dôležitá. Nevýhodou je naopak možné prekážanie kábla počas hrania.

Bezdrôtové herné klávesnice

Silnou stránkou bezdrôtovej hernej klávesnice je neobmedzená pohyblivosť na stole a jednoduchšie prenášanie. Lacnejšie modely trpia dlhšou odozvou a nízkou kapacitou batérie. Vášnivým hráčom odporúčame si priplatiť a zaobstarať si kvalitnejšiu klávesnicu, kde rozdiely v odozve nespozorujete. Bezdrôtová klávesnica herná sa môže nabiť a pripojiť niekoľkými spôsobmi:

 • Pripojenie bezdrôtovej hernej klávesnice
  • USB prijímač nevyžaduje párovanie a stačí ho zapojiť do PC, zaberá ale USB slot.
  • Bluetooth je moderná technológia, ktorá si vyžaduje spárovanie medzi klávesnicou a PC.
 • Napájanie bezdrôtovej hernej klávesnice
  • Tužkové batérie AA nájdete v prípade lacnejších klávesníc, ale dlhodobo sa môžu predražiť.
  • Integrovanú batériu naopak meniť nemusíte a najčastejšie sa dobíja USB káblom počas používania.

Bezdrôtové pripojenie nájdete často v prípade hernej klávesnice pre Xbox a PlayStation. Ide o pohodlné a šikovné riešenie pre hráčov, ktorí preferujú kombináciu herná klávesnica a myš aj pri konzolových hrách.

Herná klávesnica podľa usporiadania a prispôsobenia klávesov

Pri výbere klávesnice odporúčame brať do úvahy usporiadanie a prispôsobenie klávesov.

Mini herné klávesnice – kompaktné riešenie

Populárnou voľbou, ktorá získava na popularite, sú mini herné klávesnice. Obsahujú iba základné klávesy potrebné na hranie hier a písanie. Vďaka kompaktným rozmerom zaberajú na stole minimum miesta a sú vhodné aj na cestovanie. Ešte menším variantom je potom jednoruká hracia klávesnica, ktorá obsahuje polovicu klávesov iba na hranie.

A čo taká numerická herná klávesnica?

Herná klávesnica s numpadom poskytuje jednoduché písanie čísiel. Bude sa hodiť používateľom, ktorí využívajú PC na iné účely a často potrebujú rýchlo písať čísla. Herná klávesnica bez numpadu je naopak ideálnym riešením ak hľadáte plnohodnotnú klávesnicu, ale nepotrebujete jej číselnú časť.

Pri výbere sa môžete zamerať tiež na tvary klávesov Enter, Shift, Backspace a vybrať si tie, ktoré vám vyhovujú najlepšie.

Herná klávesnica – podsvietená oslní každého

Podsvietené klávesnice zvyšujú prehľadnosť počas používania v tme. Drahšie klávesnice herné často ponúknu aj možnosť podsvietenie naprogramovať. Meniť potom môžete jas aj farbu hernej klávesnice, alebo dokonca nastaviť dynamické podsvietenie, ktoré reaguje na hru či hudbu v pozadí.

Herná klávesnica a lokalizácia

Lokalizácia, ktorú herná klávesnica má, určuje rozloženie klávesov. Slovenské klávesnice využívajú rozloženie QWERTZ a obsahujú popisky pre písmená špecifické pre slovenský jazyk, napríklad ľ, č, š a ďalšie. Naopak americké klávesnice používajú univerzálne medzinárodné rozloženie QWERTY. Vyberajte preto herné klávesnice podľa jazyka, v ktorom máte v pláne písať.

Herné myši a klávesnice sú základom hrania na PC. V sekcii herné sety klávesníc a myší ponúkame zladené počítačové príslušenstvo pre začínajúcich aj pokročilých hráčov.

Herná klávesnica – dodatočné vybavenie a funkcie

Herná klávesnica môže disponovať užitočnými funkciami a technológiami, ktoré sa môžu hodiť počas hrania aj každodenných činností. Spoločne sa pozrieme na tú najbežnejšiu výbavu, ktorú v klávesnici môžete nájsť.

 • Displej hernej klávesnice ukazuje zvolený herný profil a najnovšie oznámenia napríklad z Discordu.
 • USB hub ponúkne dodatočné USB vstupy na pripojenie ďalších zariadení, napríklad mobilného telefónu.
 • Programovateľné klávesy môžete v softvéri preprogramovať tak, aby po stlačení vykonali inú funkciu.
 • Makro klávesy možno naprogramovať tak, aby vykonávali novú, zložitejšiu operáciu stlačením jedného tlačidla.
 • Multimediálne klávesy jednoducho ovládajú prehrávanie hudby a videí. Umožnia meniť hlasitosť, skladby a viac.